Orient Fuz01002B0 yorum alabilir miyim?

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Orient Fuz01002B0 yorum alabilir miyim?

Mesaj Xhantos » 25 Haz 2019, 02:25

Aequidas yazdı:Cok merak ettim ama yurtdisi fiyati bilin diye paragraflarca yazmissiniz ,burda alisveris yapanlara akilsiz ,esnaflarada uckagitci, insanlari kandiran demeye getirmissiniz lafi fiyat belirlenirken kac tane tane etki eden faktor var ??isletme kirasi,calisan ucretleri vs.bunlar urun fiyatina ekleniyor,yoksa sizin gibi internet arama motoru herkezin parmaklarinin ucunda...

Bizim esnafı biz biliriz, biz bizeyiz :) Alışveriş yapan akılsız değil ama azıcık fiyat bilecek, azıcık da pazarlık etmesi gerektiğini bilecek, yoksa 'gereğini' yapıyorlar. Hayatta en sevmediğim şey pazarlıktır, ama fiyatlara pazarlık payı koyuyorlar, yapacak birşey yok. ABDde de, Tokyo'da da dükkan kirası, vergi ve çalışan ücreti var, edilecek kar var, bunlar ürün fiyatına ekleniyor. Ama nedense bizdeki fiyatlar oranın mağaza fiyatları üzerinden başlıyor. İyi dürüst esnafı tenzih ederim ama İstanbul'da taksiye binip yolu bilmediğinizi belli edin bakalım başınıza ne geliyor, nasıl bir İstanbul turu atıyorsunuz ve esnafımız nasıl plaka kirasını çıkartıyor :)

Hepsiburada, gittigidiyor vb. siteler, orada mağaza açınca yüzde 10dan başlayan komisyonlar alıyorlar. Ama bakıyorsunuz, esnafın kendi sitesinde de fiyatlar aynı (yani esnafın doğrudan cebine giren, örnek olsun, yüzde 10 daha fazla oluyor). Şimdi bunun parmağımın ucundaki motorla ilgili bir açıklaması malesef yok :)
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Aequidas » 25 Haz 2019, 04:54

Disardan bu kadar basitse sizde bir isletme acarak baslayabilirsiniz ilk musteriniz ben olurum PAZARLIKSIZ alışverişin tadına varalım abd ve tokyo standartlarında [emoji41]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj Xhantos » 25 Haz 2019, 09:19

Aequidas yazdı:Disardan bu kadar basitse sizde bir isletme acarak baslayabilirsiniz ilk musteriniz ben olurum PAZARLIKSIZ alışverişin tadına varalım abd ve tokyo standartlarında [emoji41]

Çok özel veya kişisel olarak tutkuyla istenilen modelleri dışarıda bırakalım, saat dediğimiz her daim satın alımını geri bırakabileceğimiz bir lüks ürün. (Lüks ihtiyaç bile diyemiyorum).

Öncelikle, herkes metropollerde değil sadece TRden alışveriş yapılsa bile internetten alıyor birçok kişi saatini. (TRye gelmemiş, satışı olmayan modelleri heseba katmadığım halde ki bu bile başlı başına başka bir konu) niye global bir marketi düşünmeyelim? Amazon ABD gibi güvenilir bir siteden 1 haftada ürün yüzde 20 vergisiyle elime geliyor (yani KDVsi 18 değil de 20), her türlü modele ve grey market (yani garantisiz) ürünlere erişimim var. TRdeki garantiye güvenim pek yok, zaten uluslararası garanti var istenirse, seçenektir yani. İlk anda olabilecek sorunlar için Amazon ABD / JP / DE bizim sitelerden daha iyi hizmet sunuyor. Aynı model orada daha ucuzsa, yarı yarıya daha ucuzsa bir tıkla kapımda, Hepsiburada'dan alacağıma Amazon'dan almışım, benim için farketmez, cüzdanıma da iyi gelir. Hem model çeşitliliği hem de örneğin Seiko'daki 'orjinal özel kutu yok' benzeri sorunlar olmaz.

İşletme açıp ticaretine girmek değil ama dışarıdan güvenle alışveriş yapmak çok kolay.

İkincisi, başta dediğim, 'bu saati almazsam ölürüm' durumları gerçekçi değil, biraz da saat kovalamak bu işin zevki. Yani, yurtdışı 'gerçek' fiyatına bakarım (Yurtdışı alışverişi mümkün olmasa bile), buradaki fiyatına bakarım, uymazsa ALMAM, o kadar, başka zamana, belki başka fırsata ertelerim :)

Satıcılara da çok kızamıyorum, bir kısım insanımız pazarlıksız yapamıyor, satıcı haklı olarak pazarlık payı koyuyor. Ama ne zaman ki ben bana söylenen ilk fiyata 'tamam' deyip kredi kartımı uzattığımda 'Abi, o fiyatta 250TL pazarlık payı vardı, onu düşüyorum' diyen dürüst esnafa rastlarım, o zaman gelecek için umudum artar :)
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj justaguy » 25 Haz 2019, 09:24

Aequidas yazdı:Cok merak ettim ama yurtdisi fiyati bilin diye paragraflarca yazmissiniz ,burda alisveris yapanlara akilsiz ,esnaflarada uckagitci, insanlari kandiran demeye getirmissiniz lafi fiyat belirlenirken kac tane tane etki eden faktor var ??isletme kirasi,calisan ucretleri vs.bunlar urun fiyatina ekleniyor,yoksa sizin gibi internet arama motoru herkezin parmaklarinin ucunda...

Tüm esnaf tabi ki üç kağıtçı değil fakat aralarındaki "iş bilir"ler de hiç az değil. Örnek vereyim, Aynı saat bir satıcıda 1000 TL, diğer satıcıda 2000 TL ise ben o işte bir bit yeniği ararım. Ya biri teşhir ürünü iteliyordur ya da diğeri fazla fiyat veriyordur. Hatta aynı saati 2000 TL'ye satan satıcı ilanı çekince, 1000 TL'ye satan satıcı da fiyatı 2000 yapıyorsa o işte bir iş vardır.

Yurtdışından fiyat araştırmasına gelince. Ben ne zaman saat alacak olsam o araştrımayı yaparım. Gümrük, kargo vb. dahil yurtdışındaki satıcının verdiği rakamın 2 katına saatler satılıyor. Yurtdışındaki adamların da buradkine benzer giderleri var. Belki de daha fazla. Ülkemizdeki esnafın çok dürüst olduğunu düşünüyorsanız siz yutdışındaki fiyatları araştırmadan gönül rahatlığıyla alışverişe devam edebilirsiniz tabi :thumbup:

Burada kimsenin esnafın avukatlığını veya savcılığını yapmasına gerek yok. Tüm esnaf bir değil, aralarında pırlanta gibi insanlar olduğu gibi, güvenilmez ve "üçkağıtçılar" da var. 60 liraya saat pili değiştirip, uygun boyda contası yok diye başka boy contayı kıvırıp kapağı kapatan adamlardan bahsediyoruz. Bunu kendi gözümle gördüm :shock:

İnternette Türkiye dışında adı geçmeyen bir saati almak kesinikle risk. Fiyat karşılaştırması buzdağının görünen kısmı. Saat belli ki artık üretilmiyor. Neden üretilmiyor? Bir kusuru mu vardı? Orient dünya pazarına veya Japonya vb gibi önemli pazarlara mı sokmadı? Önemsiz gördüğü pazarlara mı vermeyi uygun gördü? Saatin bir kusuru vardı da bir sonraki modelde düzeltti de, dediğim gibi önemsiz gördüğü pazarlara mı iteledi? Belki de Orient'in öyle bir modeli yok :?:
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj yus49 » 25 Haz 2019, 09:34

En basindan beri otomatik saate yonlendirdim. İlla pilli alacaksa solar, eco-drive vs ustunde durdum. Ancak en sonunda gidip denemis ve begenmis bana da hayirli olsun demek dusecek, en azindan marka saatten ve imitasyon saatten kurtardim :roll:

Buraya konusunu acmamin tek sebebi saat hakkinda dogru duzgun bir yazi bulamamakti. Ve evet Turkiye disinda baska sitelerde bulamamam aklimda soru isareti yaratti. Ozelliklerini vs yazmislar birakmislar. Detayli bir inceleme olsaydi almasi ya da almamasi yonunde daha mantikli bir aciklama yapabilrim diye dusunmustum.

Herkese verdigi cevaplar icin tesekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
yus49

Mesaj Aequidas » 25 Haz 2019, 10:39

justaguy yazdı:

Tüm esnaf tabi ki üç kağıtçı değil fakat aralarındaki "iş bilir"ler de hiç az değil. Örnek vereyim, Aynı saat bir satıcıda 1000 TL, diğer satıcıda 2000 TL ise ben o işte bir bit yeniği ararım. Ya biri teşhir ürünü iteliyordur ya da diğeri fazla fiyat veriyordur. Hatta aynı saati 2000 TL'ye satan satıcı ilanı çekince, 1000 TL'ye satan satıcı da fiyatı 2000 yapıyorsa o işte bir iş vardır.

Yurtdışından fiyat araştırmasına gelince. Ben ne zaman saat alacak olsam o araştrımayı yaparım. Gümrük, kargo vb. dahil yurtdışındaki satıcının verdiği rakamın 2 katına saatler satılıyor. Yurtdışındaki adamların da buradkine benzer giderleri var. Belki de daha fazla. Ülkemizdeki esnafın çok dürüst olduğunu düşünüyorsanız siz yutdışındaki fiyatları araştırmadan gönül rahatlığıyla alışverişe devam edebilirsiniz tabi :thumbup:

Burada kimsenin esnafın avukatlığını veya savcılığını yapmasına gerek yok. Tüm esnaf bir değil, aralarında pırlanta gibi insanlar olduğu gibi, güvenilmez ve "üçkağıtçılar" da var. 60 liraya saat pili değiştirip, uygun boyda contası yok diye başka boy contayı kıvırıp kapağı kapatan adamlardan bahsediyoruz. Bunu kendi gözümle gördüm :shock:

İnternette Türkiye dışında adı geçmeyen bir saati almak kesinikle risk. Fiyat karşılaştırması buzdağının görünen kısmı. Saat belli ki artık üretilmiyor. Neden üretilmiyor? Bir kusuru mu vardı? Orient dünya pazarına veya Japonya vb gibi önemli pazarlara mı sokmadı? Önemsiz gördüğü pazarlara mı vermeyi uygun gördü? Saatin bir kusuru vardı da bir sonraki modelde düzeltti de, dediğim gibi önemsiz gördüğü pazarlara mı iteledi? Belki de Orient'in öyle bir modeli yok :?:

2004 yılından beri yurtdışında ikamet ediyorum ama bu kadar kendi ülke insanını kötüleyen kafa yapısına katlanamıyorum iki lafınızdan biri yurtdışı...

Dışardan yurtdışı çok ışıklı gözüküyorum sanırım yurtdışında bahsettiğimiz esnaflardan yokmu sanıyorsunuz??

Neyse konu amacından sapıyor uzatmıcam 1-2 esnaf için evine ekmek götüren insanları dolandırıcı gibi lanse edilmek hoş değil,iyi günler

Kullanıcı avatarı
Aequidas

Mesaj justaguy » 25 Haz 2019, 11:03

Aequidas yazdı:
justaguy yazdı:

2004 yılından beri yurtdışında ikamet ediyorum ama bu kadar kendi ülke insanını kötüleyen kafa yapısına katlanamıyorum iki lafınızdan biri yurtdışı...

Dışardan yurtdışı çok ışıklı gözüküyorum sanırım yurtdışında bahsettiğimiz esnaflardan yokmu sanıyorsunuz??

Neyse konu amacından sapıyor uzatmıcam 1-2 esnaf için evine ekmek götüren insanları dolandırıcı gibi lanse edilmek hoş değil,iyi günler

Konuyu farklı yerlere çekmeye çalışıyorsunuz fakat komik oluyor :lol: "Ben şu kadar zamandır yurtdışında yaşıyorum, buradaki insanlar şöyle, böyle" laflarını illaki bir yerlere sıkıştırmaya çalışınca daha da komik oluyor :lol: Kaç yılından beri nerede ikamet ettiğiniz tamemen konu ile alakasız ama yine de tebrik edeyim içinizde kalmasın :thumbup:

Bu başlıktaki bir diğer mesajlara, bir de kendi mesajlarınıza bakın. Sizin mesajlarınızda tek bir faydalı bilgi yok malesef. Varsa yoksa tartışma amaçlı konu ile alakasız mesajlar.
Kullanıcı avatarı
justaguy

Mesaj rolexcollector » 25 Haz 2019, 11:14

Xhantos yazdı:

Bizim esnafı biz biliriz, biz bizeyiz :) Alışveriş yapan akılsız değil ama azıcık fiyat bilecek, azıcık da pazarlık etmesi gerektiğini bilecek, yoksa 'gereğini' yapıyorlar. Hayatta en sevmediğim şey pazarlıktır, ama fiyatlara pazarlık payı koyuyorlar, yapacak birşey yok. ABDde de, Tokyo'da da dükkan kirası, vergi ve çalışan ücreti var, edilecek kar var, bunlar ürün fiyatına ekleniyor. Ama nedense bizdeki fiyatlar oranın mağaza fiyatları üzerinden başlıyor. İyi dürüst esnafı tenzih ederim ama İstanbul'da taksiye binip yolu bilmediğinizi belli edin bakalım başınıza ne geliyor, nasıl bir İstanbul turu atıyorsunuz ve esnafımız nasıl plaka kirasını çıkartıyor :)

Hepsiburada, gittigidiyor vb. siteler, orada mağaza açınca yüzde 10dan başlayan komisyonlar alıyorlar. Ama bakıyorsunuz, esnafın kendi sitesinde de fiyatlar aynı (yani esnafın doğrudan cebine giren, örnek olsun, yüzde 10 daha fazla oluyor). Şimdi bunun parmağımın ucundaki motorla ilgili bir açıklaması malesef yok :)
Şunu da düşünün,
10% komisyon verdiği sitede fiyat 110 lira, kendi sitesine 100 yazdığında bu siteler kabul eder mi?
Oradan yaptığı ticaret hacmi nedeniyle kendi sitesinde fiyatı tabii ki düşüremez.
Ama online olmayan bir mecrada pazarlıkla 100 e alırsınız o saati.
O kadar basit değil herşey daha geniş perspektiften bakmanız lazım[emoji106]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullanıcı avatarı
rolexcollector

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 118 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners