Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj eraslani » 20 Mar 2017, 23:48

Benimki olaya esprili bir yaklaşım getirmekti aslinda..Herkes kendi hissiyatina göre kararlar vermeli :champ:
Nihayetinde ufak farklara buyuk bedeller ödeniyor..

SM-G930F cihazımdan gönderildi
Kullanıcı avatarı
eraslani

Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj omromr » 30 Oca 2018, 21:43

Konu yeniden canlanır mı bilmiyorum ama henüz alalı 2 ay olmayan saatimin son 1 aylık sapma istatistiğini paylaşmak istiyorum.

Konuyu okumadan önce sapma miktarının fazla olduğunu düşünüyordum hatta bu durum canımı da sıkıyordu ama ilk birkaç ay sapma olmasının normal olduğunu sayenizde öğrendim.

10 ar günlük 3 periyodu aşağıda paylaşıyorum. İlk 10 günde 50.9 sn ikincide 40.2 üçüncüde 43.8 sn sapma gerçekleşti. Siz değerli tsf üyelerinden yorumlarınızı bekliyorum

Resim

ResimResim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
omromr

Mesaj darksilence » 31 Oca 2018, 18:19

omromr yazdı:Konu yeniden canlanır mı bilmiyorum ama henüz alalı 2 ay olmayan saatimin son 1 aylık sapma istatistiğini paylaşmak istiyorum.

Konuyu okumadan önce sapma miktarının fazla olduğunu düşünüyordum hatta bu durum canımı da sıkıyordu ama ilk birkaç ay sapma olmasının normal olduğunu sayenizde öğrendim.

10 ar günlük 3 periyodu aşağıda paylaşıyorum. İlk 10 günde 50.9 sn ikincide 40.2 üçüncüde 43.8 sn sapma gerçekleşti. Siz değerli tsf üyelerinden yorumlarınızı bekliyorum

Resim

ResimResim

İki aylık bir saat için 5 sn fazla bence. Hele Omega için. Ama gerçi normalde rodaj süresi 3 ay olarak hesaba katarsak 1 ay daha gözlemleyin derim. Ben Oris Small Second diverı adam edip ortalama 2 sn’lere düşürmüştüm Omega da o seviyeye gelicektir diye düşünüyorum. Sabırlı olun... :thumbup:
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj asymptote » 31 Oca 2018, 18:45

Ölçümleri hangi cihazla yaptığınızı sorabilir miyim?
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj omromr » 31 Oca 2018, 19:34

darksilence yazdı:
omromr yazdı:Konu yeniden canlanır mı bilmiyorum ama henüz alalı 2 ay olmayan saatimin son 1 aylık sapma istatistiğini paylaşmak istiyorum.

Resim

ResimResim

İki aylık bir saat için 5 sn fazla bence. Hele Omega için. Ama gerçi normalde rodaj süresi 3 ay olarak hesaba katarsak 1 ay daha gözlemleyin derim. Ben Oris Small Second diverı adam edip ortalama 2 sn’lere düşürmüştüm Omega da o seviyeye gelicektir diye düşünüyorum. Sabırlı olun... :thumbup:

Yorum için teşekkürler. Saati 10 aralıkta almıştım 5 sn istatistiği 31 aralık - 9 ocak dönemine ait sonrasındaki 20 günde 4,1sn ve 4,3 sn ye gerilemesi umut verdi. Umarım 2sn altına geriler. Merak ettiğim şey bu durumun şansla bir alakası var mı? Mağazadan alınan her saat rodaj süresi gözetilerek ileri sapma yapar mı?

Kullanıcı avatarı
omromr

Mesaj omromr » 31 Oca 2018, 19:36

asymptote yazdı:Ölçümleri hangi cihazla yaptığınızı sorabilir miyim?

Ölçümleri apple store dan indirdiğim "twixt" adlı uygulama ile yapıyorum. Ayrıca atomik saat sitesi ile de kontrol ediyorum.

Kullanıcı avatarı
omromr

Mesaj MaLi » 31 Oca 2018, 21:35

asymptote yazdı:
eraslani yazdı:Allah tüm firmalara sizler gibi müşteriler versin [emoji38]
-Bu bilgisayar bugün çok yavaş çalışıyor
-Hergün hızlı çalışacak diye birşey yok,yarin tekrar deneyin.

-bu araba yol tutmuyor,bazen iyi duruyor bazen durmuyor.
-arada sapitir normaldir.

Ben istikrar beklerim saatimde..3 ise 3 5 ise 5 ..en hoşlanmadiğim mekanizma bir ileri bir geri giderek ortalamada sapmasi az görünenler mesela..

SM-G930F cihazımdan gönderildi

Saat dediğin hem mekanik hem ölüm gibi dakik olacak.. :thumbup:

Rolex, JLC, Grand Seiko kronometride başarılı saatler. Uygun fiyata COSC isteyene de Mido öneriyoruz.. :) :thumbup:

Yıllardır şu forumdayım sizden öğrendiğim saat markalarının haddi hesabı yok :) Mido iyiymiş nerde satılıyor acaba ülke sınırlarında :)

Konuyla alakalı olarak ben de normal sınırlar arasında sapmadan yanayım. Sebebi ise artık hepimizin cebinde sapma yapmayan telefonlar var. Saniyelik işleri onunla hallediyorum, saati arada kurmak oynamak güzel oluyor, yılda bir ayarlayacak olsak quartz alırdık. Hatta seiko perpetual calander olan saatim 2100 yılına kadar takvimi ayarlı :)
Kullanıcı avatarı
MaLi

Mesaj asymptote » 31 Oca 2018, 22:36

MaLi yazdı:Konuyla alakalı olarak ben de normal sınırlar arasında sapmadan yanayım. Sebebi ise artık hepimizin cebinde sapma yapmayan telefonlar var. Saniyelik işleri onunla hallediyorum, saati arada kurmak oynamak güzel oluyor, yılda bir ayarlayacak olsak quartz alırdık. Hatta seiko perpetual calander olan saatim 2100 yılına kadar takvimi ayarlı :)

Yüksek hassasiyetli mekanik saatleri pratik ihtiyaçtan ötürü savunmuyorum ben de. Çok konuşuldu bu konular ama bir mekanizmayı üstün kılan özellikleri arasında zaman tutma konusundaki başarımı da gelir. Çünkü saniyede 32.768 defa titreşen bir kristalden yardım almadan pür mekanik bir sistemle bu başarımı sağlamak bir zorluğa karşı meydan okuma (challenge)dır ve hayatlarında zorlukların üstesinden gelerek başarılı ol(maya çalış)an insanlar için bu cezbedici bir unsurdur. Nitekim son cümlenizde belirttiğiniz "perpetual calendar" özelliği taşıyan mekanik saatlere çuvalla para vermelerinin nedeni de budur. Tabi tek unsur kronometri başarımı değil. İşçilik, tarihçe, prestij gibi unsurları da katarak paket halinde düşünmek gerekiyor.. ;)

Mido'nun Türkiye'de bir dağıtıcısı yok bildiğim kadarıyla.. Jomashop üzerinden uygun fiyata satılıyor bahsettiğim modeller.. :geek:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners