Otomatik Saatlerin İlk Kullanımı İle İlgili Bilgiler

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Otomatik Saatlerin İlk Kullanımı İle İlgili Bilgiler

Mesaj Modern60 » 17 Ara 2014, 22:46

Aynen sayın bengisaat ın söylediği gibi mekanik saatler kronometre değilse günde +10/-8 saniye arası avansla çalıştığında %99.999 hassas kabul edilirler... kolda sürekli yer çekimi kuvveti ataletle değiştiğinden saatler hareketsiz bir ortamda durduklarından daha fazla ileri gidebilirler. Kolda hareketin ivmesel gücü mekanizmalardaki balans ve pandülün sallanmasına sebep olur.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj mturann » 18 Ara 2014, 12:23

Yorumlarınız için teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj tuğrul » 16 Nis 2016, 00:04

öncelikle herkese merhaba
geçenlerde saat danışma forumuna 550 tl bütçeli otomatik saat önerisi diye mesaj atmıştım salsun herkes tavsiyelerini söyledi
benimde çok hoşuma giden invicta pro diver mavi kadran 9094b modelini yurtdışından biri vasıtasıyla getirttim
önemli bir sorunum var
şimdi saaati normal şekilde kurdum koluma takmadan masanın üzerine sabit biçimde bıraktım saatin çalışmasında hiçbir sorn yok ertesi güne kadar saat tam doğru zamanı gösteriyor fakat çalışır vaziyette koluma takıyorum koluma normal yürüyüş hareketinde ama saatin saniye olu anlamsız şekilde duruyor kolumu saaalıyorum hızlıca gene çalışıyor ama 10 dakika sonra gene duruyor
saati kolumdan çıkarıyorum masanın üstüne koyuyorum gene çalışmaya devam ediyor koluma takıyorum gene duruyor bu döngü 2-3 gündür devam ediyor yardımcı olabilecek var mı çok acil
not:küçük bir ilçede yaşadığım için burda bu saatten anlayan saatçi yok

Read more: viewtopic.php?f=12&t=21883#ixzz45vow8zgx
Kullanıcı avatarı
tuğrul

Mesaj tuğrul » 16 Nis 2016, 00:16

saat bu
Resim
Kullanıcı avatarı
tuğrul

Mesaj KKarakuş » 16 Nis 2016, 00:35

Merhaba ,

Öncelikle saatiniz hayırlı olsun, güzel zamanlarınıza tanıklık etsin.

Bu saatin üç ayrı renk kombinasyonunu kullandım ve hiç birinde mekanik bir sıkıntı yaşamadım. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla da saatiniz çalışıyor fakat güç rezervi yetmemekte.

Saatin mekanizması NH35A olması gerek, Seiko üretimi bir mekanizmadır kendisi.

Güç rezervinin yetmeme sebebi şu olabilir ; Saat yeni geldiği için güç rezervinin tamamen boş halde olup sizin elle kurmanız sanıyorsam yeterli gelmemekte. Benim tavsiyem bir dahaki kurma işlemini yaparken 20 kere tepeyi kurmanız ve bundan sonra saati kolunuza takıp kol hareketiniz ile geriye kalan güç rezervini de saatin kendi sağlamasıdır.

Eğer bu durumu yapıp hala ayni sorun devam ediyor ise forumdan bir usta ile iletişime geçip durumu bildirmenizde yarar görüyorum.
" İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, öbürüne sağır..! " / İsmet ÖZEL
Kullanıcı avatarı
KKarakuş

Mesaj tuğrul » 16 Nis 2016, 00:49

öncelikle teşk ederim cevabınız için
benim anlamadığım ve akıl erdiremediğim mevzu şu:
saati kuruyorum koluma takmadan masanın üzerine bırakıyorum hiç bir sorun yok fakat çalışır vaziyette koluma takıyorum ve belli bir süre sonra saat duruyor ama kolum hareketli ,saatin durduğunu görünce kolumu sallıyorum çalışıyor
neden masa üstünde sabit durumdayken çalışıp koluma takınca duruyor moralim bozuluyor
Kullanıcı avatarı
tuğrul

Mesaj MertYe » 16 Nis 2016, 02:05

Bence saati sabah uyandığınızda durmuş vaziyette alın elinize ve KKarakuş'un dediği gibi 20 kere kurun. Sonra bileğinize takın mümkünse çıkarmamaya çalışın. Akşam eğer durmuş veya geri kalmış durumdaysa bir ustayla görüşmenizde fayda var[emoji106]
Kullanıcı avatarı
MertYe

Mesaj bengisaat » 16 Nis 2016, 20:31

Elle kurdunuz masaya bıraktınız 1 gün çalıştı.

Ertesi gün elle kurmadan takıyorum bu şekilde duruyor diyorsanız , dostların dediği gibi aynı ilk yaptığınızdaki gibi elle kurun kolunuza öyle takın.

Ertesi gün koluma takmadan önce yine kuruyorum ancak duruyor diyorsanız saatinizde bir arıza var sarsıntı gibi bir nedenle kolda değişik pozisyonlarda çarklarda takılma oluyordur.
Kurunca kolda da masadada çalışıyor diyorsanız otomatik sisteminde arıza vardır servisine götürün garanti sıkıntılıysa biz de bakabiliriz.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners