Pontos s diver PVD

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Pontos s diver PVD

Mesaj zpekbas » 21 Ağu 2017, 21:26

Arkadaşlar merhaba
Uzunca bir süredir kafamı kurcalayan bu saat hakkında fikir ,öneri ve özellikle ikinci elde alınması gereken fiyat hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum. Şimdiden fikir verenlere teşekkürler. Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
zpekbas

Re: Pontos s diver PVD

Mesaj SeiKinetic » 21 Ağu 2017, 22:29

Öncelikle sıfırına yaklaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Liste fiyatları yurtdışında 2000€, ülkemizde ise 13.000 TL civarlarında idi. İndirim, iskonto, inisiyatif vs. 5.000 TL'ye alırsanız da şaşırtıcı bir durum teşkil etmez ML için. Tasarım göreceli olsa da o fiyatlara daha üstün olduğu düşünülen birçok model mevcut. ML konusunda, daha önce giriş seviyesi bir modelini kullanan birisi olarak ikinci elde şans faktörünün büyük olması, markanın aklıma ilk gelen özelliği. Aldığınız fiyata aynı gün de satılabilir, aylarca beklemenin ardından yarı fiyatına güçlükle de satılabilir. Ancak en çok değer kaybeden İsviçrelilerden olduğu aşikar. ML olması ve eski bir model olmamasından ötürü (satışa yaklaşık 2.5 yıl önce çıktı) belirgin bir fiyat aralığından söz edilemez. Şahsen bu modelin çok iyi kullanılmış ikinci eline vereceğim para 4-4.5 bin TL'yi kesinlikle geçmez ki onu da vermem gerçekçi olmak gerekirse. Farklı modellere, hatta markalara yönelmeniz gerektiği görüşündeyim. Kullanımı zevkli, kalitesi iyi, kullanırken pişman etmez ancak %10 satma ihtimaliniz dahi varsa yaklaşmamanızı öneriyorum ML'ye. Sıfır modellerin liste fiyatlarında bile büyük oynamalar mevcut. 3 ay önce indirimli 5.000 TL civarlarındaki model, şu an listede indirimsiz şekilde 3000 TL'den alıcı bulabiliyor. ML gibi köklü bir firmanın, bu denli ilginç fiyat planlaması ve piyasası olmasına anlam veremiyorum. PVD olması halihazırda bir dezavantaj ancak bu durum neredeyse her marka için geçerli. Bir türlü düzeltilmeyen o berbat kayış yapısı, 1-2 hafta içerisinde düşen kayış üzerindeki ML logosu, neredeyse giriş seviyesi Orient-Seiko ayarındaki sert ve kalitesizlik kokan, aynı hafta kırılma izleri oluşan kayışları... Neyse ki sizin model silikon.
Kısacası, içinize siniyorsa istediğiniz fiyattan alın, araştırmanızı yapın. Biraz olsun şüpheleriniz varsa başka modellere bakmanızı öneririm.
Şimdiden hayırlı olsun :champ:
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Mesaj zpekbas » 22 Ağu 2017, 00:25

Sayın SeiKinetic. Açıklayıcı ve benim için açıkçası biraz da kendime getirici yaklaşımınız için teşekkür ederim. En çarpıcı yorumunuz %10 satma ihtimaliniz varsa hiç yaklaşmayın bence ibareniz. Malesef satma ihtimalim mevcut ve anladım ki satmaya niyetlenirsem bu saatin satmakta çok zorlanacağım yönünde bir durumu var. Saat gerçekten beni çok cezbediyor siyah kasa kolu kavrayan aşağı eğimli luglar derli toplu tasarım. Ancak satamama fikri çok önemli tabi. Tekrar teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
zpekbas

Mesaj ozanxos » 22 Ağu 2017, 02:48

Valla hocam bu düşünce yapısıyla forumda herkeste aynı saatler var. Bence içinize siniyorsa uygun fiyata denk getirirseniz alın gitsin. Ancak arkadaşa katıldığım nokta PVD sıkıntılı olabilir pvd siz versiyonu inceleyin derim.
Ek olarak forumda bolca önerilen ve bi nebze bu modele benzeyen legend diver ı canlı görmenizi tavsiye ederim eğer satış işine çok önem veriyorsanız :champ:

Kullanıcı avatarı
ozanxos

Mesaj dexmorgan » 22 Ağu 2017, 12:06

SeiKinetic yazdı:Öncelikle sıfırına yaklaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Liste fiyatları yurtdışında 2000€, ülkemizde ise 13.000 TL civarlarında idi. İndirim, iskonto, inisiyatif vs. 5.000 TL'ye alırsanız da şaşırtıcı bir durum teşkil etmez ML için. Tasarım göreceli olsa da o fiyatlara daha üstün olduğu düşünülen birçok model mevcut. ML konusunda, daha önce giriş seviyesi bir modelini kullanan birisi olarak ikinci elde şans faktörünün büyük olması, markanın aklıma ilk gelen özelliği. Aldığınız fiyata aynı gün de satılabilir, aylarca beklemenin ardından yarı fiyatına güçlükle de satılabilir. Ancak en çok değer kaybeden İsviçrelilerden olduğu aşikar. ML olması ve eski bir model olmamasından ötürü (satışa yaklaşık 2.5 yıl önce çıktı) belirgin bir fiyat aralığından söz edilemez. Şahsen bu modelin çok iyi kullanılmış ikinci eline vereceğim para 4-4.5 bin TL'yi kesinlikle geçmez ki onu da vermem gerçekçi olmak gerekirse. Farklı modellere, hatta markalara yönelmeniz gerektiği görüşündeyim. Kullanımı zevkli, kalitesi iyi, kullanırken pişman etmez ancak %10 satma ihtimaliniz dahi varsa yaklaşmamanızı öneriyorum ML'ye. Sıfır modellerin liste fiyatlarında bile büyük oynamalar mevcut. 3 ay önce indirimli 5.000 TL civarlarındaki model, şu an listede indirimsiz şekilde 3000 TL'den alıcı bulabiliyor. ML gibi köklü bir firmanın, bu denli ilginç fiyat planlaması ve piyasası olmasına anlam veremiyorum. PVD olması halihazırda bir dezavantaj ancak bu durum neredeyse her marka için geçerli. Bir türlü düzeltilmeyen o berbat kayış yapısı, 1-2 hafta içerisinde düşen kayış üzerindeki ML logosu, neredeyse giriş seviyesi Orient-Seiko ayarındaki sert ve kalitesizlik kokan, aynı hafta kırılma izleri oluşan kayışları... Neyse ki sizin model silikon.
Kısacası, içinize siniyorsa istediğiniz fiyattan alın, araştırmanızı yapın. Biraz olsun şüpheleriniz varsa başka modellere bakmanızı öneririm.
Şimdiden hayırlı olsun :champ:

Böyle üyeler forumun değerini arttırıyor. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
dexmorgan

Mesaj eraslani » 22 Ağu 2017, 13:20

Pontos s diver çok beğendiğim karakterli bir model :thumbup:
2. El konusunda seikinetic çok haklı,uzun süreler kullanma düşüncesiyle satın alınmalı..Uygun fiyatlı 2.el bulunursa diyeceğim ama özellikle pvd aranıyorsa çok çok zor denk gelir..
Forumda 2.el aquaracer pvd var aslında ona da bakılabilir..
viewtopic.php?f=203&t=25245#axzz4qTeueQ1H
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj SeiKinetic » 22 Ağu 2017, 15:01

ozanxos yazdı:Valla hocam bu düşünce yapısıyla forumda herkeste aynı saatler var. Bence içinize siniyorsa uygun fiyata denk getirirseniz alın gitsin. Ancak arkadaşa katıldığım nokta PVD sıkıntılı olabilir pvd siz versiyonu inceleyin derim.
Ek olarak forumda bolca önerilen ve bi nebze bu modele benzeyen legend diver ı canlı görmenizi tavsiye ederim eğer satış işine çok önem veriyorsanız :champ:

Haklılık payınız elbette mevcut ancak ülkenin sosyo-ekonomik yapısını da göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyorum. Bir İsviçre vatandaşı bu saati bir aylık asgari ücretiyle rahatlıkla edinebilirken, bizler yaklaşık 1 yıllık bir asgari ücret bedeli ödemek durumundayız. Gerçekçi olunduğunda, asgari ücretli ortalama bir çalışanın en az 3-4 yıl birikim yapması gerekmekte bu model için. Stabil olmayan ekonomik planlama, anlık likidite sıkışmalarına yol açıyor. Keza, saat kültürü olan bir toplum da değiliz; saate aksesuar gözüyle bakılıyor ve 'modanın başkenti' diye tabir edilen şehirlerden/ülkelerden daha fazla moda markalarının saatleri tercih ediliyor. Vergilendirme, yurtdışı alışveriş düzenlemeleri ve döviz dalgalanmaları malumunuz. Üretici bir toplum değiliz. Kısacası bir saatsever için olmaması gereken ne varsa, bu topraklarda mevcut. Hal böyle iken, insanların ikinci el piyasası üzerine 'galerici' kafası ile yaklaşımını çok da anlaşılamaz bulmuyorum. Ancak söylediğim gibi, haklısınız; fakat yapabilecek bir şey yok şu noktadan sonra. Keşke microbrand diye tabir edilen saatleri ve markalarını tartışabiliyor olsaydık; ancak Türkiye'nin en seçkin topluluklarından birisi olan TSF'de bile bir elin parmağını geçmez. Heyecan arayamıyor, yeni sulara yelken açamıyor, üretemiyor ve zevkini çıkaramıyoruz.

Ek olarak, @eraslani üstadın PVD Aquaracer önerisine katılıyorum. Benim de aklıma gelen ilk PVD Diver modellerinden oldu. Keza tasarım anlamında da daha üstün olduğunu düşünüyorum ML'ye kıyasla. Benzer bir PVD Tag, @gkhnbaggio Gökhan Bey'de de mevcuttu, iletişime geçebilirsiniz fikir almak adına.
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Mesaj ozanxos » 23 Ağu 2017, 13:39

SeiKinetic yazdı:
ozanxos yazdı:Valla hocam bu düşünce yapısıyla forumda herkeste aynı saatler var. Bence içinize siniyorsa uygun fiyata denk getirirseniz alın gitsin. Ancak arkadaşa katıldığım nokta PVD sıkıntılı olabilir pvd siz versiyonu inceleyin derim.

Haklılık payınız elbette mevcut ancak ülkenin sosyo-ekonomik yapısını da göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyorum. Bir İsviçre vatandaşı bu saati bir aylık asgari ücretiyle rahatlıkla edinebilirken, bizler yaklaşık 1 yıllık bir asgari ücret bedeli ödemek durumundayız. Gerçekçi olunduğunda, asgari ücretli ortalama bir çalışanın en az 3-4 yıl birikim yapması gerekmekte bu model için. Stabil olmayan ekonomik planlama, anlık likidite sıkışmalarına yol açıyor. Keza, saat kültürü olan bir toplum da değiliz; saate aksesuar gözüyle bakılıyor ve 'modanın başkenti' diye tabir edilen şehirlerden/ülkelerden daha fazla moda markalarının saatleri tercih ediliyor. Vergilendirme, yurtdışı alışveriş düzenlemeleri ve döviz dalgalanmaları malumunuz. Üretici bir toplum değiliz. Kısacası bir saatsever için olmaması gereken ne varsa, bu topraklarda mevcut. Hal böyle iken, insanların ikinci el piyasası üzerine 'galerici' kafası ile yaklaşımını çok da anlaşılamaz bulmuyorum. Ancak söylediğim gibi, haklısınız; fakat yapabilecek bir şey yok şu noktadan sonra. Keşke microbrand diye tabir edilen saatleri ve markalarını tartışabiliyor olsaydık; ancak Türkiye'nin en seçkin topluluklarından birisi olan TSF'de bile bir elin parmağını geçmez. Heyecan arayamıyor, yeni sulara yelken açamıyor, üretemiyor ve zevkini çıkaramıyoruz.

Ek olarak, @eraslani üstadın PVD Aquaracer önerisine katılıyorum. Benim de aklıma gelen ilk PVD Diver modellerinden oldu. Keza tasarım anlamında da daha üstün olduğunu düşünüyorum ML'ye kıyasla. Benzer bir PVD Tag, @gkhnbaggio Gökhan Bey'de de mevcuttu, iletişime geçebilirsiniz fikir almak adına.

Yanlış anlamayın ben o cümleleri eleştiri anacıyla sarfetmedim. Sizin dediklerinize de büyük ölçüde katılıyorum . Ülkemizde saat alımı vergiler ve kurlar sağolsun lüks tüketime girecek seviyeye ulaştı. Ancak ben eğer sırf ekonomik kaygılar ile hayatta istediğimiz şeyi alamayacaksak veyahut yapamayacaksak biz ne için yaşıyoruz? Diye düşünmekteyim. Bu dünyaya bir kere geliyoruz sonuçta. Para da kolay kazanılmıyor ama bu parayı kendi isteklerimize ulaşmak için kullanmayacaksak para kazanmanın önemi nedir? Kaldı ki bu seviyelerde saat alabilen şahısların çok da büyük ekonomik kaygıları olacağını sanmıyorum. Varsa zaten bu seviyeye çıkmaması gerektiğini düşünüyorum.
Ayrıca bu satış işleri bence tamamen nasip. Kendimden örnek vermek gerekirse orient m force bir saatim vardı ve satış konusunda kendisinden umutlu değildim(kasa çapı ve ağırlığı ve seiko gibi bir rakibinin bulunması dolayısıyla). Saati satışa koydum bir saatte satıldı.
Bu saydığım sebeplerle içinizden gelen modeli alın Yok ben ikinci eli düşünmeden duramam diyorsanız dramatik indirimler yapmadan da satarsınız mesele sizin duruşunuzda bitiyor. Yani bi fiyata koyarsınız zaten almak isteyen insan hertürlü alır. Belki uzun sürer belki de hemen satılır bu tamamen nasip :champ:

Kullanıcı avatarı
ozanxos

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 208 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners