Bana Senin Saatin Bu Diyebilecek Bir Arkadaş Var Mı Acaba?

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Bana Senin Saatin Bu Diyebilecek Bir Arkadaş Var Mı Acaba?

Mesaj Turgayer » 20 Ağu 2016, 16:06

Selam arkadaşlar,

Tanışma bölümüne yazdığım giriş yazım daha onaylanmadı fakat ben dayanamadım ve buraya da bir konu açtım kusura bakmayın.

Öncelikle kullandığım 3 Ad. saati sizlere söylemek istiyorum;

1- RADO Jubile Centrix L (Automatic)
2- Oris Williams F1 (Automatic)
3- Casio G-SHOCK Gulfmaster

Saatlerden genel anlamda memnunum fakat asıl sıkıntım deformasyon ...

Ben kolumdaki saatin ne olursa olsun deforma olmamasını istiyorum.

Misal G Shock çok güzel ama cam çiziliyor, bezel alüminyum, kordon plastik.

Rado cam safir ve bezel yerinde de cam olduğundan tek bir çizik dahi yok fakat içinde pırlantalar var içi siyah olduğundan gece görünmüyor.

Oris'e gelince Çelik kordon ve kasa sıkıntı yok fakat içinde fosfor olayı az ve gece sürekli karanlıkta durup uyandığımda kesinlikle görünmüyor saatin kaç olduğu.

Gelelim BANA NE LAZIM? konusuna.

Öncelikle kesinlikle marka takıntım olmadığını belirtmek isterim.

- Klasik bir model değil, mümkünse spor tarza yakın bir model olsa iyi olur.
- Gece uzun süre çok karanlık ortamda dahi kalsam saatin okunmasında problem olmamalı.
- Uzun yıllar kesintisiz hizmet için otomatik olmalı.
- Mümkünse çok kaba ve ağır olmasın istiyorum.
- Camı kesinlikle çizilmemeli.
- Gün içinde su ile çok işim olduğundan (abdest vs.) kordonun galiba çelik olması gerekiyor.
- Mümkünü varsa 38mm civarı büyüklüğü olmalı (bileğim çok kalın değil)
- Saati nasip olursa uzun yıllar kullanmak istiyorum, mümkünse dağ, taş, yaz, kış, soğuk, sıcak vb. yani ağır koşullara uygun bir saat olmalı.
- Saat çelik olabilir kendi imkanlarım dahilinde belirli aralıklar ile çok güzel polisaj yapabilirim.

Biliyorum çok şey istedim ama bilemiyorum belkide bana uygun bir saat vardır kim bilir ..

Siz değerli arkadaşlarımızın tecrübeleri doğrultusunda tüm kriterlerime olmasa da büyük bölümünü karşılayacak bir saatin varlığından beni haberdar edbileceğinize tüm kalbim ile inanıyorum.

Cevap veren yada veremeyen tüm arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Hepinize saygılarımı sunuyorum ..

Not: Bazı Seiko modellerinde manuel pusula tarzı bir özellik gördüm fakat ne derece sağlıklı çalıştığı, hatta nasıl çalıştığı hususunda bir bilgim yok. Eğer çok büyük bir yanılma olmadan yön belirleme yapabiliyorsak bu özelliği namaz esnasında kıble tespiti için tercihlerim arasına katabilirim.
Kullanıcı avatarı
Turgayer

Re: Bana SENİN SAATİN BU diyebilecek bir arkadaş var mı acab

Mesaj Khan » 20 Ağu 2016, 16:38

Merhabalar, öncelikle uzun zaman karanlıkta kaldıktan sonra parlama konusuna değinmek istiyorum.

Luminova kimyasalı ışığa ihtiyaç duyar, zira girdiği kimyasal reaksiyonun başlaması ve ışık vermesi için önceden bir ışık kaynağı gerekir.

Eğer uzun zaman ışıksız parlasın diyorsanız.
Trityumlu saatleri tercih edeceksiniz, trityum luminova ile kaplanır ve luminovanin ihtiyacı olan güç trityumdan gelir.

12.5 yıl boyunca kesintisiz gece parlar, lakin 12 yılın sonunda trityum isotopu helyuma dönüşecegi için saatiniz tabiri caizse "sönecek" tir.

Dayanıklılık, dağ, taş, yaz, kış olayına gelirsek...

Kauçuk kordonlu, seramik bezelli bir diver işinizi görecektir, seramik sertliğinden dolayı çizilmez (çok zorlarsanız kirarsiniz) kauçuk kordon ise yaz kış rahatlıkla kullanılır.

Diğer sorularınıza da cevap vermek isterdim lakin o konular kişisel olduğu için bu kadar konuşmak yeter diye düşünüyorum.

Son olarak saat önerisi :
Oris Aquis Date, Titanyum gövde, seramik Bezel, kauçuk Kayış.

Sizin işinizi görecektir.

Lume konusunda da dediğim gibi, malesef istediğinizi çok uzun yıllar karşılayacak bir şey şuan için mevcut değil.

Timex in indiglo diye bir ışık teknolojisi var lakin pil ihtiyacı duyuyor. Size yaramaz.
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Turgayer » 20 Ağu 2016, 17:17

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

Luminova kimyasalı ışık yüklemesi yapıldıktan sonra kaç saat görülebilirliğini korur belli bir süresi var mı acaba?

Yani 5-6 saat parlasa iş görür aslında.

Birde Elimde mevcut G Shock Gulfmaster silikon kordon fakat beni rahatsız ediyor.

Daha önce hakki kauçuktan imal edilmiş kaliteli bir kauçuk kordon kullanmadım açıkçası. Silikon ve Kauçuk arasında konfor bazında bariz farklar mevcut mu?
Kullanıcı avatarı
Turgayer

Mesaj eraslani » 20 Ağu 2016, 17:17

Nethiustr in soyledigi gibi ihtiyaci kaliteli bir diver karsilar..
mm meselesi disinda oris tsf cuk oturur..

SM-G930F cihazımdan gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mesaj Khan » 20 Ağu 2016, 17:22

41 mm idi sanırım Oris :)
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj Khan » 20 Ağu 2016, 17:24

Turgayer yazdı:Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

Luminova kimyasalı ışık yüklemesi yapıldıktan sonra kaç saat görülebilirliğini korur belli bir süresi var mı acaba?

Yani 5-6 saat parlasa iş görür aslında.

Birde Elimde mevcut G Shock Gulfmaster silikon kordon fakat beni rahatsız ediyor.

Daha önce hakki kauçuktan imal edilmiş kaliteli bir kauçuk kordon kullanmadım açıkçası. Silikon ve Kauçuk arasında konfor bazında bariz farklar mevcut mu?

Kauçuk daha yumuşak, birde markadan markaya fark var, Oris in kauçuk kordonundan şikayetçi olan kimse görmedim.

Luminovanin şuan benim görebildiğim en güçlü olanı Seiko nun patentli luminovasi "Lumi Bright[TRADE MARK SIGN]" oda maximum 30 dk yanar :)
Kullanıcı avatarı
Khan

Mesaj galain » 20 Ağu 2016, 17:33

Ball un modellerıne bakabılırsınız
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20131031/y9uraryd.jpg
Kullanıcı avatarı
galain

Mesaj kethuda57 » 20 Ağu 2016, 17:52

Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners