Pilli saatleriniz geri kal覺yor mu?

Hakk覺nda Bilgi Almak 襤stediiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Dan覺ma Platforumu B繹l羹m羹nde Yeni Saatinizle 襤lgili B羹t癟e ve Marka/Model Bazl覺 Tavsiye ve Kullan覺c覺 Tecr羹besi Talebinde Bulunabilirsiniz. D羹羹n羹len Kriterlerin Detayl覺 Olarak Belirtilmesi yelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmas覺n覺 ve Tecr羹belerini Paylamalar覺n覺 Salayacakt覺r. L羹tfen A癟t覺覺n覺z Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir eklinde Yazmay覺n覺z. Sorulan Saatin Model Fotoraf覺, zellikleri ve ncelikle Kendi Yorumlar覺n覺z覺 Ekleyerek Sorunuz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Pilli saatleriniz geri kal覺yor mu?

Mesaj farmer » 11 Eyl 2019, 13:30

Merhaba,

Otomatik ve quartz saatlerim, var. Hepsini seviyor ve kullan覺yorum.

Bir pilli saatim uzun s羹re problemsiz 癟al覺m覺ken geri kalmaya balam覺t覺, saat癟iye g繹t羹rd羹m, "pili zay覺flam覺, o y羹zden geri kal覺yor" dedi, 癟ok normal kar覺lad覺. Pilini deitirdi, asl覺nda 羹st d羹zey olmasa da bilinen bir markayd覺, 癟ok ucuz saatlerden deildi. Mekanizmas覺n覺 bilmiyorum, ancak 襤svi癟re olmad覺覺 kesin. 襤nternette bir ka癟 yerde de pili zay覺flam覺 saatlerin geri kalabileceini okudum.

Dier pilli saatlerimde buna rastlamad覺m. Zaten yeni olduklar覺 i癟in hen羹z pilleri azalmam覺t覺r.

Merak ettiim, Miyota, Eta, Ronda gibi kendini kan覺tlam覺 quartz mekanizma kullanan saatlerde de b繹yle bir probleme rastlad覺n覺z m覺? Yani mesela, Tissot, Swiss Military, Hamilton, Swatch, Seiko, Orient, Casio, Calvin Klein (bu asl覺nda moda markas覺 ama swiss made olduu ve Swatch Group b羹nyesinde bulunduu i癟in 繹rnek verdim) ve benzeri quartz saatlerin pilinin bitmesine yak覺n geri kalmalar覺 oldu mu, yoksa pilini son ana kadar muntazam kullan覺p pil bitince t覺k diye durdular m覺?
Kullan覺c覺 avatar覺
farmer

Kay覺t: 21 Kas 2018, 22:28

Re: Pilli saatleriniz geri kal覺yor mu?

Mesaj mturann » 11 Eyl 2019, 15:32

Dijital pilli masa saati var ayda 3-5 dakika ileri gidiyor.
Enteresan bir durum.
Ben de a覺r覺yorum. :)
Kullan覺c覺 avatar覺
mturann

Kay覺t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj Maradona » 11 Eyl 2019, 23:17

Casio duvar saatimiz, pilinin tazelik/bayatl覺k durumundan ba覺ms覺z d羹zenli olarak geri kal覺yor 8 y覺ld覺r...
Kullan覺c覺 avatar覺
Maradona

Ya: 42
Kay覺t: 30 May 2010, 05:43

Mesaj g繹rkemk » 12 Eyl 2019, 13:10

kaliteli quartz mekanizmalarda saniye kolu pil azald覺覺nda iki saniyede bir atlayarak uyar覺 verir ve bu durumu 繹nler , pil deiimi yap yada g羹ne enerjiliyse g羹nee koy beni diye kullan覺c覺y覺 y繹nlendirir

https://www.youtube.com/watch?v=riYWublZdFg&pbjreload=10
Kullan覺c覺 avatar覺
g繹rkemk

Kay覺t: 02 Eyl 2016, 14:57

Mesaj zgrzr » 14 Eyl 2019, 17:37

Casio saatim ayda birka癟 dakika geri kal覺yor. Swatch'lar hi癟 sapma yapm覺yor. saint-Honore ise s覺f覺r sapma.
Kullan覺c覺 avatar覺
zgrzr

Kay覺t: 01 Haz 2019, 15:30

Mesaj SelAc » 14 Eyl 2019, 19:02

Zaman覺 doru b繹lme a癟覺s覺ndan s覺ralama 1. Atom saati (3 milyon y覺lda %22 oran覺nda 1saniye hata pay覺) 2. Quartz saatler (Y覺lda +-10 saniye) 3. Dijital saatler (Ayda +-10 saniye) 4. Mekanik saatler (g羹nde +-2 saniye (羹st d羹zey saatler i癟in)). Bu sapma oranlar覺 mekanizman覺n kalitesi, hava s覺cakl覺覺, nem, manyetik alanlar, kullan覺c覺 davran覺lar覺 gibi etkenlerden etkilenir. Forumdaki 羹stadlar daha iyisini bilir. Saatim m羹kemmel olsun diyorsan覺z atom saati 繹neririm :lol:
Kullan覺c覺 avatar覺
SelAc

Ya: 38
Kay覺t: 16 Eyl 2018, 21:10

Mesaj Maradona » 14 Eyl 2019, 19:51

SelAc yazd覺:Zaman覺 doru b繹lme a癟覺s覺ndan s覺ralama 1. Atom saati (3 milyon y覺lda %22 oran覺nda 1saniye hata pay覺) 2. Quartz saatler (Y覺lda +-10 saniye) 3. Dijital saatler (Ayda +-10 saniye) 4. Mekanik saatler (g羹nde +-2 saniye (羹st d羹zey saatler i癟in)). Bu sapma oranlar覺 mekanizman覺n kalitesi, hava s覺cakl覺覺, nem, manyetik alanlar, kullan覺c覺 davran覺lar覺 gibi etkenlerden etkilenir. Forumdaki 羹stadlar daha iyisini bilir. Saatim m羹kemmel olsun diyorsan覺z atom saati 繹neririm [emoji38]
Bu sefer de hangi atom problemi var... Ben azot derim, bir bakas覺 klor, bir bakas覺 iyot... [emoji16]
Kullan覺c覺 avatar覺
Maradona

Ya: 42
Kay覺t: 30 May 2010, 05:43

Mesaj SelAc » 14 Eyl 2019, 19:56

Maradona yazd覺:
SelAc yazd覺:Zaman覺 doru b繹lme a癟覺s覺ndan s覺ralama 1. Atom saati (3 milyon y覺lda %22 oran覺nda 1saniye hata pay覺) 2. Quartz saatler (Y覺lda +-10 saniye) 3. Dijital saatler (Ayda +-10 saniye) 4. Mekanik saatler (g羹nde +-2 saniye (羹st d羹zey saatler i癟in)). Bu sapma oranlar覺 mekanizman覺n kalitesi, hava s覺cakl覺覺, nem, manyetik alanlar, kullan覺c覺 davran覺lar覺 gibi etkenlerden etkilenir. Forumdaki 羹stadlar daha iyisini bilir. Saatim m羹kemmel olsun diyorsan覺z atom saati 繹neririm [emoji38]
Bu sefer de hangi atom problemi var... Ben azot derim, bir bakas覺 klor, bir bakas覺 iyot... [emoji16]
Adrenalin sevenler uranyum, pl羹tonyum. :D
Kullan覺c覺 avatar覺
SelAc

Mesaj farmer » 14 Eyl 2019, 22:58

Cevap veren herkese ayr覺 ayr覺 teekk羹r ederim, ancak sorum biraz yanl覺 anla覺lm覺.
Quartz saatlerin de ayda 10-15 sn kadar sapmas覺 normal, bunu biliyorum, nitekim quartz saatlerimin bile zaman tutmas覺n覺 ayl覺k bazda 繹l癟erim. Bu arada Casio'nun ayda birka癟 dakika geri kalmas覺 da kendisine yak覺mam覺.

Ancak benim as覺l demek istediim pili azal覺nca normal olmayan derecede geri kalmas覺 idi. Bahsettiim saat asl覺nda ayl覺k -1 sn ile 癟ok iyi zaman tutuyordu, fakat pili azal覺nca sabah tam zaman覺 g繹steren saat bir bakm覺覺m akam 10 dk geri kalm覺, akam tekrar ayarl覺yorum, bir hafta gayet g羹zel gidiyor, ondan sonra bir g羹nde 15 dk geri kal覺yor. Pilini deitirdikten sonra yine pili azal覺ncaya kadar s覺k覺nt覺s覺z 癟al覺覺yor. San覺r覺m pili azal覺nca pil bir s羹re quartz mekanizmaya elektrik vermiyor, bu esnada saat duruyor, ard覺ndan tekrar elektrik iletimine bal覺yor, ama geri kalm覺 oluyor.

EOL (end of life) ya da low battery alert denen hadiseden de haberim var, nitekim sonraki saatlerimi bu 繹zellii ta覺yan mekanizmalardan se癟tim, ancak bir k覺s覺m saatlerimde bu 繹zellik yok, mesela eta g10.212 mekanizma kullanan bir saatin pili azal覺nca da anlatt覺覺m gibi geri kalma yapar m覺 yoksa saat pilini son saniyeye kadar kullan覺p bir anda biter mi bunu merak etmitim.
Kullan覺c覺 avatar覺
farmer

Kay覺t: 21 Kas 2018, 22:28

Mesaj SelAc » 14 Eyl 2019, 23:56

Takt覺覺n覺z pilin kalitesi nas覺ld覺? Duvar saatlerinde bu sorunla kar覺lat覺m. Kol saatlerimde hi癟 kar覺lamad覺m.
Kullan覺c覺 avatar覺
SelAc

Mesaj seastar1000 » 15 Eyl 2019, 10:26

Benim birka癟 omega bir iki tane orient swatch vs quarzt saat覺m var o dediiniz sorunla hi癟 kar覺lamad覺m hatta duymad覺m
Sevdiiniz bir saatse mekanizmay覺 komple deitirip kullan覺n derim
Kullan覺c覺 avatar覺
seastar1000

Kay覺t: 17 Nis 2011, 19:46

D繹n TSF Saat Dan覺ma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 6 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners