Manuel Saat Kurulumu Hakkında Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Manuel Saat Kurulumu Hakkında Bilgi

Mesaj Symurg1907 » 28 May 2013, 00:19

bengisaat yazdı:Şu anda üretilen Orient ve Seikolar arasında elle de kurulabilen model yok bildiğim kadarıyla.

tekrar teşekkürler. peki ne yapmam lazım ilk başta? saati her gece kolumdan çıkarmalı mıyım? enerjisinin tükenmesi için?
Kullanıcı avatarı
Symurg1907

Mesaj Symurg1907 » 28 May 2013, 00:23

Thevenin yazdı:
Symurg1907 yazdı:Bu saati almayı düşünüyorum. Elle kurulum yapılıyormu yoksa dediğiniz gibi elle kurmaya kalkınca çark boşa mı döner?

Bu saatin mekanizmasi tepeden kurulabilen bir mekanizma degil.

nasıl kullanmam gerekiyor peki ilk başlarda sapmayı azaltmak için?
Kullanıcı avatarı
Symurg1907

Mesaj bengisaat » 28 May 2013, 10:09

Symurg1907 yazdı:nasıl kullanmam gerekiyor peki ilk başlarda sapmayı azaltmak için?

Saati kolunuza takın.Akşamları koldan çıkarmanız yada çıkarmamanız diye bir şart yok ,ancak kordon yada kayışı bükülmeyen modelse o zaman gece kırılma ihtimaline karşı bu modeller koldan çıkarılmalı.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Symurg1907 » 28 May 2013, 12:39

bengisaat yazdı:
Symurg1907 yazdı:nasıl kullanmam gerekiyor peki ilk başlarda sapmayı azaltmak için?

Saati kolunuza takın.Akşamları koldan çıkarmanız yada çıkarmamanız diye bir şart yok ,ancak kordon yada kayışı bükülmeyen modelse o zaman gece kırılma ihtimaline karşı bu modeller koldan çıkarılmalı.

Birde 50M su geçirmezlik diyor saat için.. Bu ne demektir? Yüzmeye uygun mudur yoksa sadece el yüz yıkarken mi sıkıntı çıkarmıyor?

Edit: bu tip saatlerde 50m, 100m , 200 m yazar; fakat yazi bu saatlerin bu kadar derinde kullanilabilecegi anlamina gelmez. bu tip testlerde saatlere bir anligina saatte belirtilen su derinligindeki statik basinc uygulanmis ve bu testi gecmistir. lakin bu derinliklerde bu saatlerde birkac saniye bile dayanamazlar. wikipedia'da soyle yararli bir bilgi verilmis, ben onu turkceye cevirip size aktarayim ki saatlerimizi bilincsiz yere bozmayalim:

su gecirmez ya da 30m : gunluk kullanima uygun. yagmur ve el yikamaya dayanikli. fakat yuzmek, dalmak, balikcilik faaliyetlerine uygun degildir.
50m su gecirmez : yuzmek icin uygun fakat tuple ve snolkenle dalmak icin uygun degildir.
100m ya da200m su gecirmez : yuzmek, snolkenle dalmak, sorf yapmak, balikcilik icin uygun fakat tuple dalmak icin uygun degildir.

tuple dalislar (ya da serbestte 50 metreye dalarim diyenler) icin diver 200m ibareli saatleri tercih etmek gerekiyor.

oppps: sitede 30m yazdığı halde, saatin arkasında 50m yazıyor. Burda bi sakatlık mı var çok merak ettim. Hatta durum şudur ki aslansaatin kendi sitesinde saat için 30m yazıyor. ben saati saatcell den aldım ama gelen kargodan saat aslansaat in çantasındaydı ve hazırlanan kullanma kılavuzuda aslan saat. şimdi aslan saat sitesine su geçirmezlik durumunumu yanlış yazmış yoksa ben bir replikaya kurban mı gittim? :( lütfen acil cevap.

Bakın burda 50m http://www.sanalpazar.com/Orient-Fdb080 ... 04919#imgd

aslan saat in kendi sitesinde ise 30m diyor.. http://www.aslansaat.com.tr/U605,39,fdb ... orient.htm
En son Symurg1907 tarafından 28 May 2013, 15:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Symurg1907

Mesaj basto » 28 May 2013, 12:50

bengisaat, değerli ustam benim de bir sorum var bununla ilgili. Şu an 13 tane otomatik saatim var. Bir çoğu da elle kurulabiliyor. Yani her birini 2 haftada 1 gün ancak kullanıyorum. Mevcut durumda ben bu saatleri yağları kurumasın diye haftada 2 kez elle 20 tam tur kuruyorum ve çalışmalarını sağlıyorum. ayrıca saatleri geceleri yatay, gündüzleri ise dikey konumda tutmak durumundayım. yazılarınızı okuyunca sanki otomatik saatleri manuel kurarak çok da iyi bir şey yapmıyormuşum gibi düşündüm.

Bu durumda tavsiyeniz ne olur? Kullanmadığım saatleri de kurmaya devam etmeli miyim? Yoksa sadece kullandığım günlerde kolda kurulmaları yeterli olur mu?

saygılar
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Mesaj bengisaat » 28 May 2013, 22:47

Elle kurulabilen saatlerde sorun olmaz her gün değil haftada bir kez kurmanız daha iyi olabilir ancak ayda bir kere de olsa mutlaka kurulması iyi olur.

Zaten elle kurulması sıkıntı olabilecek saatlerde önlem amacıyla bu özellik konulmamıştır seiko ve orient de bu sınıftadır
Sonuç olarak elle kurmada sıkıntı yaratabilecek sistemlerde zaten elle kurma yoktur.
(Bazı saçma sapan üretim yapan bir yandan bakınca citizen bir yandan bakınca seiko diğer yandan bakınca eta 2836 izlenimi veren çayna makinalar hariç)
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj basto » 28 May 2013, 23:39

Teşekkür ediyorum ustam. Haftada bire düşürerek devam ediyorum o zaman. Görüşmek üzere.
Murat
Kullanıcı avatarı
basto

Mesaj manil » 02 Mar 2015, 09:57

Üstadların yine bilgilerini döktürdükleri, mekanik saatle ilgili temel konuların net anlatıldığı, güzel bir konu olmuş. Foruma yeni katılanların da olduğunu düşünerek güncellenmesinde fayda var diye düşündüm.
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 56 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners