3000 TL Bütçeli Günlük Kullanıma Uygun Otomatik Saat Tavsiye

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

3000 TL Bütçeli Günlük Kullanıma Uygun Otomatik Saat Tavsiye

Mesaj Toroman » 08 Ağu 2014, 21:37

Arkadaşlar merhaba;

HATIRLATMA: Zamanı olmayan, yazıyı uzun bulan arkadaşlar, duygu ve düşüncelerime ortak olmadan direk kriterlere geçebilir, kriterler de uzun gelirse direk yazının en sonundaki Not'da olayımın özetini, aradığım saatin tarifini bulabilirler..

Adım Berkin, siz değerli saat severlerin arasına katılalı henüz bi kaç gün oldu. Saat tutkum oldum olası vardı ama baba memur olunca bütçe nedeniyle kendimi bildim bileli Casio kullandım. Ama artık yeter dedim :) Kendi paramı kazanmaya, kıyıya köşeye üç beş bi şey atmaya başladığımdan beri hayatımın saatini alabileceğimi hayal etmeye başladım. İşte tam bu anda, hayallerimin saatine kavuşmamda siz değerli forum üyelerinin tecrübelerine ve bilgilerine çok ihtiyacım var.

Aslında her şey babamın bana ilk saati olan, babasından kalma Longines'i göstermesiyle başladı. Anlaşılacağı üzere saat evladiyelik bir saat ve hala tıkır tıkır çalışan harika bir otomatik makine. Allah hepimizin babasına ömür versin ama babamdan bana kalacak olan en değerli hazine. Bundan sonraki varis de benim haliyle. Maddi değerini bilmiyorum ama saatin manevi değeri benim için çok çok yüksek olduğundan (Allah korusun düşürürüm, bi yere çarparım falan) ve klasik halk diliyle dede saati olmasından dolayı gündelik kullanıma haliyle uygun değil ben de o yüzden kendi kazandığım parayla ilk ve evladiyelik olmasını istediğim bir otomatik saat almaya karar verdim. Lafı uzattığım için kızmayın bana ama bu seçimin benim için ne kadar önemli olduğunu sizlere daha iyi anlatabilmek, duygularımı sizlerle paylaşabilmek istedim :)

Resim

Saatin resmini merak edenler için koydum, fiziksel bakıma ihtiyacı var, onu da en kısa zamanda yaptırıcam inş ama korkuyorum bi şey olur diye..

Neyse konumuza dönelim

Arkadaşlar kriterlerimi sırasıyla aynen şöyle sıralıyorum, saat dünyasında amatör bi saat sever olarak dilim döndüğünce belki saatçilik teriminden çok uzak terimler kullanacağım, şimdiden kusuruma bakmayın, anlatabildiğim kadar :)

1. Kesinlikle otomatik mekanizmalı bir saat istiyorum..

2. "Swiss Made" olması önceliğim..

3. Gündelik kullanacağım ve tek saatim olacağı için sporla klasik arası bir saat istiyorum (örnek: Tissot Couturier T035.407.16.051.01)

4. Slikon kayış >> deri kordon >> metal kordon öncelik sıralamam, ama kasası beni aldıktan sonra kordon ikinci planda tabiki de..

5. Sizlerden öğrendiğim bir deyimle Day-Date olmasını istiyorum, hem günü hem de tarihi göstermeli..

6. Chronometer olsun, sıkıcı bir yapıya sahip olmasın istiyorum..

7. Chrono olan çoğu saat'te saatin büyük saniyesi kronometreye ait ve saatin normal kullanımında hareket etmiyor, 12'nin üzerinde sabit olarak duruyor ve kronometre çalıştığı zaman çalışıyor, küçük kadranlardan biri ise saatin saniyesi olma görevini üstleniyor, ben böyle olsun istemiyorum, saatin büyük saniyesi kronometre kapalıyken de aksın istiyorum.

8. Saatin kasası ile kordonunun bağlantı yerinde boşluk olsun istemiyorum, kayış yarım ay şeklinde olsun ve kasayı boşluk bırakmayacak şekilde sarsın istiyorum (örnek yine: Tissot Couturier T035.407.16.051.01)

9. Kadran rengi siyah ya da koyu bir renk olsun istiyorum..

10. Yaşım 26 ve makine mühendisiyim, işim gereği klasik giyime uzak değilim ama gündelik hayatımda spor kıyafetler giyen biriyim, yani kısaca yaşıma uygun, ortalama 40mm ve ya üzeri kasa çapına sahip, takım elbiseyle de kot-tshirt'le de kolaylıkla taşıyabileceğim bir saat olsun istiyorum.

11. İkinci el saate sıcak bakmıyorum, ilk otomatiğim olacağından sıfır olsun, o duygusal bağı ilk ben kurayım istiyorum..

12. Rolex, Omega tarzı saatlerden hiç haz etmiyorum. (Bu paraya o saatleri zaten alamazsın dediğinizi duyar gibiyim, bunun da zaten farkındayım ama sadece hangi tarz saatlerden hoşlanmadığımı tarif etmeye çalıştım)

13. Başlıkta 3,000 TL yazdım ama forum kuralları gereğince saatin etiket fiyatını yazdım. Saati nakit alacağım için bi indirim olacaktır neticede. Bütün bunları yazdıktan sonra bütçemin 2,000 TL ( çok beğenirsem max 2,500'a zorlarım ) olduğunu tekrar hatırlatma gereği duyuyorum :)

NOT: İki saat örneğinde de Tissot örneğini vermişsin neden onu almıyorsun derseniz Tissot Couturier T035.407.16.051.01 olan saat 6. kritere uymuyor, tarzını çok sevdiğim, geri kalan tüm kriterlerimi taşıyan T035.614.16.051.00 ise dilim döndüğünce anlatmaya çalışan 7. kritere uymuyor. Uzun lafın kısası T035.614.16.051.00 bu saatin 7. kritere uyanı benim hayallerimin saati arkadaşlar..

Şimdiden yazdıklarımı okuduğunuz ve duygularımı paylaştığınız için çok teşekkür ederim.. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..
Victorinox Officer'S
Kullanıcı avatarı
Toroman

Re: 3000 TL Bütçeli Günlük Kullanıma Uygun Otomatik Saat Tav

Mesaj Anesthesia » 08 Ağu 2014, 22:32

kronolu saatlerde saniye kolunun ufak olması benim de tercihim değil, o nedenle bu mesajınızda belirttiğiniz kriterlere uygun saati ben de merakla bekliyorum, eminim ki üstatlarımız en bi güzel modelleri derleyeceklerdir,

konunun takipçisiyim, size de arayışınızda başarılar dilerim, umarım en güzeline sahip olursunuz ama

zehir bir kere kana karıştığında kolay kurtulunmuyor bilesiniz, öyle alır kaçarım diye düşünmeyin derim. aramıza hoş geldiniz
Özgür kalana kadar imza mimza yok
Kullanıcı avatarı
Anesthesia

Mesaj Cct » 08 Ağu 2014, 22:50

Tag Heuer Calibre 16 Day&Date kriterlerinizi çok net karşılıyor fakat fiyat bütçenizin üzerinde olacaktır.

İkinci elde bu bütçeyi biraz arttırmanız gerekebilir fakat sıcak bakmıyorsunuz.

7. Madde tuhafmış :D

Bende tam istediğiniz saat var. Üniversite mezuniyet hediyem Quartz Lacoste Chronograph :) Tam dediğiniz gibi büyük saniye normal çalışırken krono saniyesi small seconds yani küçük alan. Ben üretim hatası olduğunu düşünüyorum, bu şekilde çalışan başka bir saatte görmedim.
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Mesaj Anesthesia » 08 Ağu 2014, 22:59

Cct yani beklentimi yüksek tutmamalıyım :D :D :D
Kullanıcı avatarı
Anesthesia

Mesaj Ahbob » 08 Ağu 2014, 23:04

7. Madde genelde moda markası quartz saatlerde dikkatimi çekmişti. Fossil'de böyle saatler olduğunu biliyorum ama onlar da geride kalan çoğu maddeyi karşılamıyor.

Bütçenize uygun sıfır otomatik kronograflar arasında da böyle bir özelliğe sahip saate rastlamadım ben.
M
Eğer saati kolunuzdan hiç çıkarmayacak iseniz ki gündelik tek saatiniz olacağını söylemişsiniz, bana kalırsa kronografı açık kullanmak en makul seçenek.
Kullanıcı avatarı
Ahbob

Mesaj Anesthesia » 08 Ağu 2014, 23:10

kronograf özelliğinde saniye olmayan bir model olabilir mi acaba, sadece dakika ve saat birimleri kronograf ile çalışırken büyük saniye kolu da kendi işinde gücünde olsa

ya da hiç olmasa :roll: :roll: :roll: :idea:
Kullanıcı avatarı
Anesthesia

Mesaj Toroman » 08 Ağu 2014, 23:25

Anesthesia fikirlerine katılıyorum :) saniye aksın abi.. iyi dileklerin için de teşekkür edeirim :)

Ahbob yazdı:7. Madde genelde moda markası quartz saatlerde dikkatimi çekmişti. Fossil'de böyle saatler olduğunu biliyorum ama onlar da geride kalan çoğu maddeyi karşılamıyor.

Bütçenize uygun sıfır otomatik kronograflar arasında da böyle bir özelliğe sahip saate rastlamadım ben.
M
Eğer saati kolunuzdan hiç çıkarmayacak iseniz ki gündelik tek saatiniz olacağını söylemişsiniz, bana kalırsa kronografı açık kullanmak en makul seçenek.

Aslında ben de onu düşündüm, alırım bi Tissot Day-Date, kronografı da açık bırakırım en azından göz zevkimi tatmin etmiş olurum ama muhtemelen saatin bu amaca yani kronografın sürekli açık kalmasına göre tasarlanmadığını göz önüne alırsak ya saatin ömrü kısalacaktır, ya da bakım süreleri kısalacaktır ya da depoladığı enerji çok çabuk tükenecektir diye tahmin ediyorum yanlış mıyım..?

Cct yazdı:Tag Heuer Calibre 16 Day&Date kriterlerinizi çok net karşılıyor fakat fiyat bütçenizin üzerinde olacaktır.

İkinci elde bu bütçeyi biraz arttırmanız gerekebilir fakat sıcak bakmıyorsunuz.

7. Madde tuhafmış :D

Bende tam istediğiniz saat var. Üniversite mezuniyet hediyem Quartz Lacoste Chronograph :) Tam dediğiniz gibi büyük saniye normal çalışırken krono saniyesi small seconds yani küçük alan. Ben üretim hatası olduğunu düşünüyorum, bu şekilde çalışan başka bir saatte görmedim.

Tah Heuer Calibre 16 Day & Date 7. maddeyi karşılamamasına rağmen aşık olduğum bir saat ama ne yazik ki ona maddi gücüm el vermez, el verse de vicdanım dayanmaz o kadar para vermeye, memur çocuğuyuz neticede..

İsteklerimi tam anlamıyla karşılayan saat "Raymond Weil Freelancer" ama ne yazık ki 7,000 TL bandında bir fiyatı var :( Demem o ki bu saatin ucuzunu arıyorum. Yok bulunmaz 2,000 TL gibi fiyata derseniz de aynı tarzın kronografı olmayanı mesela..

Resim

Göründüğü üzre 7. maddede anlatmak istediğim olay bu saatte tam olarak uygulanmış arkadaşlar. saniye akıyor.
Victorinox Officer'S
Kullanıcı avatarı
Toroman

Mesaj Cct » 08 Ağu 2014, 23:44

Ben de memur çocuğuyum bir şey olmaz çalışır kazanır alırsın :) :thumbup:

Otomatik Kronograf genelde mekanik saat hastalığı başladığında ulaşılması gereken bir hedef olarak görünüyor. Ulaşınca da aslında pek bir numarası olmadığını görüyorsun (Çok özel modelleri tenzih ederek konuşuyorum) 3000 TL kötü, az bir bütçe değil. Çok daha güzel kronograf olmayan saatler alabilirsin.

Bu bütçelerdeki otomatik kronograflar (Sıfır saatler için konuşuyorum) genelde kendi kategorilerinin en alt seviyesini temsil eder. Bu yüzden alacağın saatten çabuk sıkılma ihtimalin yüksek.

Ben Diver saatlere de bak derim :thumbup:
Her türlü saat itinayla takılır.
Kullanıcı avatarı
Cct

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 77 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners