Edip Saat Galerisi Zenith Modellerini ─░ncelemek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Kinetik Saat vs. Otomatik Saat

Saat Mekanizmalar─▒ ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla┼č─▒m B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Saat Mekanizmalar─▒ B├Âl├╝m├╝nde Bir├žok Mekanizma ├ťreticisi Firman─▒n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl─▒ Foto─čraflar─▒ ile Ula┼čabilirsiniz. Ayr─▒ca Saatlerde Kullan─▒lan Teknolojileri A├ž─▒klayan Detayl─▒ Bilgilendirme Konular─▒n─▒ Okuyabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Kinetik Saat vs. Otomatik Saat

Mesaj ozdemirac » 14 ┼×ub 2021, 18:56

Merhabalar

Kinetik saat ile otomatik saat aras─▒nda bir fark var m─▒? Bu konu hakk─▒nda pek bilgi g├Âremedim. Varsa farklar─▒ nelerdir?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ozdemirac

Kay─▒t: 06 ┼×ub 2020, 09:00

Re: Kinetik Saat vs. Otomatik Saat

Mesaj syndrome23 » 14 ┼×ub 2021, 20:44

Kinetik saatlerin pili oluyor, o pil otomatik saatlere benzer bir ┼čekilde hareket ile ┼čarj oluyor. Aradaki fark temel olarak bu. Yani Kinetik saatlerin yine quartz saatler gibi pili var.

Kinetik saatleri 'hardcore' saat├žiler otomatikler ile ayn─▒ yere koymazla. Her ┼čeye ra─čmen kinetik saatlerin bir s├╝re sonra batarya de─či┼čimine yine ihtiyac─▒ oluyor. ama bu s├╝re standart quartz'lara g├Âre ├žok daha uzun oluyor bildi─čim kadar─▒yla.

Hi├ž kinetk kullanmad─▒m ┼ču ana kadar, kullanan bir arkada┼č daha iyi izlenim aktaracakt─▒r. Ama aradaki fark bu.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
syndrome23

Kay─▒t: 07 Eki 2019, 22:47

Mesaj ozdemirac » 14 ┼×ub 2021, 21:17

syndrome23 yazd─▒:Kinetik saatlerin pili oluyor, o pil otomatik saatlere benzer bir ┼čekilde hareket ile ┼čarj oluyor. Aradaki fark temel olarak bu. Yani Kinetik saatlerin yine quartz saatler gibi pili var.

Kinetik saatleri 'hardcore' saat├žiler otomatikler ile ayn─▒ yere koymazla. Her ┼čeye ra─čmen kinetik saatlerin bir s├╝re sonra batarya de─či┼čimine yine ihtiyac─▒ oluyor. ama bu s├╝re standart quartz'lara g├Âre ├žok daha uzun oluyor bildi─čim kadar─▒yla.

Hi├ž kinetk kullanmad─▒m ┼ču ana kadar, kullanan bir arkada┼č daha iyi izlenim aktaracakt─▒r. Ama aradaki fark bu.

├çok te┼čekk├╝rler ┼čimdi anlad─▒m.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
ozdemirac

Kay─▒t: 06 ┼×ub 2020, 09:00

Mesaj Herakles3 » 02 Nis 2021, 11:39

Seiko Kinetic saatim var,i├žinde enerji sa─člayan bizim pil dedi─čimiz teknik ad─▒ kapasit├Âr olan par├ža bitmi┼č,yani ├Âmr├╝ bitmi┼č...
Ayd─▒n Saat'e g├Ât├╝rd├╝m 650 lira gibi bir fiyat ├ž─▒kartt─▒,sokaktaki birine sordum o da 400-450 lira dedi...Yani diyece─čim o ki; Kinetic saat almay─▒n,┼čimdiki akl─▒m olsa almazd─▒m...
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Herakles3

Kay─▒t: 12 Kas 2020, 17:15

Mesaj Eterna » 02 Nis 2021, 14:11

Herakles3 yazd─▒:Seiko Kinetic saatim var,i├žinde enerji sa─člayan bizim pil dedi─čimiz teknik ad─▒ kapasit├Âr olan par├ža bitmi┼č,yani ├Âmr├╝ bitmi┼č...
Ayd─▒n Saat'e g├Ât├╝rd├╝m 650 lira gibi bir fiyat ├ž─▒kartt─▒,sokaktaki birine sordum o da 400-450 lira dedi...Yani diyece─čim o ki; Kinetic saat almay─▒n,┼čimdiki akl─▒m olsa almazd─▒m...

Saati hangi tarihte ald─▒n─▒z, ka├ž sene sonra kapasit├Âr gerekti? Bir de hi├ž otomatik saat bak─▒m─▒ yapt─▒rd─▒n─▒z m─▒, ka├ž sene sonra yapt─▒r─▒p ka├ž lira ├Âdediniz?

Bunlar─▒ niye sordum a├ž─▒klayay─▒m. Arkada┼č─▒m─▒n ald─▒─č─▒ kinetik saatinde kapasit├Âr├╝ de─či┼čti Ayd─▒n saat de. Ayn─▒ ┼čekilde ciddi rakam istediler. Ama 15 sene kulland─▒ktan sonra bitti kapasit├Âr ve de─či┼čtirdi. E─čer 15 sene sonra 650 TL ye ├žok diyorsan─▒z bu tart─▒┼č─▒labilir. Otomatik saatlerde 15 senede 2-3 kere bak─▒m yapt─▒r─▒labiliyor.

Ama siz eski model, senelerce vitrinde beklemi┼č, ├žal─▒┼čm─▒┼č, durmu┼č bir kinetik alm─▒┼čs─▒n─▒zd─▒r. Bir ka├ž sene sonra kapasit├Âr bitmi┼čtir bir ┼čey diyemem.

Selamlar,
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Eterna

Ya┼č: 46
Kay─▒t: 28 May 2010, 13:44

Mesaj Herakles3 » 02 Nis 2021, 22:32

Eterna yazd─▒:
Herakles3 yazd─▒:Seiko Kinetic saatim var,i├žinde enerji sa─člayan bizim pil dedi─čimiz teknik ad─▒ kapasit├Âr olan par├ža bitmi┼č,yani ├Âmr├╝ bitmi┼č...

Saati hangi tarihte ald─▒n─▒z, ka├ž sene sonra kapasit├Âr gerekti? Bir de hi├ž otomatik saat bak─▒m─▒ yapt─▒rd─▒n─▒z m─▒, ka├ž sene sonra yapt─▒r─▒p ka├ž lira ├Âdediniz?

Bunlar─▒ niye sordum a├ž─▒klayay─▒m. Arkada┼č─▒m─▒n ald─▒─č─▒ kinetik saatinde kapasit├Âr├╝ de─či┼čti Ayd─▒n saat de. Ayn─▒ ┼čekilde ciddi rakam istediler. Ama 15 sene kulland─▒ktan sonra bitti kapasit├Âr ve de─či┼čtirdi. E─čer 15 sene sonra 650 TL ye ├žok diyorsan─▒z bu tart─▒┼č─▒labilir. Otomatik saatlerde 15 senede 2-3 kere bak─▒m yapt─▒r─▒labiliyor.

Ama siz eski model, senelerce vitrinde beklemi┼č, ├žal─▒┼čm─▒┼č, durmu┼č bir kinetik alm─▒┼čs─▒n─▒zd─▒r. Bir ka├ž sene sonra kapasit├Âr bitmi┼čtir bir ┼čey diyemem.

Selamlar,

Saati 2000 y─▒l─▒nda ald─▒m...San─▒r─▒m bir sorundan ├Ât├╝r├╝ 2005 gibi bir kez yine Ayd─▒n Saat'e g├Ât├╝rd├╝m,bak─▒m falan yap─▒p para istememi┼člerdi...Kapasit├Âr de 2016 y─▒l─▒nda bitti...2017 de yine Ayd─▒n Saat'e gittim sordum o zaman 250 lira istemi┼člerdi ben o zaman da yapt─▒rmam─▒┼čt─▒m...Sonra yak─▒n zamanda yine sordum,yukar─▒da yazd─▒─č─▒m gibi istediler bu sefer de...Valla ben emekli adam─▒m,650 lira saat piline verirsem evin yolunu bulamam... :lol:

Sevgiler... :P
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Herakles3

Kay─▒t: 12 Kas 2020, 17:15

Mesaj copycat » 03 Nis 2021, 03:09

Eterna yazd─▒:

Selamlar,
Merhaba,

Benim elime ├žok daha yeni model iki kinetik Seiko ge├žmi┼čti her ikisinde de kapasit├Âr├╝n ┼čarj─▒ ├žok ├žok az gidiyordu. Saatlerin biri de ta┼č ├žatlas─▒n iki y─▒ll─▒kt─▒.

Her iki saat de bir haftan─▒n ├╝zerini g├Âremiyordu kapasit├Âr ┼čarj─▒ olarak.

┼×ahsen kinetik saat sayfas─▒n─▒ kapatt─▒m. Soranlara da kinetik yerine d├╝z quartz tavsiye ediyorum.

E─čer quartz olarak ├žal─▒┼čan bir saat istiyorsan─▒z 4-5 y─▒lda bir 10 - 15 TL'ye pil de─či┼čtirmenin hi├ž sorun olmayaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Ne zaman kapasit├Âr masraf─▒ ├ž─▒kacak diye endi┼če etmektense takt─▒r─▒rs─▒n─▒z bir Renata pil devam edersiniz.

Di─čer yandan g├╝ne┼č enerjisi ile ┼čarj olan 4-5. saat kulland─▒m. onlarda hi├ž rezerv sorunu ya┼čamad─▒m.

CPH2113 cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
copycat

Ya┼č: 40
Kay─▒t: 30 Mar 2015, 10:28

D├Ân TSF Saat Mekanizmalar─▒ & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 6 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners