10.000 $/€ Altında İsviçreli Diver Tavsiye

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

10.000 $/€ Altında İsviçreli Diver Tavsiye

Mesaj ltf » 03 Ağu 2016, 15:47

Arkadaşlar tekrar merhaba. Yılbaşından önceye kadar, tercihen yaz sonu, bir diver eklemek istiyorum koleksiyona, bu konuda fikirlerinize danışmak istedim. Biraz uzun bir giriş mesajı olacak ama daha doğru öneriler gelmesi açısından yardımcı olacağını düşündüğümden bu kadar detaylı ve uzun tutuyorum, hem ilerde de belki başka arkadaşlara kaynak olur.

Öncelikle koleksiyonun son halini bir hatırlatayım:
-Breitling Navitimer 01
-Tag Heuer Carrera Cal 1887
-Ulysse Nardin Dual Time
-Longines Master Collection Retrograde Moonphase
-Cartier Calibre de Cartier

Resim

Saatte aradığım kriterler gelecek olursak şu şekilde:

-Diver, min 300m WR
-Saatin bir diver geçmişi olması: Örneğin Panerai senelerce orduya dalış saati yapmış
-Arkada mekanizma gözükecek (transparent caseback) ***Olmazsa olmazım, bu yüzden Rolex Sub düşünmüyorum
-10.000 $ veya € altında
-Rubber veya Çelik/Titanyum bilezik olabilir
-Seramik kasa istemiyorum kırılma riski yüksek olduğundan dolayı
-Tercihen koleksiyonda bulunan markalardan tekrar 2. bir saat almak istemiyorum yeni markaları denemiş olmak adına
-İsviçreli
-Tercihen sıfır (2. el değil)
-Tercihen in-house mekanizmalı

Şimdi önceden denemiş olduğum birkaç saatten tekrar bahsedeyim:

-Panerai Submersible
Paneraiye aşırı bir ilgim vardı, özellike Submersibleı çok beğeniyorum ancak birkaç defa denedikten sonra ve forumda da bileğime olmadığı yönünde yorumlar aldıktan sonra bundan tamamen vazgeçtim. Bileğim Panerai için fazla ince... :?

Resim

- Omega Seamaster 300 Master Co-axial
Bu saatle ilgili forumda farklı görüşler mevcut, çok beğenen de var hiç beğenmeyen de var. Ben de açıkçası biraz kararsız kaldım. Saatin full çelik olan versiyonunu çok beğenmedim, yarı rosegold olan modeli de ancak deri kayış ile alındğında bütçe içerisinde kalıyor, deri kayışı da tercih etmiyorum.

Resim
Resim

Şimdi de kafamda olan, beğendiğim ancak henüz denemeye fırsatım olmayan birkaç modelden bahsedeyim:

- Omega Seamaster Planet Ocean 600m Master Chronometer (bu POnun yeni updated hali)

Resim
Resim

-Omega Seamaster Planet Ocean 600m Master Chronometer GMT Deep Black
Seramik kasa diye çekincelerim var kırılma vs. konusunda

Resim

-Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver
Bu saati ancak ikince elde bütçeye uygun bulabilirim.

Resim

Bu önceden denemiş olduğum saatler ve denemediğim ama beğendiğim saatler ile ilgili görüşlerinizi ve aynı şekilde kriterlerime uygun başka diver saat tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler! :thumbup:
Time is slow when you wait, time is fast when you are late!
Kullanıcı avatarı
ltf

Re: 10.000$/€ altında İsviçreli Diver Tavsiye

Mesaj Hellhound » 03 Ağu 2016, 16:48

Çok doğru girdilerle açılmış, ne istediğini bilen şahane başlık için tebrik ederim :champ:

Öncelikle alternatiflerinizden yola çıkarsak, Panerai gerçekten sizin markanız değil. Çap küçüldükçe de saat Panerai olmuyor. O yüzden unutun gitsin :)

300 Master'a gelince, boynuz yapısından dolayı olduğundan daha büyük gözüken bana göre dengesiz bir "ara" model. Dressyimsi diver... Şahsi görüştür ama ne kadranını ne de kasa boyutlarını dengeli bulmuyorum. Nispeten kriterleriniz içinde kalıyor mu? Evet...

Planet Ocean, tarihi hariç istediğiniz tarzda bir diver. Yine de bilekleriniz ince olduğu için almadan önce denemenizde fayda var. Zira ciddi kalınlığı olan bir model ve ben dahil bazı kullanıcılar için bilekte rahat bir saat değil.

ROO Diver'ı bileğimde denemedim. Optik olarak çok beğeniyorum. Fazlaca yorum yapmam yerinde olmaz. Zaten listedeki diğer saatlerle aynı klasmanda da değil :)

Bunların dışında kriterlerinize uygun, radikal sayılabilecek iki önerim var. İlki Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe.

Resim

Tarihsel anlamda büyük abisi Fifty Fathoms'ın izinden gelen daha sade bir tasarımı var. 300m WR, diver geçmişi, transparent back ve indirimle fiyat limitinizde kalması saati değerlendirme dahiline alabilir. Her ne kadar saatin çelik bilezikli modeli olsa da fabric kayışın bu modele en çok yakışan opsiyon olduğunu düşünüyorum.

Diğer önerim ise Breguet Marine Automatic. 100m WR ile gerçek bir diver olmasa da diğer saatlerinizi düşündüğümde koleksiyon için güzel bir eşleşme olabilir. Çelik bilezikli modeli bütçe dışında kalıyor ama kauçuk kayışlı model güzel bir indirimle 10K civarına gelecektir.

Resim

Sahip olduğunuz 5 markanın saatlerinden de UN hariç transparent back diverlı modeli olan yok diye biliyorum. Trasparent back, diver saatler için radikal bir özellik olduğundan da geriye pek marka kalmıyor. Ancak mansiyon ödülüne aday olarak, bahsettiğiniz saatlerin yanında liste fiyatı olarak çerez kalan ve İsviçre kriterinden de gümleyen Nomos Ahoi Atlantik de bir ihtimal ilginizi çekebilir :champ:
gurmekokular
Kullanıcı avatarı
Hellhound

Mesaj mermertaş » 03 Ağu 2016, 17:13

Planet Ocean'ın 39,5 mm lik yeni bir kasası çıktı. Onu denediniz mi.

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mermertaş

Mesaj Star » 03 Ağu 2016, 17:28

Güzel başlık :champ:
Her ne kadar ölçülerinden dolayı beğenmeyenler olsa da bence panerai iyi bir tercih. Benim hoşuma gidiyor. Maskülen bir yapısı var. Ama öncelikli tercihim blancpain olurdu :)
Fifty Fathoms :thumbup:
Panerai Luminor Submersible 1950 :thumbup:
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Re: 10.000 $/€ altında İsviçreli Diver Tavsiye

Mesaj Emirr » 03 Ağu 2016, 19:22

Bence bu kadar saatiniz varken seramik saat almaktan çekinmemelisiniz. Seramik koleksiyonunuza büyük renk katar. :champ:
Emirr

Mesaj afl » 04 Ağu 2016, 00:15

ltf kolay gibi görülen ama kriterlere bakınca oldukça zor bir soru bu.
Şöyle bir hafızamı yokladım tüm kriterlere sahip bir saat bulamadım. Ya arka kapak, ya inhouse mekanizma ya 300m kısıtlayıcı oluyor. Hele de hikayesi olan diver dediniz mi zaten seçenekler iyice azalıyor. Sonuçta Submarineri eleyip, Omegaları siz zaten yazmışsınız.
AP ye gelince, bence fiyatının saati değil. Hellhound dostumuz da çok isabetli olarak Blancpain i önermiş.
Bu şartlarla size 2 markadan 5 önerim var ancak hepsinin de kriterlere uymayan yanları var maalesef. Kriterler değişir ve Submariner de düşünmezseniz bunları da dikkate alabilirsiniz.
1- Resim sırasıyla Jager LeCultre Master compresspor chronograph cermet, Diving GMT ve Chronograph ceramic. JLC bilindiği gibi, özellikle mekanizma kalitesinde çok üst düzey bir İsviçreli.
Resim
Resim
Resim

2- Sinn U2 S (2000m)veya Sinn U1000 SDR (1000m) : Alman, arka kapak ve ETA makine uymuyor ama çok özel ve güzel saatler.
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj Caner1983 » 04 Ağu 2016, 00:16

Benim görüşümde şöle kriterler sanki planet ocean a daha yakın gibi
Not: seramikten çekinikmemeli
Rolex’s don’t tick-tock
Kullanıcı avatarı
Caner1983

Mesaj Bg17 » 04 Ağu 2016, 03:55

Panerai ye gerek yok,

Omega PO dusunulebilir ama alternatiflerinin marka degeri daha yukarda, anxak cok begenilen bir modeli varsa olabilir

Breguet ortada kalmis model, marka ruhunu yansitmiyor.

AP royal oak diver iyi bir secim ama beyaz kadranli olani degil. Bana gore fazla iri.

Blancpain fifty phantoms tam aranan saat. Tavsiye ederim. Marka degeri, tarihce, gecmis, makenizma hepsi var.

Jaeger le Coultre master compressor modelleri benim icin birinci gelir, afl nin onerilerine ek, kendi kullandigim navy seals i onerebilirim.

Kriterlere gelirsek, dalgicta cam arka kapak cok olan birsey degil, kriter degilde, tercih sebebi olarak degerlendirilse daha iyi olur.

Seramik kasa ile seramik bezel arasinda ciddi fark var. seramik olmayan her bezel cizilmeye mahkumdur. Seramik kolay kolay cizilmez. Seramik konusuna da cok onyargili olmamak lazim bence.
Time is too precious to be measured by a cheap instrument...
Kullanıcı avatarı
Bg17

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 76 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners