Manuel Saat Kurulumu Hakkında Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Manuel Saati Kurma

Mesaj jackoajs » 23 Ağu 2011, 05:17

peki otomatik saati kurarken sallayarak kurarken,saati normal çalışır pozisyondayken mi kuruyoruz?ve saatin kaç sn yada dk şaştığını en kolay nasıl calibre edebiliriz acaba?
Kullanıcı avatarı
jackoajs

Mesaj bengisaat » 25 Ağu 2011, 15:46

Bu konu oldukça karmaşık ancak bir örnekle açıklamakta yarar var,aynı saat sizin kolunuzdayken ileri benim kolumdayken geri kalıyor olabilir

Sebebi herkesin günlük hayatındaki hareket oranları farklıdır ve bu kurma işlemine etki edecektir,ayrıca daha önceki konularda bahsettiğimiz saatin kadran yukarı yada başka bir pozisyonda iken de ayar skalası değişmektedir.

Bu durumda saat sahibinin kolunda ve kullanım sırasındaki verdiği sapmaya göre ayarlanmalıdır,şeklinde sonuca varabiliriz.

En doğru ayar ise günlük kullanım sırasında en çok ne yapıyorsak o sıralarda verir yani bir postacı isek ve günümüzün 12 saatinde ayakta isek ayar kolu aşağı pozisyonda 12 saatimiz geçiyor ve saat devamlı sallandığı için kurma işlemi had safhada gerçekleşiyor demektir
Demekki en doğru ölçümü gündüz alabiliriz .
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj jackoajs » 26 Ağu 2011, 02:58

peki saatimin mekanızması Orient Caliber 46R40 sizce bu mekanizma iyimidir?
Kullanıcı avatarı
jackoajs

Mesaj bengisaat » 28 Ağu 2011, 23:07

Orientin klasiği 46940 makinanın şimdilerde üretilen modeli,orientin 46940 serisi ile seiko 7009 serisinin bir çok parçası birbirine uyuyordu.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Kbm » 09 Eyl 2011, 00:17

modern60 yazdı: Mesela Jaeger-Le Colutre her ürettiği saati 1000 saat(yaklaşık 45 gün) boyunca minimum ve maximum stress değerleri ile test eder ve tulumbanın içerisindeki zembereği maximum elastikiyetine ulaştırıp kronometer ayarlamaya geçerler.

Ufak bir düzeltme, bu test her saat için yapılmıyor, yani 70-80 senedir sorunsuz çalışan bir kalibre için geçerli değil, özellikle Master Compressor serisinin tamamı 1000 Hour Test'e tabii tutulur. Ayrıca dip not olarak ekleyelim ki JLC bu testi komple kasa olarak yapar, Rolex gibi sadece kalibre'yi değil tüm saat test edilir, bu da oldukça düşük oranda hatalı geri dönüş olur fabrikaya.

Edit: Özür dilerim, Quartz JLC'ler dahil hepsi 1000 saat testine dahilmiş.
Kullanıcı avatarı
Kbm

Re: Manuel Saat Kurulumu Hakkında Bilgi

Mesaj fsinan » 05 Oca 2012, 16:35

Şimdi kafam karıştı, 1 aylık bir Longines HQ'm var, 2824/2 makineli.

İlk haftasında 3.gün geceleri eve gelince saati kolundan çıkaran ve gündüz bilgisayar başında çalışan bir insan olarak saatim bir gün takmayınca durdu. Tekrar takmadan önce manuel olarak kurdum.

Şimdi, şunu mu yapmalıyız?

1.Haftada bir dinlendirip durmasını sağlamalıyız ki zemberek boşalsın.
2.İlk 2 ay boyunca 2 günde bir kurmalıyız?

Ben doğrusu düzenli yapabileceğimi hiç sanmıyorum.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj Modern60 » 06 Oca 2012, 02:15

Otomatik saatler için geçerli bir konu değil bu fsinan. Otomatik saatiniz zaten kolunuzdan çıkardığınızda enerji kaybetmeye başlar. Mesela 10 saat kolunuza taklımadığında istenilen elde edilmiş olur. Ama elle kurum saatlerde sürekli kurma olmadığından gün boyunca kurulmazsa sürekli enerji kaybeder. Bengisaat de buna dikkat çekiyor zaten. Ben sadece elle kurum saatlerde ilk alındıklarında 2 ay kadar 48 saatte bir kurulmasını tavsiye ettim.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj fsinan » 06 Oca 2012, 13:15

OK, dün nette okudum, Alman bir arkadaş, aldığı ama hemen hemen hiç takmadığı bir 2824/2 hamilton saatte her gün kurma yapmış, saatin kurma ile ilgili mekanizması aşınma neticesinde 3 sene sonra pert olmuş...Garanti kapsamına alınmamış.

Ben durduğu zaman, ki bazen başka saat taktığımdan 3-4 haftada 2-3 defa oluyor, ilk başta birkaç tur kuruyorum otomatiğimi. Saatçide de ilk takmadan önce biraz kurdular.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners