Aile ve Homage Saat Gorusleri

Hakk─▒nda Bilgi Almak ─░stedi─činiz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Saat Dan─▒┼čma Platforumu B├Âl├╝m├╝nde Yeni Saatinizle ─░lgili B├╝t├že ve Marka/Model Bazl─▒ Tavsiye ve Kullan─▒c─▒ Tecr├╝besi Talebinde Bulunabilirsiniz. D├╝┼č├╝n├╝len Kriterlerin Detayl─▒ Olarak Belirtilmesi ├ťyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmas─▒n─▒ ve Tecr├╝belerini Payla┼čmalar─▒n─▒ Sa─člayacakt─▒r. L├╝tfen A├žt─▒─č─▒n─▒z Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir ┼×eklinde Yazmay─▒n─▒z. Sorulan Saatin Model Foto─čraf─▒, ├ľzellikleri ve ├ľncelikle Kendi Yorumlar─▒n─▒z─▒ Ekleyerek Sorunuz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Aile ve Homage Saat Gorusleri

Mesaj kiwi21 » 16 Eki 2019, 22:33

├ľncelikle yorumlar─▒n─▒ ileten herkese te┼čekk├╝r ederim :champ:

Asl─▒nda ba┼čl─▒─č─▒ a├žmadan ├Ânce "saat adedi" ile ilgili bi yorum gelece─čini d├╝┼č├╝n├╝yordum. Ancak ┼č├Âyle ki;

Rolex, Nomos, Hamilton ve Seiko 5 demirba┼člar.

Edox, ye┼čil Seiko ve G-Shock hat─▒ras─▒ olan, hediye edilen saatler.

Skx sevenin ├žok sevdi─či, sevmeyenin de bir t├╝rl├╝ ─▒s─▒namad─▒─č─▒ bi saat saatseverler aras─▒nda. Ben seven taraftay─▒m. Ancak i├žime sinen bi al─▒m olursa b├╝t├že yaratabilmek i├žin Maranez ile ikisini paket halinde g├Ândermekten ├žekinmem. (Ki Maranez'le boyutundan dolay─▒ vedala┼čmak istiyorum ve ilana koydum ancak talep olmad─▒─č─▒ndan ┼čimdilik duruyor)

Geriye kalan Tissot, Swatch ve Timex de toplasan g├╝zel bi otomatik Seiko paras─▒ etmeyece─činden ailede ye┼čillik olarak duruyorlar. Tissot'yu ├žok kullanmasam da Swatch ve Timex maddi de─čerleri y├╝ksek olmasa da e─členceli kadranlar─▒yla bilek zaman─▒ buluyor.

K─▒ssadan hisse saat say─▒s─▒n─▒ azaltmay─▒ zaman zaman ben de d├╝┼č├╝nsem de dokunulmazl─▒klar─▒ olanlar─▒ ├ž─▒kard─▒─č─▒m─▒zda elde kalan bozukluklar─▒ t├╝mleyip bir yere varamayaca─č─▒mdan tutuyorum.

Genel bir yorum yapt─▒ktan sonra ├Ânerilere gelelim;

Pilot saatleriyle ilgili bay─▒ld─▒─č─▒m bi model var ancak zaman ne g├Âsterir bilmiyorum ama ┼ču an pek imkanl─▒ g├Âz├╝km├╝yor; IW324010 kodlu 36mm'lik IWC pilot.

Rus i├žin de ilk ├ž─▒kt─▒─č─▒ zamanlar Meranom'dan "poor man sixties" Vostok Classica bakt─▒m ama epey bi zamand─▒r stoklarda yok. Onun d─▒┼č─▒nda Ruslar boyutlar─▒ndan kaynakl─▒ hep kriter olarak s─▒n─▒fta kal─▒yor.

Miltary/field watch olarak da Hamilton'─▒n belirtilen modelini ├žok be─čeniyorum. Bir de akl─▒mda Smiths PRS-29 modeli var ama o da maliyet nedeniyle ┼čimdilik radara yakalanam─▒yor. Maranez'i elden ├ž─▒kar─▒rsam belki buna y├Ânelebilirim.

Saate karar verdikten sonra saatle kombinlenecek ├žorap da bulmak gerekiyor :P

┼×imdilik genel hatlar─▒yla durum bu ┼čekilde.
http://besiktasformakoleksiyonu.blogspot.com.tr
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kiwi21

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj copycat » 16 Eki 2019, 23:09

K├╝├ž├╝k saat seviyorsan─▒z a┼ča─č─▒daki glycine'in 36mm ve di─čer ├Âl├ž├╝lerdeki versiyonlari s─▒k s─▒k drop sitesinde uygun fiyata sat─▒┼ča ├ž─▒k─▒yor. Hem kendi markas─▒ olan, g├╝venilir makineli de bir se├ženek Resim

MI 6 cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
copycat

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 30 Mar 2015, 10:28

Mesaj raven » 16 Eki 2019, 23:42

Koleksiyon bir "pilot" ile u├žu┼ča ge├žer :thumbup:
https://www.edipsaat.com/hamilton-h64605531
D├╝┼č├╝n├╝yorum ├Âyleyse var─▒m, d├╝┼č├╝nemiyorum ├Âyleyse mal─▒m!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
raven

Ya┼č: 48
Kay─▒t: 26 Nis 2013, 19:31

Mesaj moy » 17 Eki 2019, 09:26

Say─▒n K─▒van├ž,
Aile 12 tane saat i├žeriyor, gelen 13.c├╝ olacak her g├╝n farkl─▒ tak─▒lsa nerdeyse 2 haftada 1 kez s─▒ra gelecek bir saat oda homage.
b├Âyle bir aileye sahip oldu─čunuz i├žin size homoge saat tavsiye etmiyorum .Homage a verece─činiz 200-300 dolarla Ankara'ya Sar─▒ Tutku ├ž─▒kartmas─▒ yapman─▒z─▒ tavsiye ederim (Ankara'l─▒ arkada┼člar ┼ču an b─▒y─▒k alt─▒ndan g├╝l├╝yor :lol: :lol: ) yada 200-300 dolarl─▒k ├žorap al─▒p k─▒yafetlerinizle kombinleyerek foruma bol bol resim atman─▒z─▒ da ├Ânerebilirim.B├Âylelikle madem 200-300 dolar yanacak bu harcama ┼čekli ile emin olun daha mutlu olursunuz :lol:

┼×aka bir yana ben sizin yerinizde olsam rolexi tutar b├╝t├╝n saatleri satar ├╝zerine homage i├žin ay─▒rd─▒─č─▒n─▒z b├╝t├ženin 2 kat─▒n─▒ ekler cillop bir chrono yada cillop bir pilot al─▒r keyfime bakard─▒m.
Sanayi olmadan ekonomi, ekonomi olmadan ba─č─▒ms─▒zl─▒k olmaz.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
moy

Ya┼č: 33
Kay─▒t: 10 ┼×ub 2015, 16:41

Mesaj afl » 17 Eki 2019, 09:40

Homage genelde y├╝ksek b├╝t├želi ve pop├╝ler saatler i├žin s├Âz konusu oldu─čundan, alman─▒n bir sebebi olmal─▒ ki, bu genellikle orijinaline uzak b├╝t├želer sebebiyle oluyor. O zaman al ve g├Âz zevkini tatmin et, zevkle kullan durumu ortaya ├ž─▒k─▒yor. Asl─▒nda bu, gaz─▒ alma ve tatmin olma a├ž─▒s─▒ndan ├žok mant─▒kl─▒ bir se├žim. Ama bu se├žimler do─čal olarak b├╝t├žeyi sarsmad─▒─č─▒ i├žin, gelir ge├žer oluyor ki bu da orjinaline sahip olmak ile homage aras─▒ndaki as─▒l hissiyat fark─▒n─▒ do─čuruyor. Bir tarafta bak─▒nca hep mutlu oldu─čunuz bir saat di─čer tarafta belki 6 ay sonra bir daha g├Ârmeyece─činiz ve elden ├ž─▒kar─▒p hat─▒rlamayaca─č─▒n─▒z bir saat. Tissel, Steinhart gibi g├╝├žl├╝ markalar─▒n yan─▒ s─▒ra Davosa gibi bir a┼čama daha y├╝ksek markalar da var. Hepsi g├Ârsel olarak g├╝zel hatta bir ├žo─ču da gayet kendini kan─▒tlam─▒┼č mekanizmalar kullan─▒yor. Yani asl─▒nda kalite a├ž─▒s─▒ndan gayet kabul edilebilir. Fakat ben hi├ž bir homage'─▒n kal─▒c─▒ oldu─čunu g├Ârmedim. As─▒l fark bu. Ve taklit saat imaj─▒ndan hi├ž kurtulamayacak. Ba┼čta de─čindi─čim gibi, gaz alma ve ge├žici tatmin i├žin en uygun ├ž├Âz├╝m gibi g├Âr├╝nse de uzun vadede bana pek do─čru gelmiyor.

Senin koleksiyon ├Âzelinde ise s├Âyleyece─čim ┼čey ├žok basit. Bu kadar iyi se├žilmi┼č saatlerin yan─▒na asla bir homage koyma.
Maranez ve karar verdiklerini elden ├ž─▒kard─▒ktan sonra bir saat isteyip istemedi─čine karar verirsin.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
afl

Ya┼č: 52
Kay─▒t: 27 May 2014, 15:18

Mesaj g├Ârkemk » 17 Eki 2019, 10:31

Resim
Resim

spor bir modele ihtiya├ž var gibi duruyor bilek ince g├Âr├╝n├╝yor , 36mm marathon dal─▒┼č saati d├╝┼č├╝n├╝lebilir

yina laconun basic london 36mm aviation saati olabilir

Resim

her iki saatte ugun fiyatlara bulunabilir ├Âzellikle laco 500 dolar alt─▒na bulunabilir
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
g├Ârkemk

Kay─▒t: 02 Eyl 2016, 14:57

Mesaj kiwi21 » 17 Eki 2019, 13:12

D├╝┼č├╝ncelerini payla┼čan herkese tekrardan te┼čekk├╝r ederek mesaj─▒ma ba┼člayay─▒m.

Homage konusunda genel d├╝┼č├╝nce uzak durmam gerekti─či y├Ân├╝nde. San─▒yorum sizlerin de d├╝┼č├╝ncelerine uyarak bu fikri uygulayaca─č─▒m. :thumbup:

├ľneriler hep saat elden ├ž─▒kar ve e─čer eklenecekse field/pilot ekseninde. Saat hobisine merak salmadan ├Ânce pilot saatler hi├ž ilgimi ├žekmezken ilk mesaj─▒mda da belirtti─čim gibi IWC'nin 36mm versiyonuyla birlikte radar─▒ma girmi┼č durumdalar. B├╝t├žeyi 36mm-38mm pilot saati ile harcayabilirim.

Saatleri elden ├ž─▒karmak konusunda da forum takip├žileri bilir her yeni saat al─▒m─▒/kutu a├ž─▒l─▒┼č─▒ ba┼čl─▒─č─▒mda belirtti─čim "han─▒mdan ald─▒─č─▒m destek" d├╝n birka├ž saati elden ├ž─▒karaca─č─▒m dedi─čimde "han─▒mdan gelen veto" ┼čeklinde oldu :D Siz beyler de bilirsiniz ki emir b├╝y├╝k yerden. :D

Asl─▒nda aile ├Âzelinde ┼č├Âyle bir durum var; Timex ve Swatch boyutundan kaynakl─▒ zaten e┼čimle ortak kullan─▒m alan─▒nda olan saatler.

Rolex, Nomos demirba┼člar. D├╝n forumumuzun ├žok de─čerli bi ├╝yesi (!) ile yapt─▒─č─▒m konu┼čmada tabir-i caizse bay─▒larak kulland─▒─č─▒m Hamilton'─▒n boyutunun bile─čime b├╝y├╝k oldu─čunu s├Âyleyerek beni saatten so─čutmaya ├žal─▒┼čt─▒ :twisted:

Elden ├ž─▒kmaya en olas─▒ saatler Maranez-Skx ikilisi gibi duruyor. ├ľyle bir durum s├Âz konusu oldu─čunda da ├želik bilezikli bi diver ihtiyac─▒ ortaya ├ž─▒kacak :? :roll:

Asl─▒nda bi saat sever i├žin en keyifli s├╝re├ž al─▒m/sat─▒m s├╝reci oldu─čundan dolay─▒ bu s├╝reci benimle yorumlar─▒yla payla┼čan herkese te┼čekk├╝rler. :champ:
http://besiktasformakoleksiyonu.blogspot.com.tr
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
kiwi21

Ya┼č: 31
Kay─▒t: 31 Tem 2011, 10:56

Mesaj Ahmetrefik » 17 Eki 2019, 13:51

afl yazd─▒:Homage genelde y├╝ksek b├╝t├želi ve pop├╝ler saatler i├žin s├Âz konusu oldu─čundan, alman─▒n bir sebebi olmal─▒ ki, bu genellikle orijinaline uzak b├╝t├želer sebebiyle oluyor. O zaman al ve g├Âz zevkini tatmin et, zevkle kullan durumu ortaya ├ž─▒k─▒yor. Asl─▒nda bu, gaz─▒ alma ve tatmin olma a├ž─▒s─▒ndan ├žok mant─▒kl─▒ bir se├žim. Ama bu se├žimler do─čal olarak b├╝t├žeyi sarsmad─▒─č─▒ i├žin, gelir ge├žer oluyor ki bu da orjinaline sahip olmak ile homage aras─▒ndaki as─▒l hissiyat fark─▒n─▒ do─čuruyor. Bir tarafta bak─▒nca hep mutlu oldu─čunuz bir saat di─čer tarafta belki 6 ay sonra bir daha g├Ârmeyece─činiz ve elden ├ž─▒kar─▒p hat─▒rlamayaca─č─▒n─▒z bir saat. Tissel, Steinhart gibi g├╝├žl├╝ markalar─▒n yan─▒ s─▒ra Davosa gibi bir a┼čama daha y├╝ksek markalar da var. Hepsi g├Ârsel olarak g├╝zel hatta bir ├žo─ču da gayet kendini kan─▒tlam─▒┼č mekanizmalar kullan─▒yor. Yani asl─▒nda kalite a├ž─▒s─▒ndan gayet kabul edilebilir. Fakat ben hi├ž bir homage'─▒n kal─▒c─▒ oldu─čunu g├Ârmedim. As─▒l fark bu. Ve taklit saat imaj─▒ndan hi├ž kurtulamayacak. Ba┼čta de─čindi─čim gibi, gaz alma ve ge├žici tatmin i├žin en uygun ├ž├Âz├╝m gibi g├Âr├╝nse de uzun vadede bana pek do─čru gelmiyor.

Senin koleksiyon ├Âzelinde ise s├Âyleyece─čim ┼čey ├žok basit. Bu kadar iyi se├žilmi┼č saatlerin yan─▒na asla bir homage koyma.
Maranez ve karar verdiklerini elden ├ž─▒kard─▒ktan sonra bir saat isteyip istemedi─čine karar verirsin.

Kerem Harika ├Âzetlemi┼čsin :thumbup: +1
zaman o kadar tuhaft─▒r ki; gen├žken, ├žocukken hi├ž ├Ânemi yoktur, sonra g├╝n gelir ka├ž yaz'─▒n─▒n kald─▒─č─▒n─▒ saymaya ba┼člars─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Ahmetrefik

Ya┼č: 49
Kay─▒t: 19 Nis 2010, 12:04

Mesaj Ahmetrefik » 17 Eki 2019, 14:00

K─▒van├ž bence Homage saate gerek yok elindekilere bak─▒nca , ben de ge├žmi┼čte ├žok say─▒da farkl─▒ homage saatler kulland─▒m , a├ž─▒k├žas─▒ Kerem'e tamamen kat─▒l─▒yorum ├žok iyi tespit etmi┼č biryerden sonra sana orjinalindeki tad─▒ vermiyor, uzun vadeli olmuyor, homage saat y─▒llanm─▒yor.
K─▒sa vade i├žin g├Âr├╝┼č├╝m evet mutlu eder, tavsiyem pilot watch markalardan biri olur :thumbup:
zaman o kadar tuhaft─▒r ki; gen├žken, ├žocukken hi├ž ├Ânemi yoktur, sonra g├╝n gelir ka├ž yaz'─▒n─▒n kald─▒─č─▒n─▒ saymaya ba┼člars─▒n.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Ahmetrefik

Ya┼č: 49
Kay─▒t: 19 Nis 2010, 12:04

Mesaj raven » 17 Eki 2019, 14:10

├ço─čunluk benim de ├Ânerdi─čim gibi "pilot" ├Ânermi┼č. Al─▒n bir pilot modelgitsin :thumbup: :D
D├╝┼č├╝n├╝yorum ├Âyleyse var─▒m, d├╝┼č├╝nemiyorum ├Âyleyse mal─▒m!
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
raven

Ya┼č: 48
Kay─▒t: 26 Nis 2013, 19:31

Mesaj Xhantos » 17 Eki 2019, 14:44

Homage al─▒p aileye katmay─▒n, bu saatlerin ya─▒na koymay─▒n... ba┼čka yerde dursun :)

Bu soruyu sordu─čunuza g├Âre bir deneme ihtiyac─▒ var gibi duruyor.

Benim konuda tecr├╝bem yok ama g├Ârd├╝─č├╝m Tisell'den memnun olan ├žok.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Xhantos

Kay─▒t: 30 Nis 2019, 22:00

Mesaj hakanefe » 17 Eki 2019, 15:13

K─▒van├ž selam. Bence Hamilton ve MaranezÔÇÖ i sat. Eline ge├žen parayla da Hamilton Khaki Mechanical al derim. Skx diver olarak dursun. Resmini de b─▒rakay─▒m ┼čuraya.

Resim
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
hakanefe

Ya┼č: 38
Kay─▒t: 28 May 2014, 18:51

├ľncekiSonraki

D├Ân TSF Saat Dan─▒┼čma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 12 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners