Sahibinden 癟ok kullan覺lm覺 karars覺zl覺k :)

Hakk覺nda Bilgi Almak 襤stediiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Dan覺ma Platforumu B繹l羹m羹nde Yeni Saatinizle 襤lgili B羹t癟e ve Marka/Model Bazl覺 Tavsiye ve Kullan覺c覺 Tecr羹besi Talebinde Bulunabilirsiniz. D羹羹n羹len Kriterlerin Detayl覺 Olarak Belirtilmesi yelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmas覺n覺 ve Tecr羹belerini Paylamalar覺n覺 Salayacakt覺r. L羹tfen A癟t覺覺n覺z Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir eklinde Yazmay覺n覺z. Sorulan Saatin Model Fotoraf覺, zellikleri ve ncelikle Kendi Yorumlar覺n覺z覺 Ekleyerek Sorunuz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Sahibinden 癟ok kullan覺lm覺 karars覺zl覺k :)

Mesaj barkodd » 28 Oca 2018, 02:30

Merhabalar
Daha 繹nce forumda yazm覺t覺m, Seiko ssc571p modelini daha 繹nce al覺p geri vermitim, ani bir kararla tekrar sipari verdim, bug羹n elime ulat覺 :
Resim

Olduk癟a fazla bir karars覺zl覺k, fark覺nday覺m, ama saat elime ulat覺ktan sonra yeniden (daha 繹nceki seferde olduu gibi) saatin fazla spor olduu hissi olutu, ve saatin g羹n 覺覺覺nda renkleri yine mat geldi (parlak 覺覺k alt覺nda renkler 癟ok g羹zel, ama normal 覺覺kta o canl覺l覺k yerini mat bir g繹r羹nt羹ye b覺rak覺yor), ve ge癟en sefer saati neredeyse yar覺m saat i癟inde geri g繹ndermitim, bu sefer biraz daha uzun deerlendirme ans覺m oldu, saatin kordonu silikon ama mesela en son denediim bir Tissot'un kordonuyla k覺yaslay覺nca Tissot'un kordonu kesinlikle 癟ok daha baar覺l覺 duruyor, bu saatin kordonu zaten onunki kadar yumuak-bilee uyumlu gelmedii gibi hem kiri-tozu tutmaya, hem k覺r覺lmaya 癟ok daha a癟覺k gibi duruyor, dokununca da belki saate baka sahip olanlar garip bulacak ama dokunma hissi ak覺c覺/p羹r羹zs羹z deil bana y羹zeyi sanki az da olsa kadifemsi bir materyalmi hissi veriyor)

Saatten genel olarak memnunum, fiyat覺n覺 d羹羹nmesek saati hi癟 geri g繹ndermem (ki arada saati bir kere daha, ama yine parlak 覺覺k alt覺nda canl覺 g繹r羹nce bu sefer geri g繹ndermeyeceimi zannederek alm覺t覺m), ama yine de tam i癟ime sinmeden bu miktar覺 vermektense sat覺c覺ya mahcup olup, saati iade edip, baka bir saat almak da ge癟miyor deil i癟imden, yaln覺z bu sefer bu almay覺 d羹羹nd羹羹m saatleri canl覺 g繹rmemi olma durumunun yan覺nda otomatiklerin bu saate g繹re olduk癟a pahal覺 olma, benzer fiyattaki 羹r羹nlerin ise quartz olma durumu var (bu saat de quartz ve solar, ama asl覺nda fiyat handikap覺 olmasa otomatik bir saat almak ilk tercihim olur)

Aa覺da baz覺 saatler ve kabaca fiyatlar覺 var (benim saati ald覺覺m fiyatsa 1.562 TL ), b羹t癟e (ve s覺n覺rl覺l覺klar) benim, karar(s覺zl覺k) benim, ama sizin tavsiyelerinizi de duyarsam mutlu olurum, aa覺daki saatlerden birini mi, yoksa mevcut saati mi tercih ederdiniz (aradaki fiyat farklar覺n覺 da g繹zeterek), en az覺ndan sizin i癟in tercih nas覺l olurdu, yorumlar覺n覺z覺 alabilirsem sevinirim

襤lk s覺rada benim en 癟ok beendiim hamilton var, ama fiyat en ucuz 4.500 civar覺 maalesef :
Resim

u aa覺daki iki saatiyse en ucuz 5.000 TL civar覺 bulmak m羹mk羹n, ki asl覺nda fiyatlar hesapl覺 olsa bunlar da benim i癟in hemen al覺nabilecek saatler :
Resim
Resim
Resim[/quote]

u iki saat birbirine 癟ok benziyor, yurtd覺覺 siparile St羹hrling delphi antium'u 160$'a, Rotary olan覺 250$'a almak m羹mk羹n :
Resim
Resim

Aa覺daki Swiss Military'ninse laciverti/yeili ve siyah覺 da var, yurt i癟inde 2.000 TL, yurtd覺8ndaysa u an 1.000 TL civar覺, Tissot da 1.350-1.500 civar覺, ama hem swiss military, hem Tissot quartz :
Resim
Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
barkodd

Kay覺t: 20 Oca 2011, 11:59

Re: Sahibinden 癟ok kullan覺lm覺 karars覺zl覺k :)

Mesaj Ankthas » 28 Oca 2018, 12:47

B羹t癟e uygunsa Oris Aquis TSF diver :thumbup:

Eer uygun deilse sahibindende 3000 TL civar覺na normal Oris Aquisler de bulunabilir. St羹hrling ve Rotary gibi markalardan uzak durun.
Deniz
Kullan覺c覺 avatar覺
Ankthas

Ya: 34
Kay覺t: 09 May 2017, 19:29

Mesaj MaLi » 28 Oca 2018, 13:49

B羹t癟e belli deil, tarz belli deil, mekanizma belli deil kafa kar覺mas覺 normal. :)

Bence 繹nce, sonra tarz sonra marka ve model belirlenmeli.
Kullan覺c覺 avatar覺
MaLi

Ya: 39
Kay覺t: 03 Kas 2010, 22:17

Mesaj barkodd » 29 Oca 2018, 16:15

:)
asl覺nda mekanizma ve b羹t癟e ile ilgili ikilemimi yukar覺da yazm覺t覺m, tarz olarak ise (muhtemelen buradaki 癟ou insan i癟in de) saat ihtiya癟 deil zevk meselesi, saatten/mekanizmas覺ndan/羹retim kalitesinden/i癟iliinden/teknik deerlerinden ve markan覺n tarihi, vizyonu, gelenei, zaman i癟erisinde oturan karakteristii ve daha pek 癟ok ey etraf覺nda ekillenen ve saate/markaya deer katan maddi-manevi pek 癟ok bileeninden ortaya 癟覺kan bir marka alg覺s覺 dolay覺s覺yla "k覺ymet bilen" ve k覺ymet bi癟ebilen bir kitle olduu dorudur, ve bizim g繹z羹m羹zde bir kar覺l覺覺 olmayan pek 癟ok saatin asl覺nda saatten anlayanlar i癟in m羹stesna bir yeri olduu da dorudur, ancak saat tercihi s覺ras覺nda bu bileenlerin a覺rl覺klar覺 kiilere g繹re olduk癟a deiiklik g繹steriyor, ne kadar beenirsek beenelim pek 癟ok marka zaten fiyat seviyesi dolay覺s覺yla hi癟 listemize giremedii gibi pek 癟ok marka da genel tasar覺m hatlar覺 itibariyle zaten pek ilgimizi 癟ekmeyebiliyor (yani ne kadar marka deeri y羹ksek olursa olsun hi癟 bana hitap etmeyen, neredeyse hi癟 bir saatine bakmad覺覺m markalar var), bir de iin teknik k覺sm覺na vak覺f olduk癟a ger癟ek hayatta o kadar keskin olmayan ayr覺mlar daha da keskinleebiliyor (kiilerin "klasik giyim" anlay覺lar覺 veya klasik giyimin kiilerin hayat覺ndaki kar覺l覺klar覺 bile farkl覺, bir galaya kat覺l覺nacak k覺yafetle mesela bir 繹retmenin okula giderken giyecei klasik k覺yafet aras覺nda elbette fark var, dolay覺s覺yla klasik giyime uygun saat kavram覺 da olduk癟a esnek olabiliyor), "dress watch" diye bir alg覺 var ki genel olarak ne ifade ettii belli olmakla birlikte sizin hayat覺n覺zdaki kar覺l覺覺na g繹re klasik giyimle beraber tercih edeceiniz bir saat illa birilerinin bu bal覺k alt覺na sokabilecei bir saat olmak zorunda deil. Saatin ka癟 olduunu anlamak i癟in "cep telefonu var ya?" diyen kitle zaten saate para verilmesini anlam覺yor, her k覺yafete uyumlu bir saat arayan ikinci bir saati anlam覺yor, klasik-spor giyindii zamanlar i癟in giyim tarz覺na g繹re bir klasik-bir spor saat alan sadece ayda-y覺lda bir tak覺lacak saat al覺n覺p 癟ekmecede bekletilmesini anlam覺yor, kimisi her renge uygun saat al覺nmas覺n覺, onu anlayan ayn覺 rengin farkl覺 tonlar覺na uygun saat al覺nmas覺n覺 anlam覺yor, saati sadece bileklik gibi bir aksesuar alarak g繹r羹p pazardan-tezgahtan bir s羹r羹 saat alan bu forumda bahsedilen pek 癟ok saatin fiyat覺na g繹re konuulursa bir saate o kadar para verilmesine anlam veremiyor (ki birileri de zaten iporta tezgah覺nda sat覺lan eylere ya da belki moda markalar覺n覺n u癟uk fiyatl覺 羹r羹nlerine saat denilmesini sa癟ma buluyor), k覺sacas覺 herkes kendi penceresinden bak覺yor, ki kimse %100 hakl覺 veya %100 haks覺z deil

saat al覺rken genelde estetikle yola 癟覺kanlardan覺m, koleksiyoner deilim, saatten de derinlemesine pek anlamam, bazen saat sat覺c覺lar覺ndan duyduumuz "bir koleksiyonerin 癟ekmecesinde mutlaka bulunmas覺 gereken modellerden biri" benim i癟in pek birey ifade etmiyor, ama kendime g繹re eksikliini hissettiim (ya da eksikmi gibi hissettiim) baz覺lar覺n覺 k覺yafetlerime, rengine, tarz覺na g繹re ihtiya癟 listesine oturttuum saatler var, yani baz覺s覺n覺n klasik giyime baz覺s覺n覺n spor giyime daha uygun olmas覺n覺, baz覺s覺n覺n her ikisiyle de uyumlu olmas覺n覺 istediim deiik kategorilerde deiik renklerde saatlere d繹nem d繹nem bak覺yorum, hep tek bir tipte saat bakm覺yorum (ki bazen durdup dururken yeni ald覺覺n覺z bir kazaa-g繹mlee vb. uygun bir saat ararken bile buluyorsunuz kendinizi), saat konusunda birazc覺k bilgi edindik癟e verdiiniz fiyat覺n da bir ekilde mant覺kl覺 bir kar覺l覺覺 da olsun istiyorunuz (mesela plastik aksamlarla birka癟 dolarl覺k mekanizma kullan覺p belirli bir standard覺 tutturmak yerine iine nas覺l gelirse 繹yle 羹retim yapan/yapt覺ran, fason 癟al覺an, hangi par癟ay覺 nereden ald覺覺 belli olmayan, 羹r羹n gam覺nda 癟orapla saatin birbirinden pek farkl覺 olmad覺覺 firmalar覺n saatlerini almak istemiyorum), ama d繹nem d繹nem s覺rf estetikleri y羹z羹nden bu saatlere g繹z羹n羹z羹n kayd覺覺 da oluyor, ite burada forumdaki arkadalar覺n saat konusundaki bilgileri/tecr羹beleri ya da yorumlar覺 yol g繹sterici olabiliyor (ya da sadece estetik olarak bile birisinin "u saat s覺rf ekli y羹z羹nden bile al覺n覺r" demesi bile sizdeki bir eyleri tetikleyebiliyor), bazen sadece kafan覺zdaki bir yorumu bakas覺ndan duymak, siz y繹nlendirmeden "acaba" dediiniz bir eye o teyidi almak i癟in bile dan覺abiliyorsunuz insanlara, yukar覺daki saatler (her ne kadar asl覺nda otomatik ve m羹mk羹nse geni silikon kordonlu bir saat almak istesem de) istediim saatlerin fiyatlar覺n覺n y羹ksekliinin de etkisiyle biraz da覺n覺k saatler, beendiim saati "markas覺ndan dolay覺" beenmiyorum, sadece saati beendikten sonra markan覺n da iyi olmas覺 繹nem kazan覺yor, dolay覺s覺yla genel 癟izgilerini beendiim markalar olabiliyor ama sadece belli markalar覺n saatlerine bakm覺yorum, ama Ankthas'覺n da s繹yledii gibi asl覺nda St羹hrling ve Rotary gibi markalar konusunda bilenlerin iki kelimelik de olsa uyar覺ar覺 zaten marka alg覺s覺 olarak zihnimizde g羹venilebilirlie pamuk ipliiyle bal覺 markalar konusunda biraz daha netleebilmemize imkan tan覺yor, ama tersi (s覺rf iyi bir saat 羹reticisi diye sizin alabileceiniz modelleri aras覺nda beendiiniz modeli olmayan X markan覺n 羹r羹nlerinden birine 覺s覺nmaya 癟al覺mak) pek m羹mk羹n olmuyor, bir de 羹r羹nlerin bizim bilmediimiz kronik sorunlar覺 olabilir, ya da makine quartz olur ama sorunsuzluu bilinen bir mekanizma kullan覺yordur vb., quartz bir saati 癟ok beenirsiniz, ama yine de "acaba ne kadar beenirsem beeneyim otomatik mi alsayd覺m" derseniz ama bilen birinin olumlu yorumu sizin o saati bu sefer i癟iniz rahat olarak alman覺za vesile olabilir.

netice itibariyle pek 繹yle derli toplu bir fikir sorma mesaj覺 olmasa da yine de fikirlerinizi almak benim i癟in deerli, tekrar teekk羹rler :)
Kullan覺c覺 avatar覺
barkodd

Mesaj hozburun » 29 Oca 2018, 17:02

Edip Saat te var o Hamilton dan pazarl覺kla u linkteki fiyattan ( 3.670 TL ) daha ucuza alabilirsiniz:

https://www.edipsaat.com/hamilton-h32635781
Kullan覺c覺 avatar覺
hozburun

Ya: 50
Kay覺t: 08 Haz 2011, 17:02

Mesaj barkodd » 29 Oca 2018, 17:12

Edip Saat'le telefonda konumustum hatta, metal kordonlusu 4.430, bir de ellerinde yoktu, distrib羹t繹rden tedarik edip g繹nderecekleri i癟in pazarl覺k da yapamad覺k, san覺r覺m bu deri kordonlu olan ellerinde mevcut u an
Kullan覺c覺 avatar覺
barkodd

Mesaj moy » 29 Oca 2018, 17:51

Listede ici lacivert day date oris en salam halka :!: Bence ald覺覺n覺z saati dehleyip orisi al覺n
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan ba覺ms覺zl覺k olmaz.
Kullan覺c覺 avatar覺
moy

Ya: 38
Kay覺t: 10 ub 2015, 16:41

Mesaj barkodd » 29 Oca 2018, 18:51

ben onu da 癟ok beeniyorum Hamilton gibi, psikolojik olarak kendimi 3.500 TL civar覺na kadar ancak al覺t覺rabildim imdilik, Oris'i de 4.750'den aa覺 hi癟 g繹rmedim, Rakuten'de 3.200'e var; ama hem orijinal mi emin olamam, hem ona bir de saolsunlar g羹mr羹kte %20 ekleniyor
Kullan覺c覺 avatar覺
barkodd

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    G繹r羹nt羹leme
    Yazar

D繹n TSF Saat Dan覺ma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 104 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners