Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj ozanozi » 08 Oca 2019, 02:53

Bu bir hastalıktır zamanla geçer. Şimdiden geçmiş olsun. Otomatik saatler deki sapma, insanın arada hastalanması gibi birşeydir. Kabul edilebilir bir durumdur. Çok iyi performanslar için omega, rolex, patek vb üst segment saatler kullanmanızı tavsiye eder bu bütçelere çıkamıyorsanız elinizdeki Şahin marka aracı Ferrari ile kıyaslamamanızı öneririm. Aksi halde ruh sağlığınız bozulabilir. :lol:
Her zaman doğruyu söyle, ama her zaman her doğruyu değil.
Kullanıcı avatarı
ozanozi

Mesaj esd » 08 Oca 2019, 21:56

@darksilence teşekkür ederim. Sanırım benimde bu duruma alışmam lazım. Belki bende takmayı unuturum
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj esd » 08 Oca 2019, 21:58

@ozanozi, haklısın ruh sağlığımın bozulmaması için tavsiyene uyacağım :)
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj darksilence » 08 Oca 2019, 23:10

Takmayı unuttuğum saat.. :)

Resim

Hiç bu saat takılmayı unutulur mu? Eh işte oluyor bazen...

@esd bence siz daha takmayı unutmayın. ;) Daha bu tutkunun çok başında olduğunuzu sanıyorum. Hadi biz yaşlandık.. :D Elimizdekinin kıymetini bilelim bence.
Saygılar.
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj Reczebb » 13 Ara 2019, 17:45

Saat sapması hakkında çok takıntılı değilim. Ancak watchcheck'te arada ölçer iyi çıkarsa mutlu olurum. Kötü anlamda sınırlar dışına çıkan saatim olmadı. İki örnek: Nomos Orion'dan (Alpha caliber) +-2 sn gibi değerler alıyorken; Seiko Presage (4r57) +10,15 arası geziyorum genelde. (4r57'de daha düşük değerler alan varsa yazarsa sevinirim)

Sapma değerleri hakkında kısa hesaplamalar yapınca oranlar çok şaşırtıyor. Günde 86.400 saniye olduğu için, 9 sn'lik bir sapma %99.99 doğruluk payıyla çalışması demek. Eğer 18 sn sapma varsa %99,98 gibi bir oran oluyor. Elbette 2-3 saniyelerden bahsedildiği yerde bunlar yüksek değerler ama rakamlara dökülünce hayret uyandırıyor. Eğer çok absürt değerler alınmıyorsa saatten soğumak yerine, "yeterince harika olmadığı için" üzülünebilir belki:)

Bir başka şekilde şu karşılaştırma yapılabilir. Ortalama %99,98 gibi değer üzerinden hareket edersek; eğer bu bir uzunluk ölçüsü olsaydı 1 km'de 20 cm sapmaya denk geliyor. Mekanik bir sistem yapacaksınız kuracaksınız ve 1 km gitsin diye ayarlayacaksınız max 20 cm sapacak. Fizik alanında ihtisas sahibi değilim ama kolay olmasa gerek. Ağırlık birimi olarak da 1 kg'ı 999 gr olarak tartması demek. -Umarım fahiş matematik hatalar yapmamışımdır:) -
Eyyorlamam bu kadar :D
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj Ankthas » 13 Ara 2019, 19:29

Reczebb yazdı:
Sapma değerleri hakkında kısa hesaplamalar yapınca oranlar çok şaşırtıyor. Günde 86.400 saniye olduğu için, 9 sn'lik bir sapma %99.99 doğruluk payıyla çalışması demek. Eğer 18 sn sapma varsa %99,98 gibi bir oran oluyor. Elbette 2-3 saniyelerden bahsedildiği yerde bunlar yüksek değerler ama rakamlara dökülünce hayret uyandırıyor. Eğer çok absürt değerler alınmıyorsa saatten soğumak yerine, "yeterince harika olmadığı için" üzülünebilir belki:)

Çok güzel bir bakış açısı. Benim ortalama 5 saniyenin altında sapma yapan 4r mekanizmalı saatim olmuştu, saati hangi konumda bıraktığımız ne sıklıkla kullandığımız da etkiliyor sapmayı :champ:
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj ibrahim223 » 13 Ara 2019, 20:40

* inhouse mekanizmalı frederick constantine +7 saniye..
* orient mako xl +15 saniye..
* 7s26 mekanizma seiko -16 saniye..
* 4r35 mekanizmalı 4 ayrı saatim -12, -4, +9, +11 saniye..

Bunların yanısıra nh35 mekanizmalı invicta pro diver + - 1 saniye..

Takılmıyorum artık..
Günde 1 dakikayı geçmemek üzere hepsine izin verdim [emoji4]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ibrahim223

Mesaj fatih2955 » 15 Ara 2019, 11:49

60 günlük ortalama değer. Ölçümler hassas yapıldı.
Seiko 6R27 mekanizma günlük +- 3
Hamilton khaki günlük +-3
Kullanıcı avatarı
fatih2955

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners