Seiko SNKA01K1 Hakkında Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko SNKA01K1 Hakkında Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Mesaj tuintu » 07 Şub 2010, 15:54

Arkadaşlar merhabalar.
Seiko 5'in bu modelini almayı düşünüyorum. forumda aradım ama bundan kullanan yok sanırım. Ayrıca bu saatle ilgili internette araştırma yaparken Türkiye Saat Forumu sitesini buldum ve üye oldum :)
Daha önce hiç otomatik saat kullanmadım. sizce artıları-eksileri nelerdir? hassasiyeti ne durumdadır, aylık ileri-geri kalma süresi meselâ? mekanizması nasıldır?
şimdiden teşekkür ederim.

Beğendiğim modelin resmi:
Resim
Tempus fugit
Kullanıcı avatarı
tuintu

Re: SEIKO SNKA01K1 hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum.

Mesaj Clk » 07 Şub 2010, 16:35

Bu saat Seiko Caliber 7s25 kullaniyor. Standart Seiko 5'lerde kullanilan caliber ise 7s26. Aradaki fark ise tarih cemberi ve 23 tas yerine 21 tasli olmasi. Salinimi 21.600 a/h ki buda size 6 sanilim saniye yapar. Bu fiyat klasmani icin cok güzel makine. 70'li yillarin teknolojisi ama saglamligi ile taninan makineler.

Daha önce hic otomatik saat kullanmamis birisi icin sapma ciddi sekilde göze carpacaktir. Cünkü otomatik mekanizmalarin quarz mekanizmalara göre sapma ornai cok yüksek. Kimse size kesin bir sapma miktari veremez. Veren olursa da kulaklarinizi tikayin :) Kimi saat önde gider, kimi geri kalir. Kiminin sapmasi 1-2 saniyedir, kimisi 20 saniye sapar.

Artilari, saatin yasadigini hissetmeniz ve giris düzeyinde olsa bile bir otomatik saat sahibi olmaniz. Eksileri ise quarz kullanan biri olarak bazi aliskanliklarinizdan vazgecmek durumunda olmaniz. Bir nokta daha var ki, otomatik saatler zaman icerisinde bakim isteyen saatlerdir. Normalde yuksek kaliteli saatler icin verilen optimum bakim araligi 3-4 sene iken Seiko icin bu sürenin ne kadar oldugu konusunda bir fikrim yok.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj tuintu » 07 Şub 2010, 16:57

clk çok teşekkür ederim.
verdiğiniz bilgiler gerçekten nadiren rastlanacak bilgiler.
Dakiklik konusunda takıntım vardı, ancak Otomatik saat için alışacağız artık.
Saygılar...
Tempus fugit
Kullanıcı avatarı
tuintu

Mesaj Clk » 07 Şub 2010, 17:01

Suna emin olun 20.000 Euro verip bir saat alsanizda Seiko 5 alsanizda hicbir zaman quarz bir saatin gösterdigi hassasiyeti göstermeyecektir. Eger, dakiklik gercekten sizin icin cok önemli ise her hafta 1 kere saatinizi Greenwich saati ile karsilastirir yeniden ayarlarsiniz, böylece sorun ortadan kalkmis olur.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj tuintu » 07 Şub 2010, 17:34

Haklısınız.
zaten ben de, saatimi ayda bir falan aşağıda verdiğim linkteki Tübitak'ın Atomik saatine bakarak ayarlarım :)
http://www.ume.tubitak.gov.tr/dig/menu_diger.php?f=907
Tempus fugit
Kullanıcı avatarı
tuintu

Mesaj tuintu » 14 Şub 2010, 14:28

arkadaşlar merhaba!

geçenlerde attığım maile cevaben, Seiko Türkiye Distribütörü Aydın Saat bana "Aydın Saat tarafından dağıtımı yapılacak olan Seiko 5 saatleri, Mayıs 2010 tarihinden itibaren Yetkili Satış noktalarında vitrine çıkacaktır." şeklinde bilgi verdi.

ben de sizinle paylaşayım dedim.
Tempus fugit
Kullanıcı avatarı
tuintu

Mesaj Frax » 14 Şub 2010, 14:45

Başka bir başlıkta da Aydın Saat'ten şikayetler dile getirilmişti Seiko'nun yalnızca belirli modellerini getirmesi nedeniyle.

viewtopic.php?f=13&t=723

Bilgiler için teşekkür ederiz ayrıca tuintu.
Kullanıcı avatarı
Frax

Mesaj Clk » 14 Şub 2010, 16:31

Bilgi icin tesekkürler. Demek ki, talep cok fazla ki, strateji degistiriyorlar. Güzel bir gelisme.
Kullanıcı avatarı
Clk

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 91 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners