Manuel Saat Kurulumu Hakkında Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Manuel Saati Kurma

Mesaj Kbm » 09 Eyl 2011, 00:17

modern60 yazdı: Mesela Jaeger-Le Colutre her ürettiği saati 1000 saat(yaklaşık 45 gün) boyunca minimum ve maximum stress değerleri ile test eder ve tulumbanın içerisindeki zembereği maximum elastikiyetine ulaştırıp kronometer ayarlamaya geçerler.

Ufak bir düzeltme, bu test her saat için yapılmıyor, yani 70-80 senedir sorunsuz çalışan bir kalibre için geçerli değil, özellikle Master Compressor serisinin tamamı 1000 Hour Test'e tabii tutulur. Ayrıca dip not olarak ekleyelim ki JLC bu testi komple kasa olarak yapar, Rolex gibi sadece kalibre'yi değil tüm saat test edilir, bu da oldukça düşük oranda hatalı geri dönüş olur fabrikaya.

Edit: Özür dilerim, Quartz JLC'ler dahil hepsi 1000 saat testine dahilmiş.
Kullanıcı avatarı
Kbm

Re: Manuel Saat Kurulumu Hakkında Bilgi

Mesaj fsinan » 05 Oca 2012, 16:35

Şimdi kafam karıştı, 1 aylık bir Longines HQ'm var, 2824/2 makineli.

İlk haftasında 3.gün geceleri eve gelince saati kolundan çıkaran ve gündüz bilgisayar başında çalışan bir insan olarak saatim bir gün takmayınca durdu. Tekrar takmadan önce manuel olarak kurdum.

Şimdi, şunu mu yapmalıyız?

1.Haftada bir dinlendirip durmasını sağlamalıyız ki zemberek boşalsın.
2.İlk 2 ay boyunca 2 günde bir kurmalıyız?

Ben doğrusu düzenli yapabileceğimi hiç sanmıyorum.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj Modern60 » 06 Oca 2012, 02:15

Otomatik saatler için geçerli bir konu değil bu fsinan. Otomatik saatiniz zaten kolunuzdan çıkardığınızda enerji kaybetmeye başlar. Mesela 10 saat kolunuza taklımadığında istenilen elde edilmiş olur. Ama elle kurum saatlerde sürekli kurma olmadığından gün boyunca kurulmazsa sürekli enerji kaybeder. Bengisaat de buna dikkat çekiyor zaten. Ben sadece elle kurum saatlerde ilk alındıklarında 2 ay kadar 48 saatte bir kurulmasını tavsiye ettim.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj fsinan » 06 Oca 2012, 13:15

OK, dün nette okudum, Alman bir arkadaş, aldığı ama hemen hemen hiç takmadığı bir 2824/2 hamilton saatte her gün kurma yapmış, saatin kurma ile ilgili mekanizması aşınma neticesinde 3 sene sonra pert olmuş...Garanti kapsamına alınmamış.

Ben durduğu zaman, ki bazen başka saat taktığımdan 3-4 haftada 2-3 defa oluyor, ilk başta birkaç tur kuruyorum otomatiğimi. Saatçide de ilk takmadan önce biraz kurdular.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj bengisaat » 06 Oca 2012, 22:38

Bahsettiğiniz özel bir durumdur,otomatik mekanizmalı bir saatin devamlı elle kurulması otomatik çarklarının çok süratli şekilde dönmesi demektir örneklemek gerekirse otomatik çarkları bir günde katedeceği yolun 1 dakika içinde alınması demektir ki buda otomobilin 1. viteste motoru patlatana kadar tam gazla otobanda gitmei gibi bir şey olmuş.

Yeri gelmişken şunu açıklamakta fayda var, pek görülmesede rastlanılan bir durumdur otomatik saatler elle kurmak için değil kolda kurulacak şekilde yapılmıştır , bu durumda elle kurarak çarklarının iflas etmesi elbette garanti kapsamı dışında kalacaktır.

Hatta bazı saatlerde bunu önlemek için elle kurulma mekanizması yapılmaz.Örneğin seikoların tamamına yakınında elle kurma yapamazsınız kurma kolu boşa döner.

Özetle Otomatik saatlerde kurma işlemini bir kaç turla sınırlı tutmanızda fayda var şeklinde bir sonuca varıyoruz.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Modern60 » 07 Oca 2012, 01:22

Evet bengisaat in de dediği gibi. Otomatik saatlerinizi kullanımıza bağlı olarak ya hiç yada 8-10 tur kadar elle kurum olarak kurabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Re: Manuel Saati Kurma

Mesaj bekirkat » 10 Oca 2012, 00:33

bengisaat yazdı:Halk arasında yanlış bilinenlerden birkaçı.

Yanlış
Otomatik saati elle kurarsanız bozulur

Doğrusu
Otomatik saatlerin özellikle seikolar gibi japon modelleri ve bazı isviçre modelleri haricinde el ilede kurulabilir.
Hatta gece koldan çıkarma alışkanlığınız varsa özellikle sabah kolunuza takarkan bir kaç tur ele kurmanız zembereğin daha çabuk dolmasını sağlarve .
Bahsettiğimiz seiko ve bazı isviçre saatlerinde ise elle kurma işlemi olmadığı için çevirsenizde zaten boşa döner kurma yapmaz ancak kurma kolunu çevirdiğiniz yada elle kurmaya çalıştığınız zaman saat bozulur bilgisi yanlıştır.

bengisaat yazdı:Bahsettiğiniz özel bir durumdur,otomatik mekanizmalı bir saatin devamlı elle kurulması otomatik çarklarının çok süratli şekilde dönmesi demektir...]

Yeri gelmişken şunu açıklamakta fayda var, pek görülmesede rastlanılan bir durumdur otomatik saatler elle kurmak için değil kolda kurulacak şekilde yapılmıştır , bu durumda elle kurarak çarklarının iflas etmesi elbette garanti kapsamı dışında kalacaktır.

Özetle Otomatik saatlerde kurma işlemini bir kaç turla sınırlı tutmanızda fayda var şeklinde bir sonuca varıyoruz.

modern60 yazdı:Evet bengisaat in de dediği gibi. Otomatik saatlerinizi kullanımıza bağlı olarak ya hiç yada 8-10 tur kadar elle kurum olarak kurabilirsiniz.

Merhaba,

Yukarıdakileri alt alta okuduğum zaman biraz kafam karıştı. Benim de yeni aldığım bir Tissot Visodate otomatik saatim var. Alalı üç hafta oldu. Şu anda günlük olarak kullanmıyorum, yani genellikle kolumda değil kutusunda duruyor. Forumdaki tavsiyelere dayanarak durması yerine çalışması için günlük olarak 20 tur kadar kuruyorum. Sapmalarını da tutmak için çalışmaya devam etmesini sağlamaya çalışıyorum.

Sonuç olarak otomatik saati kurmak bengisaatin ilk mesajına göre saate zarar vermiyor ancak son mesajlarda bundan farklı bir sonuç çıkıyor gibime geldi. Ve bu nadir kullandığım saatimi çalışır durumda tutmak için (saatin çalışması tavisye edildiği için) nasıl bir yol izlenmeli?

Biraz netleştirebilir misiniz?

Teşekkürler.
nam sine doctrina vita est quasi mortis imago
Kullanıcı avatarı
bekirkat

Mesaj Modern60 » 10 Oca 2012, 00:56

Otomatik saatiniz her gün 20 tur kadar kurabilirsiniz. Bu sorun teşkil etmeyebilir.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners