Saat markalarının ömür beklentisi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saat markalarının ömür beklentisi

Mesaj onur226 » 02 Ağu 2020, 05:32

Saatim bir kutuda bekleyeceğine yakınlarımdan biri veya hatta beğenip satın alıp değerini bilecek biri kullansa daha memnun olurdum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj onur226 » 02 Ağu 2020, 05:37

Saat sitelerine “expected life time” diye bir not düşselerde satın alırken ne aldığımızı bilsek. Alakasız bir örnek olacak ama klavyelerde şu kadar basıma kadar ömrü vardır diye bilgi oluyor.

Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj danGerfuLL » 02 Ağu 2020, 15:54

Vintage ile çok uğraşan biri olarak. 45 - 50 yıllık saatlerle karşılaşıyorum. Çok kurcalanmamış ve hırpalanmamışsa 50 yıl daha kullanılabilir. Özenli ve düzgün kullanımla 100 yıldan fazla kullanılabileceği kanaatindeyim.

Sık sık arka kapağı açılıp kurcalanan vintage saatlerde ise genelde parça değişmek şart oluyor. Bir de su mevzusu var. Sudan uzak tutulan saatlerde paslanma izine pek rastlamıyorum; ama sıklıkla su görmüş ise kapak altından(kasa ile birleşim yeri) başlıyor paslanmaya.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj onur226 » 02 Ağu 2020, 16:17

danGerfuLL yazdı:Vintage ile çok uğraşan biri olarak. 45 - 50 yıllık saatlerle karşılaşıyorum. Çok kurcalanmamış ve hırpalanmamışsa 50 yıl daha kullanılabilir. Özenli ve düzgün kullanımla 100 yıldan fazla kullanılabileceği kanaatindeyim.

Sık sık arka kapağı açılıp kurcalanan vintage saatlerde ise genelde parça değişmek şart oluyor. Bir de su mevzusu var. Sudan uzak tutulan saatlerde paslanma izine pek rastlamıyorum; ama sıklıkla su görmüş ise kapak altından(kasa ile birleşim yeri) başlıyor paslanmaya.

Saolun hocam yararlı bilgi oldu. Acaba saat tutmalarına bakma fırsatınız oldumu. Kullanılacak limitler içindeler mi.

Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj danGerfuLL » 02 Ağu 2020, 19:39

onur226 yazdı:
danGerfuLL yazdı:Vintage ile çok uğraşan biri olarak. 45 - 50 yıllık saatlerle karşılaşıyorum. Çok kurcalanmamış ve hırpalanmamışsa 50 yıl daha kullanılabilir. Özenli ve düzgün kullanımla 100 yıldan fazla kullanılabileceği kanaatindeyim.

Saolun hocam yararlı bilgi oldu. Acaba saat tutmalarına bakma fırsatınız oldumu. Kullanılacak limitler içindeler mi.

Dünden beri yaklaşık 20 saatte 5 saniye sapmıştı bu saat. Makine 2 ay once bakım gördü. Resim

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj onur226 » 02 Ağu 2020, 19:55

Çok güzel değerler. Bakımın önemi ortaya çıkıyor.
Hocam sizin işinizde incelikli ve zevkli işmiş, imrendim. [emoji108]

Kullanıcı avatarı
onur226

Mesaj syndrome23 » 03 Ağu 2020, 13:35

Çoğu markanın kılavuzlarında vs. tahmini ömür yazıyor aslında. Gözlemleyecek fırsatım olmadı ama çoğu saat sanırım o beklenen ömürden daha uzun dayanıyor düzgün bakıldığında
Kullanıcı avatarı
syndrome23

Mesaj onur226 » 04 Ağu 2020, 09:48

Oris'in kitapcığını internetten indirip kelime bazında arama yaptım, bir sonuç vermedi.
Suyun bile kayaları nasıl aşındırdığını düşünürsek, her saniye işleyen bir maddenin demir bile olsa aşınması kaçınılmaz geliyor bana.
50 yıl 100 yıl gerçekten uzun süreler. Beklediğimden uzun ömürleri varmış. :D
Kullanıcı avatarı
onur226

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners