Cortebert Bilgi ve Tarihçe

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Cortebert Bilgi ve Tarihçe

Mesaj promise1907 » 13 Oca 2010, 22:08

Bildiğim kadarıyla isviçre menşei olan bir saat. Cep saatleri de üretmiş. Sirkecide bir saatçi de bazı modellerini gördüm hoşuma gitti fiyatları da makul.. yalnız içinde swiss mode yazıyor sanki "swiss made" sahtekarlığı yapılmış gibi geldi almaktan vazgeçtim bu konu ve saat hakkında bilgisi olan var mı?
Kullanıcı avatarı
promise1907

Re: Cortebert Hakkında Bilgi?

Mesaj Clk » 13 Oca 2010, 22:25

Cortebert firmasinin temelleri 1790 yilinda Abraham Louis Juillard tarafindan Jura sehrinin kasabasi olan Cortebert'te saat mekanizmalarina parcalar yaparak atilmistir. Zaman icerisinde firma yöneticileri ve dolayisi ile Juillard ailesi saat veya komple mekanizma üretmenin daha karli oldugunu anlayarak 1878 yilinda sirketin üretim politakisni degistirerek Cortebert markasi altinda saat üretimine baslamislardir.

1920 yilina kadar gelismis teknoloji mekanizmalar üreten firma, 1920 yilinda ultra ince mekanizmalar üretmeye baslayarak farkliligini ortaya koymustur. 1940 yilinda, 150. yil kutlamalari adina cikartilan firma katalogunda ilk defa cep saatleri disinda kol saatlerine (chronograph) de yer verilmistir. 1944 yilinda firmanin 20 farkli mekanizmasi bulunuyordu.

Firmanin en büyük atilimi caliber 677 olarak bilinen tarih göstergeli ve ekstra 24 saat göstergeli mekanizmasidir. Bu mekanizma Cortedate modelleri ile özlesmistir.

Yazik ki, büyük mekanik saat krizi olarak bilinen kriz ile sirket batmistir. Dolayisi ile bulabilecegin saatler gercek vintage olacak ve fiyatlari 3-4 bin dolardan asagi olmayacaktir. Yeni olarak bulabilecegin her saat cok kötü bir replikadir.

Umarim yardimci olabilmisimdir.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj promise1907 » 13 Oca 2010, 22:38

teşekkür ederim tabi ki çok yardımcı oldunuz..
Kullanıcı avatarı
promise1907

Mesaj Bond » 13 Oca 2010, 22:41

Promise alttaki linkte cep saati ile ilgili biraz bilgi ve resim var. Ziyaliv'in kolleksiyonundan bir model.
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=45&t=33&p=216&hilit=cortebert#p217

Marka eskinin önemli firmalarından, kendi makinesini üreten hatta birçok markaya pazarlayan bir durumdaymış, Rolex dahil. Fakat Quartz krizinden çıkamamış 1970'lerde ve üretimi durdurmuş. Jump Hour sistemini tanıtan firma olarakta geçiyor. Fakat firma hakkında tarihsel döküman az. Marka'nın şu anki sahibi İtalyan saat üretici Perseo, 70 lerde bu marka himayesine geçmiş ve ismi değişmiş. Bunları yazıyordumki Clk yazmış :)

Bir kaç ilginç anekdot verelim: TCDD gibi Perseo ismi altında İtalyan demiryollarına da saat ürettiği 1930'larda, o dönemki faşist İtalyan hükümeti tarafından yabancı marka olduğu gerekçesi ile kabul edilmemiştir. Fakat o dönemki kısa ortaklık, 70 lerde Perseo markasına dahil olmasını sağladı herhalde.

Birde yaygın dedikodu olarak markanın fabrikasında çalışan tüm işcilerin yahudi kökenli olduğu ve bu sayede Amerikan Yahudi topluluğu arasında o dönemde oldukça popüler bir marka olduğu söylenmekte. Ama tabii hiç bir zaman ispatlanamamış.

Neyse konuyu çok dağıtmayayım, Swiss Mode diye bir şey bende duymadım tabii ki. Swiss Made gibi anlaşılması istenmiştir diyorum. Firmanın saatleri bir dönem Perseo markası altında üretiliyordu. Herhalde izinsiz olarak marka ismi kullanılmamıştır ama bence orjinal isimdeki é yeri e koyarak bu durumu aşmışlardır. ;) Sahte saat değil çünkü orijinali kalmamış bir marka. Fason üretim bir model elbette isim benzerliğini kullanmaları hoş bir şey değil. Tavsiye edilecek bir saat değil bana göre.

Cortebert vs Cortébert :) Sadece bir fikir elbette.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj promise1907 » 13 Oca 2010, 23:03

sayın bond siz yazınca düşündüm ve aklıma geldi evet ! "elit cortebert" yazıyordu, bilinen cortebert logosunun yerinde gotik yazıyla "elit" yazılmış.

çokta güzel modellerdi :(
Kullanıcı avatarı
promise1907

Mesaj Bond » 13 Oca 2010, 23:56

Demekki farklı bir marka imiş yakın bir isimle, o marka ve modelleri hakkında bilgim yok maalesef. Ama taklit olması yada düşük kalite fason olması muhtemel, bir daha gittiğinizde saatçiden biraz daha detay sorun bakalım ne diyecekler?
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj promise1907 » 18 Oca 2010, 07:23

ben bu konuda fazla tutkulu ya da "kör"üm bilemiyorum, saatlere takmıştım gittim aldım :)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
promise1907

Mesaj Clk » 18 Oca 2010, 10:15

Saatler güzel duruyor. Özellikle beyaz kadranli saat deri kayisi ile iyi uyum göstermis. Güle güle kullan.

Bilekler mi ince yoksa saat 42mm ve üstü mü? Saatleri inceleyip, uygun zamaninda daha fazla bilgi paylasirsan hepimiz icin iyi olur.

Not: Yaptigin isin körlük ile hicbir alakasi yok. Burada paylasilan fikir yada yönlendirmeleri degerlendirerek, sahsi zevkleri ön plana koymak ve kendi kararini vermek en iyisi.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 81 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners