Sıfır Araçlarımızı İnceleyin

Amfibi Klasik Vostok 420 rotor sorunu

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Amfibi Klasik Vostok 420 rotor sorunu

Mesaj MehmetCihan » 24 Ara 2022, 15:57

Kısa bir süre önce 420 kasa diye adı geçen otomatik bir Vostok amfibi satın aldım. Koleksiyonda olsun dedim hem de günlük takarım.
Kasa ve makinesi temiz görünüyordu bu sebeple klasik bi hijyen temizliği yapıp koluma taktım. Tabi zamanlama makinesine bağlayıp bir iki ince ayar yaptıktan sonra. Üç gün kolumda kaldı çok iyi çalıştı ve zaman tuttu. Sonra saat kurma makinesine taktım ve izledim. Ne yazık ki iki gün sonra durdu. Bilek hareketlerimiz daha sert ve hızlı olduğu için sorunlu bir mekanizma bir şekilde kurma işini görürken yavaş dönen bir watch winder da belli ki rotor yeterli dönmüyordu.
Saati bu gün tekrar açtım. yaptığım işlemleri burada paylaşıyorum. Aslında çok basit kontroller ve işlemler. Profesyoneller bana kızmasın şimdi ama zaten pahalı bir hobi sahibiyiz az çok bir iki işi kendimiz halledersek fazladan bir iki saat daha almanın neresi kötü. ;)

Rotoru söküp bir kürdana takıp serbest salınıma bıraktım. Zaten parmaklarımda hafif tıkırtılar hissedince önce eyvah göbek bitmiş maliyet arttı dedim. Mercekle inceleyince rulman içinde çok küçük partiküller görüldü. Özetle çakmak benziniyle yıkadım ve basınçlı hava tuttum. Bu ilk işlemde bile hemen tıkırtılar yok oldu olay güzelleşti. İnce bir yağlama ile rulman kurtuldu.

İşlem sonrası rotorun çok rahat hareketi aşağıdaki videoda.

https://www.youtube.com/watch?v=ObuJGDQMBag

Rotor her iki yöne dönse de güç yayını kuran sistemdeki iki önemli dişli grubu da çok rahat hareket etmiyordu. Bu dişlilerin merkezdeki dişlisi ile büyük dişlisi aslında serbesttir. Sistem tek bir yöne dönmesine izin verir yani büyük diş sola boş dönerken sağa dönüş merkezide çevirir. Bunun kontrolü da aşağıdaki videoda. Bu dişlilerde yine benzinle temizlendi ve hava basarak kurutuldu.

https://www.youtube.com/watch?v=pYEvc3m4cHU

Diğer bağlı dişli gruplarını basınçlı hava ile kontrol ettim. Rahat göründükleri için sökmedim. Bu dişlilere mekanik bir temas yapmayın derim. Kontrol için hava sıkın. Zaten hava ile dönüyorlarsa süperdir. Video aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=ItGTB1NsY3w

Her şeyi yerli yerine koyduktan sonra bir test. Çok yavaş hareketlerle rotor dönmeli. Benim saat daha önce bu yavaş harekette dönmüyor takılıyordu.

https://youtu.be/1ALaHQcEK2M

Şimdi Vostok saatime benimde bir elim değmiş ve hayat vermiş oldum. Aramızda duygusal bağ gelişti. ;)

Son olarak açmışken görünürdeki taşları ve o iki dişlinin takıldığı milleri gerektiği kadar çok ama çok hafif yağladım. (Mobius 9010)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
MehmetCihan

Re: Amfibi Klasik Vostok 420 rotor sorunu

Mesaj mlm » 24 Ara 2022, 18:08

Elinize sağlık paylaşım için teşekkürler :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj CptOz » 24 Ara 2022, 19:26

Güzel çalışma ve paylaşım, elinize sağlık, iyi günlerde kullanın...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj SelAc » 24 Ara 2022, 20:04

Vostok mekanizmalar tam kurcalamalıktır. Bağımlılık yapıyor yalnız.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj MehmetCihan » 24 Ara 2022, 22:02

SelAc yazdı:Vostok mekanizmalar tam kurcalamalıktır. Bağımlılık yapıyor yalnız.

Mekanik saatler, hele Sovyet dönemi olanları gibi her birinin ayrı bir hikayesi kişiliği olan saatler tam bağımlılık yapıyor. Ben mekanizmalara merak sarıp söküp takmaya başladıktan sonra farklı makineleri öğrenmek, tecrübe etmek için rastladıkça eski saat satın alıyorum ve kurcalıyorum. Aynı zamanda tam bir terapi :lol:

Resim
Kullanıcı avatarı
MehmetCihan

Mesaj MehmetCihan » 24 Ara 2022, 22:03

CptOz yazdı:Güzel çalışma ve paylaşım, elinize sağlık, iyi günlerde kullanın...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Çok teşekkürler. :geek:
Kullanıcı avatarı
MehmetCihan

Mesaj tt59 » 24 Ara 2022, 23:31

Güzel bir hobiye dönüşmüş, zevkli çalışmalar :thumbup:
Kullanıcı avatarı
tt59

Mesaj eyimen » 25 Ara 2022, 14:02

Harika iş ve videolar, tebrikler :champ:
Kullanıcı avatarı
eyimen

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners