Jaeger LeCoultre Reverso vs Frank Muller Vanguard

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Jaeger LeCoultre Reverso vs Frank Muller Vanguard

Mesaj Oversea » 27 Kas 2016, 02:08

Selamlar. Forumu uzun zamandır takip ediyorum ama ilk açtığım başlık bu oldu. 28 yaşındayım ve erken geçmişim festival filmleri çeken bir yönetmen ve sinema eğitmeni olsa da bu sıralar kariyerimi video oyun yönetmenliği ve tasarımcılığıyla sürdürüyorum. Recontact: İstanbul ilk mobil oyunum, App Store'dan ulaşabilirsiniz :)

Koleksiyonumdaki Rolex Submariner Hulk ve Panerai gibi modellerden sonra formu ''yuvarlak olmayan'' kare veya fıçı formlarında güzel bir model almak istiyorum. Benim marka algım genelde geçmişi ve tarihi olan markalara sempati duymak üzerine kurulu. Bu yüzden ilk aklıma gelen Jaeger LeCoultre Reverso Classic Large. Tarihsel olarak da, formu olarak da, saati tehlikeye düşürecek bir aktiviteye bulaştığınız an ters çevirip korunağa alan yapısıyla da beni benden alıyor.

Resim

Fakat Franck Muller Vanguard modeli günümüz modern saatçiliğine de saygı duruşu niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Vanguard yenilikçi ve geleceğin ''ikonikleşme'' adayı Franck muller arayüzünü genetiklerinde hisettiren sıradışı bir model. Beğendiğim modelin bağırmayan ve zarifçe eklenmiş altın detayları da oldukça ''cool''. Ama benim gibi tarihsel geçmişe olan bağlılık prensiplerime oldukça ters düştüğü için bir türlü bu çıkmazdan kurtulamıyorum.

Resim

Ben bir ''saat koleksiyoneri'' değilim ve benimle bütünleşmeyen saati winderımın içine koyacağımı düşünmüyorum. En azından uzun vadede :) Bu başlık biraz hangi saati almalıyım başlığı olsa da asıl sorum: Saatte ve diğer tüm ürünlerde tarihsel kimlik ve geçmiş prensiplerimi Franck Muller ile çiğnesem olur mu, Franck Muller bunu hakeden bir marka mı? Yoksa modası geçecek bir pazarlama harikası mı?
Oversea

Re: Jaeger LeCoultre Reverso vs Frank Muller Vanguard

Mesaj Khan » 27 Kas 2016, 02:25

Jlc diyorum.

FM tarih horolojik değer vb durumlar söz konusu olunca, üstüne rahatlıkla çizik atarım.

Hublot ne ise, FM de odur gözümde.

Jlc +1
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Hellhound » 27 Kas 2016, 08:36

Franck Muller, kadran işçiliği ve tasarım konusunda oldukça saygı duyduğum bir marka. Horolojik açıdan ise fiyat segmentindeki rakiplerinin karşısında en ufak şansı yok...

Sorunuza doğrudan cevap verecek olursam, FM modası geçecek bir pazarlama harikası değil, çoktan geçmiş gitmiş bir pazarlama harikasıdır. Bunun en önemli göstergesi de bayilerin verdiği iskontolar ve ikinci elde yaşanan değer kaybı... Pazarlama balonu ne kadar şişkinse iskonto ve değer kaybı da o kadar büyüktür denebilir.

Bileğinize takacağınız FM, optik ve marka algısı olarak çok dikkat çekecektir. Ancak ayda yılda bir de olsa Reverso sayesinde şekillenecek bir sohbetin çok daha değerli olacağını düşünüyorum :champ:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj Tolgi06 » 27 Kas 2016, 09:33

Hellhound yazdı:Franck Muller, kadran işçiliği ve tasarım konusunda oldukça saygı duyduğum bir marka. Horolojik açıdan ise fiyat segmentindeki rakiplerinin karşısında en ufak şansı yok...

Sorunuza doğrudan cevap verecek olursam, FM modası geçecek bir pazarlama harikası değil, çoktan geçmiş gitmiş bir pazarlama harikasıdır. Bunun en önemli göstergesi de bayilerin verdiği iskontolar ve ikinci elde yaşanan değer kaybı... Pazarlama balonu ne kadar şişkinse iskonto ve değer kaybı da o kadar büyüktür denebilir.

Bileğinize takacağınız FM, optik ve marka algısı olarak çok dikkat çekecektir. Ancak ayda yılda bir de olsa Reverso sayesinde şekillenecek bir sohbetin çok daha değerli olacağını düşünüyorum :champ:

Verilebilecek en net cevap olmus.
Kullanıcı avatarı
Tolgi06

Mesaj Oversea » 27 Kas 2016, 13:42

Hellhound yazdı: Bileğinize takacağınız FM, optik ve marka algısı olarak çok dikkat çekecektir. Ancak ayda yılda bir de olsa Reverso sayesinde şekillenecek bir sohbetin çok daha değerli olacağını düşünüyorum :champ:

Evet, FM bilekte prestij ve alım gücünün bir göstergesi olabilir fakat saatinizle ilgili bir soru yöneltildiğinde FM ile ilgili özellikle Vanguard ile ilgili söyleyebileceğimiz hiçbir şey yok. Görüntüsünü beğendim aldım demek, bu segmentte acı verici bir şey olsa gerek. Değindiğiniz gibi Reverso'nun geçmişi, mazisi, çıkış amacı ve prestiji bir kitap dolusu bilgi eder. JLC aynı zamanda tam bir kol klasiği. 3 yıl sonra sıkıldım demek de zor. FM ise çabuk sıkılacağımız moda ürünü gibi. Ama şu an cezbedici bir arzu nesnesi olarak durduğu da bir gerçek :)
Oversea

Mesaj MertYe » 27 Kas 2016, 14:39

Liste fiyatı 15 bin küsür dolarmış bu saatin. Chrono24'te 42000 HKD(Yaklaşık 5400 USD) sıfır olarak listelemişler. Pazarlıkla 5000 Dolar'a kadar zorlarsınız olmazsa en kötü 5400 e zaten alırsınız. Bu fiyata aldıktan sonra ne kadar zarar ettirebilir ki. 1500 Dolara satacak haliniz yok ilerde en kötü 700-800 dolar zarar edersiniz çok sıkılırsanız. Bence o kadarını da kullandığınıza sayarsınız. İlandaki saatin kordonu farklı gerçi ama sonradan orjinal kordon temin edersiniz ayrıca istediğiniz renk ve şekilde.

http://www.chrono24.com/en/franckmuller ... 586238.htm

Bunları söylememin sebebi belli ki aklınız FM'de kalmış ve mantıklı bir çıkış arıyorsunuz Reverso'ya kıyasla. Yoksa Reverso çok beğendiğim bir saat ama tarz olarak ( Özellikle kendi tarzım adına konuşuyorum) FM Reverso'yu döver :D
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj Bg17 » 27 Kas 2016, 16:19

Franck Muller kokeni biraz da anadoluya dayanan bir saat markasi, buralardan gocen bir ermeninin kurdugu firma.

Fici kasa tasarimlari ile unlendi. Turkiyede pazarlama harikasi olarak cikti, horoloji adina ilginc denemeleri olsa da, elle turulur bir arti gosteremedi. Bence Turkiyede basarili olur gibi olmasinin ardinda iki neden var, gosterise merakli bir millet olusumuz, ve buyuk dikkat ceken saat sevmemiz ve bir donem Fatih Terim ve RTE gibi kisilerin kolumda gormemiz. Istenen imaja uygunsa degerlendirirsin, sahsen ben ayni odada bulunmak bile istemem.

Ikinci el degerine gelirsek, Mert e katilmiyorum, adams smith hesabi fiyatinpazar belirler, yani 5k ya aldigin saati ancak alici bulursan satarsin. O da sansa kalmistir.

JLC icin ne diyim, marka degeri, tarihce, horolojik birikim, hepsi gani gani. Bi de saat gomlek altina girer, kalite kokar, ben burdayim diye bagirmaz.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Mesaj eraslani » 27 Kas 2016, 16:52

Markaya,tarihçeye,kullanım amacina vs birşey diyemem..ama reverso bana fazla kibar görünüyor..

SM-G930F cihazımdan gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 95 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners