Danışma Tanışma ( Panerai içerir)

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Danışma Tanışma ( Panerai içerir)

Mesaj Fatihhh » 23 May 2017, 09:10

Arkadaşlar Merhaba ,

Aranıza yeni katıldım. İlk konu başlığım. Forumla tanışalı 1 ay oldu. Okuyucu olarak takip ediyordum. Son bir aydır her gün forumda farklı farklı konularda geziniyorum. Resmen müptela oldum her boş zamanda hemen foruma giriyorum.Benimle alakalı olsun olmasın girip okuyorum. Farklı farklı saatler görüyorum. Benim zevkime hitap etmeyen saat olsa bile saat hakkındaki hazır bilgileri siz değerli forum üyelerinden bir çırpıda hüpletmek hoşuma gidiyor :) Forumda diğer hoşuma giden ve asıl önemli olan konu ise herkes çok cana yakın. Dost havası var. Takip ettiğim kadarıyla kimi abiler var onların engin bilgileri sayesinde de abi kardeş havası oluşuyor. Çok uzun bir mesaj olacak hissine kapıldım şuan.

Aslen boluluyum. Şuan yurtdışındayım. Yurtdışında bir orta asya ülkesinde çalışıyorum. Ancak izinlerde ülkemize gelebiliyorum. 1,5 ay önce izinden döndüm. İzindeyken bir gün annem ve kardeşimle alışveriş merkezinde geziyoruz , saat&saat yanından geçerken kardeşim abi gel bakalım neler var dedi. Bakıyoruz filan kardeşim bana o ara gösteriyor abi bak benim aldığım diesel in farklı modelleri var bunlarda güzelmiş değil mi diyor. Bakarken bir tanesini bende beğendim mat bir saat (dz 4317). Kardeşimin kullandığıda dz 4316 mış. Abi beğendiysen al istersen ikimizin saatler benzer olur güzelde olur filan diyor girdi kanıma kerata aldım ( %25 indirimle 990 tl). Halbuki birşey alırken her zaman ufakta olsa araştırma yapar alırım. İzinden döndüm şöyle bir bakayım bakalım neymiş ne değilmiş bu saat derken saat markaları tarihçeleri vesaire farklı konulara yöneldim ve forumla tanıştım. Çok değerli bilgiler edindim. Şuanki bilgilerim o zaman olsaydı bu aldığım saatin yanından bile geçmezdim. Bu saat&saat mağazadaki çalışanlarda keşke beni gerçek saat modellerine yönlendirseydiler diye düşünüyorum .

Aldığım her şeyde el emeğine alacağım ürünün üzerinde işçilik olmasına önem veren birisiyim. Tamam bu diesel saatim kasa görünüş olarak hoşuma gidiyor ancak benim kafamda artık bu saatin pek bir albenisi kalmadı. Bu saatle ilgili ne bir mekanizmadan bahsedebiliyoruz nede bir marka tarihinden. Sadece tasarımını beğendim ama artık benim düşünceme göre sadece tasarım karın doyurmuyor.

Ne olursa olsun aldığım ürünleri etrafımdaki insanların normal kullanma sürelerinden çok daha uzun yıllar kullanıyorum. Yani bir alıyorum tam alıyorum. Mesela telefon olarak 2008 yılında aldığım Nokia N95 8Gb telefonumu hala kullanıyorum. Şantiye telefonu yaptım onu taş gibi maşallah. Saatiminde öyle hatta daha fazla süre benimle olmasını istiyorum . Çabuk sıkılan birisi değilim . Uzun süre severek kullandığım ürünler benim gözümde kullanıldıkça daha değerli oluyor. Çünkü alışıyorum ona herşeyini biliyorum.

Artık bende gerçek bir saat almak istiyorum. Bunun üzerine çok araştırma yaptım. Beğendiğim saatleri özellik ve fiyat olarak baya araştırdım. Araştırma süresi 1-2 ayda olsa yeterli fikir edindiğimi düşünüyorum. Alacağım saat PAM000 yada PAM560.

Türkiye ye izine gelince alacaktım ancak geçenlerde burada bir alışveriş merkezinde gezerken bir saat mağazası gördüm. Vitrinde çok fazla ürün yoktu. Mağazanın dışarıdan verdiği hava doğrultusunda üst segment saatler sattığını anladım ve girdim. Birde ne göreyim mağazada panerai bölümü var. Çok şaşırdım. Ülkedeki tek distribütörmüş. Hemen istediğim modellere baktım PAM560 ın sadece beyaz kadranı vardı bu kötü oldu ama PAM000 vardı. Hemen inceledim kolumda gördüm çok beğendim. Bu iki modelin diğer panerai modellerinden farklı olarak beğendiğim tarafı 3-6-9-12 sayılarının dördününde görünüyor olması. Gayet sade ve yıllara meydan okuyacak bir saat bence. Tarih göstergesi de olsa süper olurdu ama bu sadeliğinide seviyorum.Bu PAM000 ı almayı düşünüyorum. Fiyat olarak 5540$ dedi ve hemen yüzde onda indirim var falan 4900 küsür dedi. Ben siz şuan yüzde on filan diyorsunuzda almaya geldiğimde bu yüzde on 20 olur 30 olur kim bilir konuşuruz dedim. Güldü tabi patrona sorarız dedi. Panerai sitesi liste fiyatı 4600€. Sizce ne kadarlık bir indirimle ne kadara alırsam mantıklı bir alışveriş yapmış olurum? Fiyatlar bu model için nasıl sizce ? PAM000 ın limeted olduğunu söyledi arkasında 2500/x yazıyordu. Her bayide bir tane oluyormuş. Zor bulunduğunu okumuştum. Gerçekten öyle mi ?

Saat olarak ben aldığım saati her gün takan birisiyim. Sanırım yanlış yapıyorum. Ayakkabı gibi birkaç tane olmalı değiştire değiştire takmak gerek sanırım. Çünkü benim son iki saatiminde kordonları pert oldu ve kullanmayı bırakmıştım. Bu diesel de daha 1 ay oldu pert olmak üzere.

Çok uzun yazdım. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Herkese iyi forumlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Fatihhh

Re: Danışma Tanışma ( Panerai içerir)

Mesaj eraslani » 23 May 2017, 15:36

Hoşgeldiniz fatihh :champ:

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Hellhound » 23 May 2017, 15:52

Hoşgeldiniz. Gayet samimi bir giriş mesajı olmuş :champ:

PAM000, markanın en çok tutulan modellerinden biri olduğundan bulabilmek bile büyük şans. Ülkemizde genelde vitirine bile çıkmadan indirimsiz ya da sembolik bir indirimle alıcısını bulur. 4600 Euro'nun altında kalabildiğiniz herhangi bir rakam, model için uygun olacaktır.

Kayış eskime mevzusuna gelince, Panerai'ın tercih edilmesindeki en önemli husus, farklı kayışlar ile kullanabilme özgürlüğüdür. 000 modeli de neredeyse her kayışla güzel gözüken optimal bir model. OEM ve aftermarket kayış opsiyonları oldukça fazla.

Limit bilgisi için de kısmen doğru, kısmen yanlış bilgi verilmiş. Panerai, her yıl her model için ürettiği saatleri numaralandırır. Bazı yıllar aynı modelden 1500 adet üretilirken bazı yıllar 2000, 2500 adet üretilebilir. Özetle, 000 limitli bir model değil ancak satın alacağınız saatin hangi yıl üretildiğini ve kaçıncı üretim olduğunu bilebilirsiniz.

Son olarak 000, "bana göre" tek saat olarak kullanmak için fazla düz bir model. Kadranda herhangi bir aksiyon olmadığı için sürekli olarak günlük kullanımda sıkıcı olabiliyor. Eğer tek saate bağlanma olayınız devam ederse markanın diğer modellerini de incelemenizi tavsiye ederim.
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj darksilence » 23 May 2017, 16:17

Fatihhh hoşgeldiniz...
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj Baran » 23 May 2017, 16:18

Fatih aramıza hoşgeldin.Öncelikle cok eski bir üye ve seneler içinde onlarca üye ile tanışmış görüşmüş biri olarak o dost havalarına cana yakınlık falan palavra.Abi kardeş havası falan oluştuguda yok.Biraz moral bozucu oldu ama malesef gercekleri baştan bilmende fayda var.Kismeye inanma güvenme abilik kardeşlik sanal ortamda edinilmez bunuda aklından cıkartmayasın,sonradan canın sıkılacağına şimdiden sıkılsın istedim.Seneler içinde edindiğim burdan dost sayısı max 3 dür.

Öncelıkle almayı düşündüğün saate ayıracağın bütce az degil ve o fiyat bandında cok alternatif mevcut.Alım yapmadan önce forumu iyice oku fotografları inceleme yetmez youtube daki kutu acılışlarını izle yabancı incelemeleri oku,sonra git mumkun oldugunca kolunda dene öyle karar ver.Daha ben yeni aldım Pam000 kutu acılısım var ki bu saati 2 kere aldım 1 kerede Pam312 aldım.Panerai pam000 en baz model oldugu ve neredeyse tüm panerai modelleri birbirine benzediği için fiyatıda nispeten uygun oldugundan diğer modellerin tercih edilebilirliğini etkilemesin diye cok az adetli gönderiyorlar magazalara bu doğru.Aklında olsun bu sene o kada yenilendi ve yenisi avantajlı degil ufak tefek detaylar sebebiyle,bunun kodu Pam01000 senin bulup almanı tavsiye edeceğim model ise Pam00000 olacak.İncelememi forumda bul oku bence.4600 euro listesi ve Pam00000 larda indirim yapmıyorlar az geldiği için.Bence indirim için zorlama bigün gidersin satılmış saat. 4600 euro ya al geç derim.Herhangi bir yardımcı olabileceğim bişey olursada cekinmeden yazabilirsin Panerai ile ilgili.

Kullanıcı avatarı
Baran

Mesaj ozanxos » 23 May 2017, 16:58

Fatih öncelikle hoşgeldin :champ:
Kullanım alışkanlığına bakılırsa panerai sana uygun değil bence . Uzun süre kullanırım diyorsun tek olacak diyorsun bu yüzden sana joker gibi bir saat Lazım. Bu durumlarda benim Önerim omega :champ: çeşitli kordonlarla kullanabilirsiniz.

Resim

Kullanıcı avatarı
ozanxos

Mesaj Tgm » 23 May 2017, 18:06

ozanxos önerinize saygı duymakla beraber bence PO Chronograph kalınlığı itibariyle bırakın tek kullanımı, kullanıma uygun bir saat değil :idea: başka omega modelleri için tartışılır elbette :thumbup:

fatih öncelikle hoş geldin :champ: sembolik bir indirim dışında Pam000 da başka bişey alamazsın. Zor yani. Onun dışında eğer panerai şart değilse ve tek saat olacaksa ben biraz daha derinlemesine araştır derim.
"I'm gonna make him an offer he can't refuse."
Kullanıcı avatarı
Tgm

Mesaj Fatihhh » 23 May 2017, 22:47

Çok teşekkürler hoşbuldum. Teşekkürler yorumlar için.

Bir süre daha araştıracağım ancak uzun bir süre değil. Hazır bulmuşken bu PAM000 ı kaçırmak istemiyorum. Panerai nin üretim yılını saatin üzerinde yer alan bir seri numarasından filan mı anlıyoruz ?

Ben yaptığım araştırmalarda ilgimi çeken 3 model vardı. Birincisi Zenith tarih göstergeli chronomaster (farklı ödemelerim olduğundan dolayı şuan satın alamam) tarih göstergesi olmayan modeli üzerine yoğunlaşmadığım için fiyatını tam bilmiyorum ancak tarih göstergeli den çokta ucuz olmayacaktır diye düşünüyorum. İkincisi PAM000 üçüncüsü ise Longines Legend Diver. Bu üç saatede bakıyorum bakıyorum tekrar bakıyorum. Çok hoşuma gidiyor bu saatler.

Kullanıcı avatarı
Fatihhh

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 171 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners