Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj Mandos » 06 Oca 2019, 13:06

esd yazdı:Merhabalar ben hem forumda yeniyim hem de otomatik saat tecrübemde yeniyim. Benim şu tarz değerleri yorumlamada yardımlarınızı bekliyorum,'' mekanizmanın günde +45, -35 sn sapması normal değer olarak verilmiş '' tarzı mekanizma bilgilerini nasıl yorumlamam gerekiyor? Yani günde 35 sn ye geri kalıyorsa ayda 1050 sn yani 17,5 dk geri mi kalıyor demeliyiz.Yani her ay saati tekrar tekrar ayarlamamız mı gerekecek? Böyle olmadığını ümit ediyorum,inşallah ben yanlış yorumluyorum dur :shock:

En üst sınırlar onlar. Seiko’nun 5 serisi saatlerinde böyleydi. Ama onun yarısı, çoğu zaman daha iyisi zaman tutuyorlar merak etmeyin. Kendi adıma zaten sadece haftasonları spor saat taktığımdan çoktan durmuş oluyorlar ve tekrar ayarlıyorum. Ayarlamak da yarım dakika sürmüyor. :)
Kullanıcı avatarı
Mandos

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 15:22

En üst sınırlar onlar. Seiko’nun 5 serisi saatlerinde böyleydi. Ama onun yarısı, çoğu zaman daha iyisi zaman tutuyorlar merak etmeyin. Kendi adıma zaten sadece haftasonları spor saat taktığımdan çoktan durmuş oluyorlar ve tekrar ayarlıyorum. Ayarlamak da yarım dakika sürmüyor. :)[/quote]
29 Aralık Cumartesi günü yani 1 hafta önce Seiko 5 sports otomatik saat aldım. Referans kodu srpa53j.Pazartesi gününden itibarende takmaya başladım. Ilk başlarda ortalama 2 dk falan geri kaldığını gördüm. Dedim daha yeni takmaya başladım heralde tam kendine gelmedi. Fakat gün geçtikçe farkın daha da arttığını gördüm. Dün itibariyle de 12 dakikalık geri kaldı. Yani saati ayarlamamın üzerinden daha 12 saat geçmeden 12 dakikalık bir fark oluştu. O yüzden de bu soruyu sorma gereksinimini duydum. Benim saat te bir sıkıntı olduğu aşikar yarın aldığım yere danışacağım
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 16:32

Seiko 7s26,36 mekanizmalarda günlük sapma sınırı - 20 ile +40 arasinda değişebilir. Yani günde 40 sn den fazla hata varsa saatin ayar (regüle) ihtiyacı var demektir. Bence günde 20 saniyeye kadar çok önemli değil ama sırf meraktan bir Seiko 5 saatimi ve Vostok saatleri ayarladım. Örneğin bir amphibian saatimde bir iki hafta denemeden sonra şu an sapma 1 sn altında. Ama kullanıma göre ve zamanla bu değişebilir. Sonuçta otomatik saatlerden üst duzey (chronometer) bir saat değilse hassas zaman tutma beklenmemeli. Resim
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 18:41

ozgtegin yazdı:Seiko 7s26,36 mekanizmalarda günlük sapma sınırı - 20 ile +40 arasinda değişebilir. Yani günde 40 sn den fazla hata varsa saatin ayar (regüle) ihtiyacı var demektir. Bence günde 20 saniyeye kadar çok önemli değil ama sırf meraktan bir Seiko 5 saatimi ve Vostok saatleri ayarladım. Örneğin bir amphibian saatimde bir iki hafta denemeden sonra şu an sapma 1 sn altında. Ama kullanıma göre ve zamanla bu değişebilir. Sonuçta otomatik saatlerden üst duzey (chronometer) bir saat değilse hassas zaman tutma beklenmemeli. Resim

-20 ile +40 saniye arası değişebilir cümlesi atıyorum bir gün 20 sn geri kaldı diğer gün 30 sn ileri gitti total de 10 sn ileri gitmiş oldu gibi mi oluyor? Bir de bu sapmalar her gün olacak diye bir durum yok değil mi? Yani her gün geri yada ileri gitse biz saatleri her ay yeniden ayarlamamız lazım. Eğer böyleyse ben bu işten soğurum :)
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 19:20

Saatin beklemedeki pozisyonuna veya kolda kullanılmasına göre sapma farklılık gösterebilir bir gün +5 ertesi gün +9 olabilir. Genelde gördüğüm bir hafta boyunca oluşan sapma genelde baz alınıyor. Android uygulaması watchcheck var, kullanımı kolay ve örnek de attım. Yeni saatlerde sapma 1-2 ay kullanım sonrası daha uygun hale gelebiliyor. Ama dediğim gibi saatinizin sapması (seiko 5) için günlük +40 dan veya - 20 den fazla ise ayar gerekir. Magnetize olmuş da olabilir.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Maradona » 06 Oca 2019, 19:21

Siz mekanik değil de solar ya da kinetik mekanizmalı bir saat kullanmalısınız bence... Mekanik saatten hassasiyet beklemeyin, en azından haftada bir ayar isteyecektir mutlaka... ;-)
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 19:56

Maradona yazdı:Siz mekanik değil de solar ya da kinetik mekanizmalı bir saat kullanmalısınız bence... Mekanik saatten hassasiyet beklemeyin, en azından haftada bir ayar isteyecektir mutlaka... ;-)

Sanırım öyle yapmalıyım. Saat olayında da 15 gün içinde iade yada değişim hakkım oluyor mu ki? Zaten benim aldığım saat bana göre ayıplı ürün,şu anda saatim tam 20 dakika geri.En son Cuma günü saat 13:00 de ayarlamıştım.
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 20:07

Bildiğim kadarıyla 14 gün içinde iade etme hakkınız var. Fakat ayıplı mal için bu süre geçerli değil (sanırım 6 ay). Eger 14 gün olmadıysa iade talep edebilirsiniz. Ayıplı mal ise de iade, onarım veya değişim talep haklarınız var. Yeni bir otomatik saatin bu kadar sapma yapması normal değil tabii ki. İade veya değişim yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Ama satıcı teknik servis yoluyla (ayar) halletmek ve geri vermek isteyebilir; dikkatli olun.

Örnek N11 iade şartları aşağıda:Resim
Kullanıcı avatarı
CptOz

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners