Citizen Eco-drive

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Citizen Eco-drive

Mesaj Frax » 03 Haz 2010, 09:15

Citizen kesinlikle 2 saat satıp üzerine para koymaya değmeyecek çünkü marka değeri bu seviyede değil! 2 saat satıp para koyacaksanız Eterna 1935'i alın.Hem daha "takılabilir" bir saat bu dalgıç saatine göre.Sakın böyle bir şey yapmayın bence pişman olursunuz çünkü biraz olsun resmi bir kıyafetle bu saat takılamaz.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Bond » 03 Haz 2010, 09:31

Sn. Eterna 2Fast'in daha bilgili olduğu konuları bunlar :) ama bende saate ve yabancı forumlardaki incelemele yorumlarına kısaca göz gezdirdim. 1000mt WR, kadranda çok parlak ve geniş lumelar ile okunması üst düzeyde, oldukça büyük boyuna rağmen titanium konstrüksyon nedeni ile çok hafif bir model. Ayrıca bezel temizleme amacı ile çıkabiliyor ve bezel rotasyonu eldivenle dahi çok kolay kullanılıyormuş. Yorumlar genelde 3-4 farklı kaynakta bu yönde. Saat tam bir dalgıç tool watch, camıda oldukça kalın 6mm, siz dalış amaçlı mı kullanacaksınız?

Resim

Dizayn beğenisi elbette göreceli ama sağlam yapısı, kullanılabilirliği ile özel bir Citizen modeli. Günlük yaklaşık +5-7 sn sapması olduğu belirtilmiş 2 ayrı kullanıcı tarafından. Sapma oranı gayet başarılı ama saat hakkında olumsuz taraf baz seviye calibre 8203 automatic mekanizma kullanıyor olması, bu modelin bu mekanizma ile yarı fiyatlı olması gerektiği söylenmiş. Aynı segmentte alternatif rakiplerine oranla bu durumdan dolayı puan kaybetmiş bencede bu model.

Resim

Tabii sizin beğeniniz öncelikli ama dediğiniz gibi benim düşünceme görede bu fiyat veya daha düşük limitte daha kaliteli ve optik olarak güzel modeller var. Belki 1000mt olmayacaktır ama 300-600m aralığında bulunabilir. Tabii olayın kötü tarafı özel dalgıç saatlerinin birçoğu ülkemizde satılmıyor ve temsilcileri bulunmuyor. Bizde birçok konuda şu sıralar bu tarz modelleri konuşuyoruz belki dikkatinizi çekmiştir. Yurtdışından alma imkanıda elbette her zaman var. :) Birde Seikoda daha düşük WR'li birçok tercih edilen özel diver modelleride var, onlardan da farklı bir alternatif çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj Bond » 03 Haz 2010, 09:37

Bende Eterna derin deniz dalışına gidiyor zanettim ciddi ciddi yazıyorum :lol: Bencede o iki saat satılıp, gündelik bu Citizeni kullanmayı düşündüyseniz Clk ve Frax'la aynı fikirdeyim. Bu fiyata hem diver hemde gündelik kullanıma uygun modeller bulabilirsiniz. Buna benzer yapıda tool watch tarzı modeller var Seikoda uygun fiyatlara. Örnek öyle birşey alarak bu isteğide bir nebze bastırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj 2fast4u » 03 Haz 2010, 10:34

citizen in yukaridaki modeli gercekten unlu fakat benim icin degil ben citizen in bende de olan su modelini tercih ederim eger bulabilirsen...
Resim
foto temsilidir.
The world is yours .
" serial flipper"
Kullanıcı avatarı
2fast4u

Mesaj ihal » 03 Haz 2010, 11:53

clk arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkürler. sormak istediğim bi konu daha var bu saatte minute reparter diye bi fonksiyon var bu bilidiğimiz alarm mı yoksa farklı birşeymi?
Kullanıcı avatarı
ihal

Mesaj Frax » 03 Haz 2010, 12:02

Minute repeater zamanı tam olarak (örneğin 10.52 gibi) "tik tak" sesleriyle ifade etmeye verilen addır.Yani alarm değil saati söyleyen bir özelliktir.

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=64&t=2546&hilit=minute+repeater

Anasayfada arama kısmına minute repeater yazarsanız birkaç video daha karşınıza çıkacaktır.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Eterna » 03 Haz 2010, 15:45

Değerli Dostlarım,

Fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bugün kadıköy de işlerim vardı. İşlerimin olmasını beklerken saatçileri gezdim.

İstediğim Citizeni görüp yakından incelemek istiyordum. En az 6-7 mağaza gezdim. Seiko, Tissot, Casio, Cerruti, Emporio Armani, Quantum markaları neredeyse her mağazada vardı. Tufan saat te elit markalar yer alıyordu. Birde kadıköy de artun saat mağazasında Longines, Omega gibi markalar vardı. Neyse çok saat inceledim. Citizen satan mağaza bulamadım :)

En sonunda kadıköyde bir pasajın içinde vitrininde citizen çeşitleri olan bir yere girdim. Anlattım saat&saat ile çalışıyormuş aradı konuştu. 1950 TL ye verebileceğini söyledi. Yine yakından görüp inceleyemedim.

Bugün hoşuma giden iki saat gördüm. Ama almayı düşününüyorum gibi değil. Sadece benim zevkime göre çok güzellerdi. Biri Edox idi. Çok ince ve sade. Deri kayış. 243 Frank fiyatı vardı.

Birde orient gördüm çok şaşırdım. 50 sene öncenin saatini modernize ederek yapmışlar. Çok nostaljik ve hoş duruyor. Day date, kahverengi deri kayışlı idi. Akrep yelkovan eski saatlerdeki gibi kalın ve düz idi. Oda 250 USD idi.

Sizlerle de bugün ki saat gezimi paylaşmak istedim.

Gelelim Citizen e tekrar. Efendim aslında aklımda ki nedir anlatayım.

Sn. clk arkadaşımın bir yazısını okudum. Bir tatile gitmiş. Sanırım su havuzunda saati zarar görmesin diye gitmiş idarelik bir seiko almış.

Çok iyi yapmış. Saatini ne kadar sevdiğini ve önemsediğini gösterir. Ama benim bir takıntım da odur. Belki sizlere garip gelecek. Bende saatimin her an kolumda olmasını isterim. Banyoda, havuzda, denizde, işde çalışırken, birşey taşırken vs. hep çıkarıp bir tarafa koymak istemem. Saatim kaliteli ve şık olduğu gibi güçlü ve sağlam olsun. Camı kolay çizilmesin, su geçirmesin. Dayanıklı olsun. Benim bir uzvum gibi güvenebilmeliyim ona. Eterna 1935 den uzaklaşmamın bir sebebide çok narin gözükmesi idi.

Mesela şu andaki Tissot saatim de bunların hepsinin olduğunu düşünüyorum. Bence çok sağlam bir saat. Bu arada belirteyim ben bu Citizeni görüp kendi kolumdaki saatimden soğumadım. Saatimi çok beğeniyor ve seviyorum. Pilli olması konusunda henüz sizler kadar hassas değilim :)

Bayağı başınızı ağırttım galiba. Bakalım zaman ne gösterek.

Saygılarımla,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj Eterna » 04 Haz 2010, 09:07

Dün unuttuğum bir ayrıntı. Belki işine yarayan dostlarım vardır. Kadıköy ün ara sokaklarında ki Artun saat de Kadloo marka saatler vardı.

Ben ilk defa gördüm. Satıcı çok kaliteli bir Alman markası olduğunu içinde ki makinanın da İsviçre olduğunu söyledi. İki grup halinde sergiliyordu. 600 Euro ve 1200 Euro olarak da fiyatlar başlıyor.

Saygılar,
Kullanıcı avatarı
Eterna

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 212 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners