Genel ve Makro Maksatlı Fotoğraf Makinası Önerisi

Saatlerle İlgili Kültür Sanat ve Saat Fotoğrafçılığı Üzerine Paylaşımlar

Re: Ynt: Genel ve Makro Maksatlı Fotoğraf Makinası Önerisi

Mesaj hydrocon » 10 Mar 2013, 23:10

Makro mesafesi yanıltmasın. 1cm lik mesafe önceki modelde yazılımsal olarak eklenmiş bir özellik. Cep telefonumda 5cm den makro çekebiliyor, peki fotoğraftaki detay neden istenilen düzeyde değil mercimek büyüklüğünde sensör ve kalitesiz optik kullanıldığından ötürü.
Yazılımsal olarak bu mesafeye müdahale etmek söz konusu peki aslolan ne?
Şöyle özetliyelim, G serisi Canon un kompak serileri içerisinde manuel müdahale ile fotoğraf çekmeye imkan tanıyan neredeyse kült olarak tanımlayabileceğimiz bir seri. G15 dahil olmak üzere sensör boyutunda 1/1.7 yi aşmadılar ama son bir kaç yıldır kompak gövdelere Apsc sensör koyma modasına direnemeyip G1X ile bu furyaya katıldı. Yeni optik yeni sönsör ve yeni mode dial ile bence önceki modellerden çok ayrı tutmak gerek.
Bu modelin hiç mi eksi yönü yok derseniz batarya performansının en azından 300ün üzerinde olmasını beklerdim.
Her şey zehirdir mühim olan dozdur.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Mesaj Erdem35 » 11 Mar 2013, 00:12

Ben bir fujifilm hs20exr kullanicisi olarak, herhangi bir fuji makineye yonelmemenizi oneririm...
Ders Alınmazsa,Tarih Tekerrür Eder....!!
Kullanıcı avatarı
Erdem35

Re: Genel ve Makro Maksatlı Fotoğraf Makinası Önerisi

Mesaj fbolukbas » 11 Mar 2013, 01:05

Compactlarla çok işim olmadı ama, 2 tane fuji almıştım, aldıklarım çok memnun kaldılar.
Canon ve Panasonicleri(leica), daha az olarak da sony(zeiss) leri beğeniyorum.
g15 ve üzeri, g1x bütçelerine çıkılacaksa Sony DSC-RX100 çok iddialı bir alternatif olabilir.
Bir arkadaşımza için getirttik.Ergonomik kusurları olsada cam ve sensör bekleneni veriyor.
Hydroconun dediği gibi sensör önemli ve de optik. Bu ikisi birazda software katkısı görüntüde kaliteyi belirliyor.
300-400 tl nin altında bu iki faktör de çok iyi olmadığından yakın sonuçlar verir, diğer özelliklere bakarak seçilebilir.
Yani 200 TL lik canon, aynı bütçede fuji yada olympostan daha iyi olmayacaktır bence.
Hele o fiyatlardaki nikonları hiç tercih etmem, tecrübeyle sabittir.
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj avsu07 » 11 Mar 2013, 02:42

Şu anda en kaliteli çıktı veren compact makine Sony DSC RX100 kullanıp ta menfi görüş bildirene rastlamadım.

Yıllarca Nikon dslr kullanan biri olarak makro dslr ve makro objektifle çekilir derim. Ancak dslr kullanılmayacak ise en büyük sensör kullanan compact en iyi compacttır.

dpreview.com da arkadaşların önerdiği makineleri karşılaştırabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
avsu07

Mesaj hydrocon » 11 Mar 2013, 09:04

Eskiden sahip olduğum gibi bir set oluşturmayı düşünmüyorum ama günlük olarak kullanabileceğim büyük sensörlü bir kompak istiyorum. RX100 bu ihtiyacımı çok iyi karşılıyor. Boyutuna göre inanılmaz detay verebilen bir makina. Boyut ve tutuş biraz sıkıntı, onuda tripod yuvasına takılan bir parçayla aşabiliyosun.Fiyatı 648$ çıktığından beri milim oynamadı bh de de aynı şekilde, biraz aşağı geldiğinde listeme ekliycem.
Kullanıcı avatarı
hydrocon

Mesaj fbolukbas » 11 Mar 2013, 11:36

hydrocon yazdı:.Fiyatı 648$ çıktığından beri milim oynamadı bh de de aynı şekilde, biraz aşağı geldiğinde listeme ekliycem.

Flaş o kadar kötü bir yerdeki, niye öne sabitlemeyip pop-up yapmışlar mümkün değil anlamak, açılırken elinizin altında kalıyor:)..
Bir de ne gerek var 20 mp? Optik te çok iyi, en açık diyafram da f:1.8..12mp falan olsa o sensör çok daha güzel sonuçlar verirdi.

Valla large sensor compact'a bu kadar para vermek yerine mirrorless makinelerin demode olup da fiyatı düşen bir modelini almak
da iyi bir alternatif olabilir. Bir de güzel bir lens uygun zamanda.. Tadından yenmez.
sony nex5 kit lensle birlikte fiyatı rx-100 ile aynı gibi. Takip etmek lazım.

Konudan uzaklaştık, ersinbulun arkadaşımızın sorularına bir cevap çıktımı? bence hayır. Genelde böyle sonuçlanır ortalık fazlasıyla alternatif dolu. Bu sebeple bütçe en önemli seçim kriteri bu durumda..
Kullanıcı avatarı
fbolukbas

Mesaj serdarfb » 11 Mar 2013, 11:47

Sonuç belli Canon G15.. :lol: :lol: :thumbup:
Kullanıcı avatarı
serdarfb

Mesaj hydrocon » 11 Mar 2013, 13:04

fbolukbas bende bu yüzden ilk mesajımda bütçe demiştim :)
Aynasız sistemlerin ucuzları dahil yanında alıcağın ekstra objeltiflerle uygunluğunu yitiriyor..çok ikilimde bıraktı benide fakat fiyat bir yerden sonra rasyonelliğini yitiriyor..
Benim gözümde şuan için raw çekebilen imaj kalitesi en iyi makinalardan biri RX100, G1X e tercih etmemin tek sebebi ise üstte yazdığım batarya performansının 200 karelerde kalması..
Kullanıcı avatarı
hydrocon

ÖncekiSonraki

Dön TSF Kültür Sanat Fotoğraf - Art & Culture Photograpy

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners