Seiko 5 İle İlgili Sorularım

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Seiko 5 İle İlgili Sorularım

Mesaj movement06 » 25 Kas 2012, 00:45

merhaba Yakop seiko 5 alacaksan isabetli bir seçim yapmış olursun. 4-5 senede bir bakım istemez ki. 30 sene hiç bakımsız çalışan seiko5ler gördüm. iş yerimdeki eski müdürümün kolunda vardı saati 84de aldığını başkaca bir saati olmadığını, saati hiç daha açtırmadığını, sadece ilk aldığından beri ayda iki üç dakika ileri gittiğini söyledi. buda mekanik saatler için çok normal durumdur. Hiç bir mekanik saat, durmadıktan sonra, anormal bir şekilde günlük ileri geri gitmedikten sonra size saatlik görevini yerine getirmeye devam ediyorsa eğer bakım namına bir saatçiye götürüp hiç bir şekilde içi açtırılıp kurcatılmaz. Mekanik saate en iyi bakım saatin sürekli çalıştırılmasıdır. Kullanmadığımız kolleksiyonda sakladığımız mekanik saatleri ise içindeki yağın özelliğini kaybetmemesi ve bir yerlerde toplanan yağın, tüm mekanizmaya dağılması adına saati haftada hiç değilse ayda bir kere çalıştırmamız yeterli olacaktır. bakım meselesini kafana takma al ve kullan düşürmedikten kırmadıktan çarpmadıktan su aldırmadıktan sonra hiç bir mekanik saate bir şey olacağını sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
movement06

Mesaj ozymandias » 25 Kas 2012, 17:24

mlm yazdı:Yukarıdaki saatin mekanizması 7s36'dan çok farklı olmamakla birlikte 7s26 :thumbup:
Ve şu an bildiğim kadarıyla Seiko 5 serisinde 7s26 ve 7s36 haricinde(son çıkanlarda 4r16 da var) mekanizma kullanılmıyor..

ben bir iki 4r li mekanizma gördüğümü hatırlıyorum. belki hepsi 4r16 dır bilmiyorum. Sanırım onun da tek farkı second hack ve elle kurma olayı olması.
...Yet, do thy worst, old Time: despite thy wrong,
My love shall in my verse ever live young
W. Shakespeare
Kullanıcı avatarı
ozymandias

Mesaj Triton » 25 Mar 2013, 16:52

Avatarımda resmi olan 7009 kalibreli Seiko 5 le, 1980 den beri birlikteyim. Giriş seviyesinde dayanıklı ve kolay kullanılan bir mekanik saattir.

Benim tecrübeme göre eski modellerin en önemli kusuru içindeki logoların uzun bir süre sonra, kadrandaki yerlerinden çıkmalarıdır ki, dikkat edilmezse bu hasara neden olabilir. Ama bendeki saatte bu durum tam 26 sene sonra ortaya çıktı. ayrıca eski nesil kalibreler bilek hareketi dışında kurulamıyordu. Son çıkan modellerde elle kurma özelliği de eklendi. Ancak giriş seviyesi ETA kalibreler kadar hassas olmasa da, daha dayanıklı mekanizmaya sahip olduğu düşüncesindeyim.

30 yıl hiçbir bakım yaptırmadım ancak bu doğru bir durum değil. Her mekanik ünitenin belli sürelerde bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü yağlar zamanla özelliğini yitiriyor ve contalar sertleşiyor. Bu durum zamanla saat olarak hassasiyetini yitirmesine ve değerinden daha fazla bakım ücretlerine neden oluyor. Ayrıca zamanla kadrandaki karanlıkta parlayarak gece görüşü sağlayan kimyasallar özelliğini yitiriyor. Fazla sayıda bu tarzda mekanik saatim var, bu nedenle bakım ücretinden ve niteliksiz işlemden kaçınmak için kendi sistemimi kurdum. Sorun olmuyor.

Ancak birden fazla bu tarzda saate sahipseniz, ya gittiği yere kadar diyeceksiniz ve arıza yaparsa bakım yaptıracaksınız ya da belli periyodlarla güvenilir bir saat servisine ücretli bakım yaptıracaksınız.

Seiko 5 bu fiyatlarda alınabilecek iyi bir ucuz mekanik saattir.

Daha iyisi denince seçenekler bambaşka....
"I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots." Albert Einstein
Kullanıcı avatarı
Triton

Mesaj asymptote » 25 Mar 2013, 17:19

Triton yazdı:30 yıl hiçbir bakım yaptırmadım ancak bu doğru bir durum değil. Her mekanik ünitenin belli sürelerde bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü yağlar zamanla özelliğini yitiriyor ve contalar sertleşiyor. Bu durum zamanla saat olarak hassasiyetini yitirmesine ve değerinden daha fazla bakım ücretlerine neden oluyor. Ayrıca zamanla kadrandaki karanlıkta parlayarak gece görüşü sağlayan kimyasallar özelliğini yitiriyor. Fazla sayıda bu tarzda mekanik saatim var, bu nedenle bakım ücretinden ve niteliksiz işlemden kaçınmak için kendi sistemimi kurdum. Sorun olmuyor.

+1
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Önceki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners