Sıfır Araçlarımızı İnceleyin

TAG Heuer SLR Calibre-S Mekanizma ve MAC Üzerine Söyleşi

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

TAG Heuer SLR Calibre-S Mekanizma ve MAC Üzerine Söyleşi

Mesaj rec0n » 20 Kas 2010, 14:28

Merhaba

Oncelikle boyle bir forumun varligindan yeni haberim oldugu icin kendime kizdigimi soylemekle baslayabilirim sanirim. Varsayilan arama motoru olarak Google Amerika 'yi kullanip butun arama terimlerini Ingilizce girme noktasinda cok da anormal bir sonuc degil aslinda. Kisaca benim esekligim diyelim zira son iki aydir bilgi edinmek icin karistirdigim tum kaynaklarin toplamindan daha fazlasini bulabildim burayi dolastigim surec icerisinde...

Konuya donmek gerekirse;

Kisa sure once baslikta belirttigim saati yurtdisindan siparis verdim ve yilbasi gibi elimde olacak. Acikcasi saati satin alirken mekanik/quartz ayrimini cok fazla gozetmedim. Sadece "iyi bir saat" almak niyetindeydim ve genel anlamda saatin goruntusune vuruldugumu soyleyebilirim.

Urunu satin alma noktasiyla urunun ele gecmesi arasidnaki zaman biraz fazla olunca paranoya da baslamiyor degil ote yandan. Son bir kac haftadir duzenli olarak calibre-s teknolojisine yonelik icerik bulmaya calismama ragmen bu noktada cok da fazla tatminkar sonucla karsilastigimi soyleyemem.

Tag Heuer 'in sitesinde calibre-s icin soylenen sey, yapinin electro-mechanic movement uzerine kurulu oldugu. Benim merakim da tam olarak bu noktada. Kisacasi calibre-s in klasik quartz 'dan ne gibi farklari oldugunu merak ediyorum. Bununla baglantili bir baska soru da elbette saatin bakim sureci olacak. Anladigim kadariyla mekanik saatler kadar kisa periodlarda bakim gerektirmeyecek ancak bu sure ne olacak bu konuda kafamda soru isaretleri var.

Bir de henuz siparis vermedim ancak ayni saatin metal kayisli bir modeli daha var ve buradan yola cikarak fazladan bir metal kayis siparisi vermeyi de dusunuyorum degisiklik icin. Bu noktada uyumluluk noktasinda sorun yasar miyim bunu da merak ediyorum...

Sorularim bunlardan ibaret. Sizlerin eklemek istedigi birseyler olursa onlari da keyifle okurum elbette...

Tesekkurler

Emre
Kullanıcı avatarı
rec0n

Re: Tag Heuer SLR Calibre-S Uzerine Sorular

Mesaj Bond » 21 Kas 2010, 21:30

Recon TSF'ye hoşgeldin. Şu anda çeviri yapmadım ama sana bir kısa not ekliyorum, ingilizce bildiğini belirttiğin için sorun olmayacaktır. Tüm soruların cevabı bence bu kısa notta var. Bildiğim kadarı ile diğer Auto Quartz / Electro Mechanic modellerden çokta farklı değil. Forumda arama fonksiyonunu kullanırsan ETA ve diğer bazı markaların benzer sistemleri ile ilgili açıklayıcı konularımızdanda ekstra bilgiler alabilirsin. Saatin genel optiği de oldukça başarılı dediğin gibi şimdiden yeni saatini güle güle kullan. Geldiği zaman bir kaç fotoğraf ile sende düşüncelerini burada paylaşırsan hepimiz memnun oluruz hemde yeni bir model inceleme arşivimize katılmış olur.

One might claim the Calibre S is a meccaquartz - a mechanical chronographic movement graphed onto a base quartz movement. This is common enough and was done by Heuer with the LWO-283 -- it came in both an ETA 2892-2 and and ESA quartz base.

And if you are just talking about pinions and gears and jewel counts, then many chronographic add ons have at least as much complexity as the base mechanical movement, automatic or winder.

But I don't think the Calibre S really qualifies. I believe the flybacks actually have their own stepping motors. There may be mechanical complexity, but I suspect it is not as high as found in most chronographic modules.

If you are looking for a watch which has a low cost of ownership, this is good. The Calibre S should be a workhorse for years. This is good.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: TAG Heuer SLR Calibre-S Üzerine Sorular

Mesaj rec0n » 22 Kas 2010, 01:56

Oncelikle yanit icin cok tesekkurler.

Keske siparisi vermeden once haberim olsaydi TSF 'den diye ic gecirmedim degil aslinda. Mesela forumun satiliklar bolumunde yer alan iki model gercekten cok cezbetti beni (Maurice Lacroix ve Zenith El Primero (ve evet iki saat de siparisimin aksine gercekten cok klasik tasarima sahip)

Yaklasik 14 senedir bilisim sektorunde calisiyorum, Bu sektorde calisanlar bilirler; genelde kiyafet zorunlulugu yoktur. Bu nedenle senelerdir ozel gunler disinda kot/tshirt - kot/kazak kombinasyonlariyla ise gidip geliyorum. Biraz daha spor gorunume sahip bir saat alma secimimde de yukarida saydigim nedenler etkin oldu.

Durust olmak gerekirse siparis verirken mekanik ayrimini cok fazla gozetme istegi duymadim (TSF 'i dolasinca biraz tereddut yasamis da olabilirim ote yandan =). Nihayetinde teknolojiyle cok icice yasayan bir adamim ve ileri teknoloji urunlerini kullanmaktan keyif aliyorum. SLR Calibre S bu noktada iyi bir kombinasyon gibi gozuktu ki hala ayni fikirdeyim.

Forumu kesfettigim Cuma aksamindan beri gordugum hemen her threadi okuyorum ve bu sayede simdiden saatlere daha farkli bir gozle bakmaya basladim. Mekanik tercihinin altinda yatan nedenleri de daha iyi algilayabiliyorum artik.

Tum bunlarin sonucu, buyuk bir ihtimalle butceye ikinci bir saat maliyeti olarak yansiyacak ki, bu konuda simdiden bilgi toplamaya da basladigimi soyleyebilirim =)

Calibre-S 'e geri donecek olursak yukaridaki mesaji sanirim Watchuseek forumlarinda okumustum urunu satin almadan once. Aslinda calibre-s ile ilgili en doyurucu bilgiyi de yine ayni adresten almistim bir baska threadden. Kaba hatlariyla movement 'in quartz oldugu ancak chrono bilesenlerinin mekanik bir aksamla quartz yapiya entegre edildigine yonelik bir mesajdi. Ayni mesajda chrono fonksiyonunun arka planda calistirilmaya devam edilebildigi ve bunun oldukca oyuncakli bir is oldugundan bahsediliyordu.

Mantik penceresinde dusunuldugunde, calibre-s 'in tamamiyle mekanik yapida bir chrono ile esdeger karmasikliga sahip oldugunu iddia etmek zaten dogru bir yaklasim olmaz bence de. Bunu saatlerden anlayan bir adam olarak degil, teknolojiyle icli disli olan biri olarak soyleyebilirim. Nihayetinde mekanik bir aksamin metal yorgunlugu, basinc, sicaklik, direnc gibi degisen parametreler dahilinde bile kararli sonuc vermesini saglamak teknolojinin otesinde iscilik ve tecrubeyle mukemmellige ulasabilecek bir durum ancak. Sanirim cok sayida forum uyesinini mekanik saat merakinin altinda da tam olarak bu var...

Saat elime gectiginde (sanirim 25 aralik gibi elimde olacak) detayli urun fotograflariyla ilk izlenimleri paylasacagim. Saatler konusunda pek fazla tecrubem olmadigi icin, genel anlamda agirlik ve temel fonksiyonlar uzerine birseyler yazabilirim sanirim; umarim faydasi olur.

Simdilik bu kadar, boyle keyifli bir web sitesini hayata gecirip basarili bir sekilde yurttugunuz icin de elinize saglik.

Gorusmek Dilegiyle

Emre
Kullanıcı avatarı
rec0n

Re: TAG Heuer SLR Calibre-S Üzerine Sorular

Mesaj Bond » 22 Kas 2010, 11:01

Recon detaylı tanıtım ve düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler. Burda kısa zamanda çok güzel bir ortam oluşturduk, aramıza katılman memnuniyet verici, umarım bu konu dışında da paylaşımlara katılırsın. Burda zaten quartz mekanik ayrımı yok sadece saatler var. ;)

Mantik penceresinde dusunuldugunde, calibre-s 'in tamamiyle mekanik yapida bir chrono ile esdeger karmasikliga sahip oldugunu iddia etmek zaten dogru bir yaklasim olmaz bence de. Bunu saatlerden anlayan bir adam olarak degil, teknolojiyle icli disli olan biri olarak soyleyebilirim. Nihayetinde mekanik bir aksamin metal yorgunlugu, basinc, sicaklik, direnc gibi degisen parametreler dahilinde bile kararli sonuc vermesini saglamak teknolojinin otesinde iscilik ve tecrubeyle mukemmellige ulasabilecek bir durum ancak. Sanirim cok sayida forum uyesinini mekanik saat merakinin altinda da tam olarak bu var...

Genelde burada kullanıcılar bu konuları pek konuşmuyor ama ben düşüncelerimi yazayım belki fikirlerini belirtenler olur. Yukardaki yaklaşım ve gözlemin bence super ama benim genel farkettiğim çoğunluğun bu sebepten merak duymaması yada sanal bir ilgiye sahip olması. 90'lı yıllardan itibaren yoğun bir sistematik yönlendirme ve kulaktan dolma bilgilerin etkiside yok değil. Bunun arkasında ticari bazı kaygılarında baya bir etkisi var. Rasyonel bakarsak aslında Quartz ve digital ürünler teknolojik açıdan mekanik saatlerden çok daha gelişmiş yapıdadırlar. Yukarda senin belirttiğin kriteleri sağlayan özel mekanik saatlerdeki el işçiliği tabir edebileceğimiz craftmanship yapıdaki ürünlerle otomasyon sistemli üretilen basit mekanik saatler arasında benim fikrime göre dağlar kadar fark var. Elbette her kesimden tüketicinin ulaşamayacağı seviyelerdeki bu özel yetenek, emek ve geliştirme maliyetli ürünler yerine tüketiciler psikolojik olarak bu yönde düşünmeye itilerek ve bana göre sıradan olarak adlandırabileceğim ürünlere sahip olarak bir nevi tatmin duygusuna sevk ediliyor. Buda firmaların ve baz mekanik saat sektörünün yüksek kazançlarla yolunda devam edebilmesini sağlıyor.

60'ların sonunda orta sınıf tabir edebileceğimiz bir otomatik mekanizma $ 20-25 US fiyatlara malolurken, quartz saatlere can veren bir adet kuvars kristalinden elde edilen modülün maliyeti $ 450-500 US seviyelerinde idi. O zamanlarda Quartz bir saate sahip olmak farkı yaratıyordu. Teknolojinin inanılmaz bir hızla ilerlemesi ile bu kuvars kristal maliyeti $ 0.01 US seviyelerine kadar düştü. Buda Quartz ürünlerin satış fiyatlarına yansıdı elbette ve mekanik saat üreticilerini çok zor bir pozisyona soktu. Bugün halen sektörün dünya pastasındaki en büyük payını Quartz ürünler oluşturuyor. Baz mekanik saatler tekrardan yükselişe geçti görünsede tek başına brand etkisi olmadan gerçekçi olursak pekte birşey ifade etmiyor. Elbette eksepsiyonel craftsmanship mekanik ürünleri bunlardan çok ayrı tutuyorum.

Quartz ile ilgili Carlos Perez tarafından yazılmış beğendiğim bir makaleyi ekliyorum ayrıca ilgini çekerse forumdan Spring Drive teknolojisi ile ilgili konulara bakmanı öneririm.

The Final Paradigm of Horological Evolution :arrow: http://people.timezone.com/msandler/Articles/CarlosFinalParadigm/FinalParadigm.html

Ocak 1972 yılı ünlü Populer Science dergisinden bir makalenin ilk sayfası yukarda belirtiğim konuyu ve durumu açıklaması açısından güzel bir örnek. Belki istemeden senin konununu başka yere çektim kusura bakma ama diğer aktif üyelerimiz bu konuda neler düşünüyorlar ve neden mekanik saatleri seviyorlar merak ediyorum. Elbette klişeleşmiş "mekanik saate ben can veriyorum bu yüzden hoşuma gidiyor vede torunumun torununa kalacak" açıklaması dışında.

Resim
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Re: TAG Heuer SLR Calibre-S ve Electro-Mechanic Üzerine Sorular

Mesaj Clk » 22 Kas 2010, 12:09

Dalgic kiyafetlerimi giydim daliyorum konuya :D

Torunuma birsey birakmayacagim cünkü cocugum yok. Istemiyorum da ... Mekanik saatlerime de ben can vermiyorum sagolsun temizlikci kadin saga sola kaydirmaktan winder etkisi görüyor :) Rotor sesi ise bana hic mi hic cazip gelmez bu yüzden Rolex kullaniyorum. Neden mekanik saatleri seviyorum?

Cünkü hata yapiyorlar. Aynen bizler gibi insanlar gibi. Ama bu hatalari yaparken ne kadar kusursuz olduklarini gözden kacirmayalim lütfen. Normalde mekanik motorlarin ve aktarma organlarinin verimi %85 civarindadir. Bu yüzden bir otomobilin motorunun gücü ile yere aktarmis oldugu güc biribirilerinden farklidir. Öyle bir mekanizma düsünün ki, size günde 0,00017 ile 0 hata arasinda bir deger sunabiliyor. Ben burada ki mühendislige asigim. 200 yildir süre gelen bir gelenek bu. Herkes saat satabilir ama kac kisi mekanik bir saati üretebilir? Günümüzde ki CNC teknikleri ile bu mekanizmalari üretmek cok kolaylasti. Peki bundan 50-100 sene önce üretilen ama bugün ki hassasiyet degerlerinden cok uzak olmayan mekanizmalara ne demeli?

Quartz dedigimiz olay asla yabana atilamayacak bir gercek ve bu noktada ki mühendislik bilgisi de cok önemli. Tipki spring drive'da oldugu gibi. Ancak, ver elektirigi yakala frekansi oldu sana hatasiz bir saat!!!! Nerede benim yayi kurarken hatasiz olmasi gereken saat ustam? Nerede benim carklari kontrol ederken elinde ki ufacik törpü ile zaten muhtesem olan bir carki mükemmel hale getiren meslek profesörüm?

Quartz ucuz alinip ucuz satilan (belkide hicbir zaman satilamayacak) bir teknoloji!!! Peki sanata kim deger bicebilir? Ben bu isin sanat kismini seviyorum. Ben yüzlerce farkli parcayi birlestirip yine ayni kalite degerini (COSC) yakalayabilen mantigi seviyorum. Ben mekanik saat seviyorum. Torunum olmadigi halde :D
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj punk » 22 Kas 2010, 12:52

@clk, İşi biraz pragmatist felsefeye dayandırırsak, insan yapımı olan ve ya insanın "fabricise" hale getirdiği herhangi bir ürünün hatasız olma ihtimali var mıdır?

Bu arada doğmamış toruna mektuplar gibi oldu :D Toruna saat bırakmıyorsan bize bırakırsın artık :D
Kullanıcı avatarı
punk

Mesaj rec0n » 22 Kas 2010, 21:45

Yeniden Merhaba

Mesajlari gunduz ofiste gormeme ragmen yanit yazacak zamanim olmadi, ancak simdi firsat bulabildim...

@Bond link icin tesekkurler, gercekten cok keyifli bir yaziydi hem quartzin gelisimini hem de bir saat severin gozunden nasil bakildigini gorme noktasinda. Bu arada konunun buralara gelmis olmasi memnuniyet verici zira bunlarin konusuldugu bir yer arayisindaydim ben de =)

@Clk mekanik saatlere bakis acisini en azindan bazi uyeler icin dogru algilamis oldugumu gordum. Craftsmanship, mukemmele ulasmak icin harcanan caba, ustaliga gereken degerin verilmesi konusuna kesinlikle katiliyorum. Aslinda benzer sekilde bakiyoruz tam olarak ayni objeler uzerine yogunlasmiyor olsak da... Soyle ornekleyebilirim sanirim bunu:

Yukarida da belirttigim gibi bilisim sektorunde calisiyorum. Bilgisayarlarla icli disli olmamin yaninda, genelde konu elektronik oyuncaklara geldiginde hemen her konuda hatiri sayilir seviyede bilgi sahibi oldugumu da soyleyebilirim zira en buyuk hobilerimden birini olusturuyor "akilli teknolojiler"

Konu teknoloji oldugunda geleneksel anlamda bir "craftsmanship" den bahsetmek mumkun degil ancak benim icin, belki isin arka tarafina yonelik bilgi sahibi oldugumdan dolayi durum biraz farklilasabiliyor.

Cok uzun suredir (20 senenin uzerinde diyelim) Apple 'in urettigi bilgisayarlarla hasir nesirim. Son 10-12 sene icinde is geregi farkli platformlar uzerine yogunlasmam gerekmis olsa da, her zaman el altinda bir Mac 'im oldu kisisel kullanim icin. Konu MacOS ve Windows karsilastirmasina geldiginde hep verdigim bir ornek var, yine aynisini verecegim.

Kullandiniz mi bilmiyorum ancak MacOS 'de Windows 'un Task Bar 'ina denk gelen uygulama "Dock" tur. Dock 'un senelerdir MacOS kullanan insanlarin bir kisminin bile dikkat etmedigi bir ozelligi vardir. Belirli bir uzakliktaki masaustu elemanlarinin (Pencereler, ikonlar vb) goruntulerini yansitir.

Bu aslinda gereksiz bir ozelliktir. Isletim sisteminin kullanim seklini degistirmez. Bazi kullanicilar acisindan "sistem kaynaklarinin bosa kullanimi" olarak yorumlanir (ki bir baskis acisina gore bu yanlis degildir).

Ote yandan yukarida sayilanlarin hicbiri teknik olarak gerceklestirilmesi pek de kolay olmayan bu islem icin Apple tarafinda calisan bir ya da birden fazla muhendisin bu ozellik icin oldukca uzun bir sure mesai harcamis olduklari gercegini degistirmez veya buna golge dusuremez.

Bunun gibi ornekleri Apple 'in gelistirdigi urunlerde bolca bulursunuz. Bazilari fonksiyonel degildir, sadece gorunumu farklilastirma noktasindadir. Bazilari ise fonksiyonalite uzerinde direk etki sahibidir.

Sonucta karsiniza cikan manzaraya biraz uzaktan bakacak tecrubeyi kazandiginizda tum bu irili ufakli farkliliklarin kullanici deneyimini enhance etme noktasinda ne kadar etkili olduklarini gorursunuz, Apple 'i baskalastiran ve rakiplerinden ayiran da bundan fazlasi degildir.

Sizin mekanik saatler uzerine yorumlariniz bana tam olarak bunlari dusundurdu yeniden. Evet bir craftsmanship yok geleneksel anlamda. Ve evet bunlar gayet fabrikasyon uretilen cihazlar ama hangi sartlarda nasil uretliyor olurlarsa olsunlar isin arka tarafinda "akil" ve "tecrube" var. Urunun ortaya cikis asamasinda akil ve tecrubenin akitilmasi ise cansiz, insan yapisi bir cihazin ruhu olmasini sagliyor benim gozumde.

Ve evet bu yuzden daha yeni saatim gelmeden, burada gordugum modellerden bazilarina bakarak kasinmaya basladim simdiden... Bu noktada yazilanlarin sakinlesme noktasinda hic yardimci olmadigini da acik yureklilikle soyleyebilirim; umarim sonu hayirli olur hepimiz icin =)
Kullanıcı avatarı
rec0n

Mesaj sedir » 22 Kas 2010, 22:06

Apple'ı duyunca bir şey söylemek ihtiyacı hissettim, yazacak kelimeler aklıma gelmese de.
Bilgisayarlarla 1991'de bir Macintosh PowerBook ile tanışmıştım. Uzun zaman Mac kullandım. Ama beni biraz küstürdüler açıkçası.
Şimdilerde yeni 11 inç MacBook Air'i gözüme kestirdim.
Neyse konuyu dağıttım ve Mac mecrasına ittim, kusura bakmayın.

(Şu anda Mac degil 11 inç bir Vaio TXN kullanıyorum, bu arada)
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: MrJingles, whatcher ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners