Vostok Amphibian keşmekeşi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Vostok Amphibian keşmekeşi

Mesaj payday3d » 14 Oca 2018, 19:29

Herkese merhabalar. Pek çok kişi gibi ben de forumu görüp takip etmeye başladıktan sonra otomatik mekanizma fenomeniyle tanışıp bu deryanın içine bi tür hastalığa yakalandım sanırım :) Sizlerin üzerine atmayayım ben zaten saatleri severdim ama bunun bilinçli olarak daha bir şekillenmesi bu siteyi takip etmeye başlayalı başgösterdi. Zaten meyilli olanlar bu bir tür zevke gönül veriyor olsa gerek, ben de zaten meyilliydim.
İlk forum konumu Casio modelleri arasında kararsız kaldım diyerek açmıştım, sonra Orient'in quartz modellerine bakarken en son Orient ferx001b0 model otomatik bir saat alırken buldum kendimi ve 1,5 yıldır kullanıyorum, maşallah diyeyim çok harika bir saat. Yine kendi bütçeme uyacak serilerden devam edip Seiko 5'in klasik flieger tarzı Snk803'ünden bir tane edindim. Keşke kutu açılışlarını yapıp foruma katkıda bulunsaydım ama bundan sonrakiler için inşallah.
Aslında bi süre öncesine kadar çok da ilgimi çekmeyen "diver" tarzına merak sardım. Önce Orient Mako ve Ray serisine göz gezdirdim. Orient'i tanıdığım için gözüm kapalı alırım kalite ve mekanizma açısından, bu seri dizayn olarak da gayet güzel ancak bütçe olarak beni şu ara aşacak. Invicta pro diver'lara baktım ve özellikle Amazon'daki kulanıcı yorumları hele de quartz modelinin su geçirmezlikle ilgili fiyasko olduğuna dair görüşleri canımı sıktı. (her ne kadar dalış yapan biri olmasam da saate olan güveninizi sarsıyor) Otomatiğine karşı da o yüzden daha iyi olsa dahi bi soğuma yaşadım.
Sonra karşıma Vostok'lar çıktı. Fiyat deseniz uygun, su geçirmezlik deseniz 200m ve yorumlara bakılırsa hakkını veriyor. Ayrıca dağa taşa çıkılacak bir saat. Ebay'di Amazon'du derken önce Chistopol sonra da Meranom ile tanıştım. Günlerden beri de (zevkle) modelleri inceliyorum. Tam karar verdim derken aklıma bi şey takılıyor ve başka bi modeli ya da seriyi gözüme kestiriyorum. Sonra yine değişiyor.
Örneğin en son şu kasa ve modelde karar kıldım. Tabi aklımda soru işareti belirdi.
https://meranom.com/en/amphibian-classi ... 50346.html
Ancak sıkıntı şu ki bileklerim oldukça ince ve bu saatin kolumda fazlaca büyük durmasından çekiniyorum. Meranom'da 41 mm Amazon'da 42 Chistopol'da da yanlış hatırlamıyorsam 40 mm olarak belirtilmesi de ayrı bi gariplik. Belki biraz da hafifliğe kibar saatlere alışmamın etkisi. Kullandığım saatler de daha hafif modeller. Orient'im 39 mm ve tam bileğime uyuyor. (Explorer-I kasası) Snk803 ise 37 mm ve birazcık küçük duruyor. (her ne kadar zevkle taşısam da). Ama dizaynı ve duruşunu çok beğendim modelin. Mavi kadran da oldukça tatlı. Hele de deri kayışla :thumbup:
Önce 420 kasaları beğenmiştim oldukça ayrıca 39 mm ve duruşu daha ince lug aralığı 18mm olması bileğe büyük gelmeyeceğini tahmin edebilme artısı (kasaya oranla lug'un daha küçük durması bi soru işareti oldu) ancak dizayn olarak bende üstteki linkte verdiğim 150 serisinin tadını vermiyor görünüş olarak.
https://meranom.com/en/amphibian-classic/420/
720 kasa çaplı seriye baktım ve onlar şeklen de daha da büyük duruyor.
Dİğer bir hoşuma giden seri ve model olarak da ;
https://meranom.com/en/amphibian-classic/120/
Ancak bu da büyük gelir mi bileğime sorusu üzerine eğer büyük çaplılardan olacaksa 150'yi tercih edeceğim gibi duruyor. Lug aralığı 18mm Bezelin oldukça genişçe olması da bi dengesizlik oluşturabilir. Ama güzel kadran ve bu da gerçekten hoş bir saat. Neyse sözü fazla uzattım ama saatlerle ilgili bu kadar uzun burada yazmayacağız da kime yazacağız af buyurun. Umarım burdan kararı bir an önce veririm de saat danışma pozisyonundan kutu açılışına terfi edebilirim artık inşallah :) Herkese saygılar teşekkürler şimdiden.
En son payday3d tarafından 16 Oca 2018, 13:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
payday3d

Re: Vostok Amphibian keşmekeşi

Mesaj castilla » 14 Oca 2018, 21:23

Bende sizinle aynı durumdaydım bir süredir sürekli saatler arasında gezip duruyordum , en son karar olarak sizin son attığınız linkteki 120512 modeline karar verdim hatta siparişi bile verdim, ama sonra dedimki daha klasik bir kasa olsun ve ani bir karar değişikliğiyle siparişi değiştirtip 090914M (Bu arada M harfi ne anlama geliyor bilen aydınlatırsa sevinirim) modeline karar verdim.Bence 150 kasa yerine 120 kasa daha hoş onu tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
castilla

Mesaj payday3d » 14 Oca 2018, 21:57

090 kasa tipi sandık kasa diyorlar galiba bayağı kaba geliyo yani şahsi fikrim ama kadran çok hoş numaralar. Farklı kasalarda özellikle 420'de aynı kadranı almayı düşündüm görsel açıdan oldukça güzel ama saniye çizgilerinin olmayışı saati tam ölçümlemeye biraz engel gibi.
Kullanıcı avatarı
payday3d

Mesaj payday3d » 15 Oca 2018, 11:57

Konuyu Rus saatleri bölümüne taşımamız mümkün mü sayın yönetici
Kullanıcı avatarı
payday3d

Mesaj mturann » 16 Oca 2018, 10:21

18mm lug aralığına sahip erkek saatlerinde kayış çok ince duruyor.
Çok ince kayışında görüntüsü hiç güzel olmuyor.
20mm ve üzeri lug aralığı daha ideal oluyor.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj payday3d » 16 Oca 2018, 14:21

mturann yazdı:18mm lug aralığına sahip erkek saatlerinde kayış çok ince duruyor.
Çok ince kayışında görüntüsü hiç güzel olmuyor.
20mm ve üzeri lug aralığı daha ideal oluyor.

Bazı modeller için aklıma takılıyordu bu durum, bazı modelleri eleme konusunda yorumunuz faydalı oldu teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
payday3d

Mesaj Kakefe » 16 Oca 2018, 20:46

Elimden geldigince yardimci olmaya calisayim.. oncelikle kasalara ait boyutlar asagidaki gibi...
Resim

boyutlari dikkate alirken lug to lug (dikey uzunluk) olcusunu de dikkate alinmasi gerek...
L2L uzadikca kucuk bileklerde saatin oturmasi zorlasir..
Amphibia kasalara gelince kucuk bilekler icin 420 veya 120 kasalari oneririm. 090 L2L uzunlugu sebebi ile buyuk bileklerde hos durmuyor.
referanslardaki M mat finish anlamindadir. M yoksa polish kasa dir.
Instagram sayfamdaki saatlerin bilegimde nasil durduguna bakabilirsiniz. bilegim kucuk sayilir 17,5 cm .

instagram @watchcolony
Kullanıcı avatarı
Kakefe

Mesaj castilla » 16 Oca 2018, 21:35

Kakefe yazdı:Elimden geldigince yardimci olmaya calisayim.. oncelikle kasalara ait boyutlar asagidaki gibi...
Resim

boyutlari dikkate alirken lug to lug (dikey uzunluk) olcusunu de dikkate alinmasi gerek...
L2L uzadikca kucuk bileklerde saatin oturmasi zorlasir..
Amphibia kasalara gelince kucuk bilekler icin 420 veya 120 kasalari oneririm. 090 L2L uzunlugu sebebi ile buyuk bileklerde hos durmuyor.
referanslardaki M mat finish anlamindadir. M yoksa polish kasa dir.
Instagram sayfamdaki saatlerin bilegimde nasil durduguna bakabilirsiniz. bilegim kucuk sayilir 17,5 cm .

instagram @watchcolony

M nin mat kasa olduğunu sipariş verdikten sonra öğrendim şuan :) Sizce hangisi daha güzel durur mat mı polish kasa mı tavsiye edersiniz
Kullanıcı avatarı
castilla

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners