Japan Miyota Quartz

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Japan Miyota Quartz

Mesaj Ert » 14 Ara 2012, 22:29

miyota sıkıntılı makinedir , sıfır taktırmanızda yarar var. Kesinlikle masrafa değicek bir makine değil. Bundan sonra okuyacaklara faydası olması açısından yazıyorum
AHM
Kullanıcı avatarı
Ert

Mesaj movement06 » 14 Ara 2012, 22:56

quartz makine temizliğimi :?: bunu saatçimi söyledi, quartz makine su alan bir saatin yada başka bir nedenle pil yatağı oksitlendiğinde ancak temizlenir, bu durumdada pilden mekanizmaya elektrik akımı gitmeyeceğinden zaten saat çalışmaz. Akrep yelkovan birbirine değiyor olabilir, herhangi bir darbe sonucu karanfil çarkı yerinden oynamış sıkışma yapmış olabilir. İçindeki pil kalitesiz yada arızalı olabilir. Saatin kadran montajı hatalı yapılmış olabilir. İçindeki mekanizma miyota değil çin mekanizması olabilir. Miyota ucuzdur ucuzluğu japonyanın aşırı teknolojik seri üretiminden kaynaklanır, fakat hakkı yenecek kalitesiz bir mekanizma değildir öyleki kolleksiyonumda 30 senelik hala çalışmakta olan citizen quartz saat var . Saatiniz kronolu bir modelse sıfırdan takılacak bir miyota mekanizma 50 hadi en kabasından işcilikte dahil 70 TL düz yada takvim şeritli bir modelse en fazla 30 tl para ödersiniz. Üç aşağı beş yukarı isviçre ronda mekanizmada taktırabilirsiniz pek fiyat farkı olacağını sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
movement06

Mesaj AytaçK » 09 May 2021, 19:32

Merhabalar... Konu epey gerilerde kalmış ama, ben tazeleyeyim. Camel Trophy için üretilmiş Miyota 4800-01A mekanizmalı bir saatim var. Hem analog kadranlı hem dijital göstergesi var. Pili yeni takıldı. Reneta, iyi marka yani. Ama geri kalıyor. Mesela hesapladım, 6 saatte 6 saniye geri kalmış, bilgisayarın saatine göre. Güne vurunca epey bir saniye ediyor. Saatlerin hassaslığına geri kalma ya da ileri gitme durumları var, biliyorum. Ama bana tuhaf gelen, analog kısmını anladım da, dijital göstergesinin de geri kalması! Hani dijital hiç aksamaz, nasıl kurarsan öyle kalır diye düşündüm ama değil. Dijital göstergesi nasıl geri kalır? Mekanik saatlerde kalibre etmek için bir kol olur arkasında. Oradan halledersin de Quartz saatlerde böyle bir şey var mı? İnternete Miyota 4800-01A yazınca, bir takım görseller çıkıyor. Eğer zahmet olmaz bakarsanız; oradaki "F" ve "SPRING" ne ifade ediyor bilen var mı? Yani kalibre etmek için bir işe yarıyorlar mı?
Kullanıcı avatarı
AytaçK

Mesaj BatuhanKLC » 10 May 2021, 13:43

Quartz saatlere bakım veya temizlik yapıldığını hatta belli aralıklarla aynı mekanik saatlerimizde olduğu gibi düzenli bakım yaptırılması gerektiğini biliyorum. Cengiz ustaya danışabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Mesaj AytaçK » 10 May 2021, 15:20

Bu saat epey bir süre atıl kalmış çekmecede. Geçen yıl tamir ettirdim. Tamir dediğim de, kurma kolu kırıktı ve de kayışı kopuktu. Onlar yani. Dediğiniz anlamda bir bakım yaptıklarını sanmıyorum. Daha önceki mesajlarda, Miyota mekanizmalar için masrafa değmez denilmiş. O kadar mı yani? Bunun bakımı aşağı yukarı ne kadardır ki? Bir de, Cengiz usta kimdir? Foruma yeni girdim de :)
Kullanıcı avatarı
AytaçK

Mesaj BatuhanKLC » 11 May 2021, 21:11

AytaçK yazdı:Bu saat epey bir süre atıl kalmış çekmecede. Geçen yıl tamir ettirdim. Tamir dediğim de, kurma kolu kırıktı ve de kayışı kopuktu. Onlar yani. Dediğiniz anlamda bir bakım yaptıklarını sanmıyorum. Daha önceki mesajlarda, Miyota mekanizmalar için masrafa değmez denilmiş. O kadar mı yani? Bunun bakımı aşağı yukarı ne kadardır ki? Bir de, Cengiz usta kimdir? Foruma yeni girdim de :)

Cengiz Dede Bengi Saat. İlk önce insanlığıyla kaliteli bir ustadır. Şu an kolumdaki 13 yıllık lorus saatimin bakımını yaptı Cengiz usta. Quartz ve aynı mekanik saatler gibi düzenli temizlik bakım vb istiyor. Miyota mekanizmanın ederini bilmiyorum malesef.
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners