Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj darksilence » 06 Şub 2018, 13:57

18 Ocakta sıfırlamıştım tekrar. Şimdi baktım toplam +31 saniye ile ortalama +1,67 sn... :thumbup: Gayet istikrarlı...
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj krstarica » 06 Şub 2018, 14:40

darksilence yazdı:18 Ocakta sıfırlamıştım tekrar. Şimdi baktım toplam +31 saniye ile ortalama +1,67 sn... :thumbup: Gayet istikrarlı...

Saatin bir pozisyonda ileri bir pozisyonda geri kalma durumlarına karşı aslında 3 günde bir kontrol etmek daha sağlıklı olacaktır.
Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje, ali žalim što nemaju svoje.(Başkalarının benim fikirlerimi çalmasından ötürü üzülmüyorum, acıyorum çünkü kendi fikirleri yok.)-Nikola Tesla
Beograd-Serbia
Kullanıcı avatarı
krstarica

Mesaj darksilence » 07 Şub 2018, 01:51

krstarica yazdı:
darksilence yazdı:18 Ocakta sıfırlamıştım tekrar. Şimdi baktım toplam +31 saniye ile ortalama +1,67 sn... :thumbup: Gayet istikrarlı...

Saatin bir pozisyonda ileri bir pozisyonda geri kalma durumlarına karşı aslında 3 günde bir kontrol etmek daha sağlıklı olacaktır.

Biliyorum. Ancak, 6 aydır hiç sapmada şaşma yapmadı. Hep +1,60 küsurlarda... Si14 silikon balansın büyük payı var sanırım...
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj krstarica » 07 Şub 2018, 02:08

darksilence yazdı:
krstarica yazdı:

Biliyorum. Ancak, 6 aydır hiç sapmada şaşma yapmadı. Hep +1,60 küsurlarda... Si14 silikon balansın büyük payı var sanırım...

Katılıyorum, omega si14 üzerindeki çalışmaları takdire şayan. Uzun vadede ölçtüğünüz için siz daha iyi bilirsiniz tabi, zaten şu an cosc standartlarını bile olumlu yönde zorlayan değerlere sahip saatiniz. Nazar değmesin.
Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje, ali žalim što nemaju svoje.(Başkalarının benim fikirlerimi çalmasından ötürü üzülmüyorum, acıyorum çünkü kendi fikirleri yok.)-Nikola Tesla
Beograd-Serbia
Kullanıcı avatarı
krstarica

Mesaj darksilence » 07 Şub 2018, 12:51

krstarica yazdı:
darksilence yazdı:
krstarica yazdı:

Katılıyorum, omega si14 üzerindeki çalışmaları takdire şayan. Uzun vadede ölçtüğünüz için siz daha iyi bilirsiniz tabi, zaten şu an cosc standartlarını bile olumlu yönde zorlayan değerlere sahip saatiniz. Nazar değmesin.

Eyvallah üstad.. :thumbup: Şansıma ikidir üst üste böyle ölçümler çıkıyor saatlerimde..
Bir de winder kullanıyor oluşumdan da kaynaklanıyor olabilir bu değer... saati kullanmadığım zamanlar winderda oluyor hep. E haliyle winder kullanmanın faydalarını da sayarsak (mekanizmayı dengeli biçimde yağlaması, sık sık ayar yapmama, tepeyi açmama, vs vs..) bu değerler yakalanabilir diye düşünüyorum...
Kullanıcı avatarı
darksilence

Mesaj egun » 15 Eyl 2018, 13:53

Sapma için android telefonumda görseldeki programı kullanıyorum. Son derece kolay kullanımlı bir program. Bu arada Orient saatlerimin günlük ortalama sapmaları da COSC sertifikalılarla yarışıyor. Maşallah...ResimResim

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
egun

Mesaj odeon » 15 Eyl 2018, 16:06

Buradaki videodan da anladigimiz gibi yag onemli, saatlerimiz cok ufak miktardaki yaglar sayesinde zamani gosteriyor.

tarkandemir yazdı:Mekanik saatler zemberekten aldığı güç ile Çalışır. Zembereğin gücü ise saatin bilekte olduğu süreye göre değişir yani haraket durumunuza göre. Ayrıca mekanik saatlerin günlük sapması + - 20 saniye normaldir ve bu sapma süresi kol haraketi, ortam sıcaklığı gibi durumlara göre değişebilir. Günlük hassasiyette normal sıcaklık değerleri de +5 ile +35 derece arasıdır.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda saat kendini toplar düzgün gider diye bir durum olamaz maalesef.

Diğer yorumlardaki gibi saatin masa başında durma pozisyonuna göre ayarlatılması doğru değildir. Zaten düzgün çalışan ve düzgün bakım görmüş saat her pozisyonda aynı değeri vermesi gerekir. Kaldı ki böyle bir durum sağlanamıyorsa bile saatin sapma süresi her zaman kurma kolu yere bakacak pozisyona göre esas alınır.

- Saatlerimizdeki sapma -4 ve +6 saniye arasinda olmak uzere gunluk 10 saniyelik pencerede normaldir. Yeni uretilen mekanizmalarda bu aralik -2 ve +2 olarak 4 saniyelik bir pencereye isaret etmektedir. -20 ve +20 arasindaki 40 saniyelik sapma normal degildir.

- COSC saatleri test ederken 8*C, 23*C ve 38*C'de uygulama yapiyor. Bununla beraber -20*C ile 70*C arasinda test edilen saatler var. Pratikte konusmak gerekirse 0*C ile 50*C arasinda iyi bir mekanizma hassasiyetle calisir.

- Su ana dek her pozisyonda ayni sapmayi veren (ya da sapmayan) bir saat uretilmemistir. Ilk olarak, her pozisyonunun milyarlarca kombinasyonu var. Saat firmalari belli basli pozisyonlara gore saatleri kalibre ederler. Genellikle bes pozisyona gore kalibre edilse de alti pozisyona gore kalibre edilenleri daha makbuldur. Yine de alti pozisyona gore kalibre edilen bir saat bu alti pozisyonun her birinde farkli sapmalar verir. Ornegin, bendeki Patek 324 kalibre tepe yukaridayken daha fazla sasarken tepe asagida daha az sasmaktadir.

Evet, kabaca toplamak gerekirse... Her mekanik saat sapma yapar. Kendini ispatlamis mekanizmalar daha az sasar. Komplikasyon barindiran saatler de gorece daha fazla sasar. Ve bombayi birakiyorum... Rolex'in 3135 kalibresi su ana dek gordugum en az sapan mekanizma.
Kullanıcı avatarı
odeon

Mesaj Okanito » 26 Eki 2018, 19:36

iOS platformu üzerinde ToolWatch uygulamasıyla saatin sapmasını ölçmeye çalıştım ama program kararlı çalışmıyor, yeni cihazlar için stabil değil uygulama.

Tissot PRS 516 saatimde bir günde 186 saniye saptığını söyledi ölçümlerimde. Zaten ölçümü yapana kadar program da birkaç kere çöktü :lol:

Sizlere sorum "time.is" websitesi üzerinden sapma ölçümü yapmanın sağlıklı olup olmadığı.. Sadece aynı cihaz (telefon) üzerinden siteyi kontrol ederek sapmayı ölçüyorum. Bu yöntem doğru mudur? Bu şekilde ölçtüğüm zaman saatimin olması gereken skalada sapma yaptığını gözlemledim, yine de foruma sormak istedim.. teşekkürler :champ:
Kullanıcı avatarı
Okanito

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 42 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners