Zaman tutumunda iddialı mekanizma önerileri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Zaman tutumunda iddialı mekanizma önerileri

Mesaj maviplnet » 28 May 2020, 00:02

Otomatik saatle tanışmadan önce oto. ya aşırı hevesli idim.Eskiden seiko 5 classic kullanmıştım ve ciddi sapmalar yapıyordu 20-25 yıl önce.ilerleyen zaman ve teknoloji sayesinde bazı şeylerin daha çok oturduğunu düşünüyor ve otomatiğe hevesleniyordum.ama dakik zaman tutma hassasiyetimin olduğunuda bilmiyordum. 6R15 mekanizmalı bir saatim var ve makul seviyelerde sapmalar yapsada(piyasada ki hatrı sayılır mekanizmalardan die biliyorum) seiko quarz mekanizmanın milim şaşmadan zaman tutmasının yeri malesef bende başka bir olay oluşturdu.iş koşullarıda üstüne binice(otomatik olan seikom beyaz kadranlı ve nazik bir duruşuda olunca) takmaya kıyamaz oldum. merak ettiğim konu zaman tutuşu sertifikalı olanlar hariç(özel saatler konumuz dışı zira onlar çok pahalılar) 10k nın altında zaman tutumu olarak en iyi mekanizmlar hangileridir acaba.ülke ülkede sıralama yapabilirsiniz.mesela Rus-Alman-Japon- Swess made gibi.
Kullanıcı avatarı
maviplnet

Re: Zaman tutumunda iddialı mekanizma önerileri

Mesaj Reczebb » 28 May 2020, 18:05

Merhaba, cok geniş bir soru olmus bence. Cosc sertifikasi olmayanlar ve belli bir bantin uzerindeki saatler haric genelleme yapmak zor gibi. Kendi tecrubeme göre eta2824 ve sw200 den memnun kaldim isvicre olarak. Seiko 6r15 iki saatim var onlarda iyi. Asagi yukari 5sn lik sapmalar yaşadım saydigim mekanizmalarda. Nomos Alpha caliber var bir de o 2-3 sn falan.
Ama karşılaştırma yapacak kadar konuya hakim degilim. Ülke olarak genel ortalama alirsak (belirtilen fiyat bandinda) Isvicre-Alman-Japon-Rus derim[emoji846] Biraz hissi olabilir.
Ama dedigim gibi cok genis bir konu. Özellikle belirtilen fiyat bandinda algi daha etkili olacaktir yorum yaparken bence.

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj cagatay1903 » 28 May 2020, 18:39

Zaman tutma konusuna çok takılan biri olmama karşın kullandığım bazı saatler beni rahatsız etmişti.

Seikoların zaman tutmasından memnunum, tudor ise şu ana kdr kullandıklarım içerisinde en dakik olan. Bu kadar hassas bir saat gözlemlememiştim.

Memnun kalmadığım Omega SMP olmuştu biraz. O da yılından vs kaynaklı olabilir biraz eskiydi
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Mesaj Reczebb » 28 May 2020, 19:02

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... source=app

Bu başlıkta bayagi bir bilgi var.

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
“Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.”
Kullanıcı avatarı
Reczebb

Mesaj eyimen » 28 May 2020, 21:57

10k bandı değil tabi ki ama şu ana kadar gördüğüm en dakik(1 saniye altında) ve stabil mekanizma Rolex'de, sonra Omega'da derim. Bunun haricindeki orta sınıftaki Tag-Breitling gibi markalarda -4s+6s'lik COSC değerleri sertifika olmasa bile yakalanıyor genelde. Bir de örnek vermek gerekirse giriş seviye saatlerde, aldığınızda +3-4 sn sapma oluyor, vay be iyiymiş diyorsunuz. Aradan 6 ay geçiyor, bir takıyorsunuz 5sn geri kalıyor. Mevsim değişiyor yaz geliyor, bakmışsınız 8-9 sn geri kalmaya başlıyor. Yani havadan-sudan etkileniyor :D Ama Omega Aqua Terra'yı bir buçuk sene kullandım. Aldığım gün sapma 2 sn idi, 6 ay sonra, 1 sene sonra virgülü şaşmadan yine 2 sn idi.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj Althor » 28 May 2020, 22:14

Benim eta ve sellita mekanizmalarindan aldığım performans şu ana kadar sürekli kullanımda olumlu oldu fakat tam olarak Eyimen beyin dediği gibi uzun ara sonrası saçmaladılar. Saat +2sn gidiyor 1-2 ay kullanmadan durduktan sonra +6-7 sn görebiliyordum. Zaman geçtikçe bunun kötüleşmesi muhtemel. Bu mekanizmalarda performans biraz da şans işi, uyması gereken bir sertifika olmadığı için kalibrasyonu zayıf modeller denk gelebilir.

Öbür yandan kullanmakta olduğum omega smp metas sertifikasına sahip. Kağıt üstünde 0/+5sn olması gerekiyor günlük sapmanın. Yani geri kalamaması gerekiyor, fakat benim saatim bazı pozisyonlarda -2sn değer veriyor. Bunun için garanti ile servise götürmeyi düşündüm; fakat kullanımımda saat bilekteyken +1sn ileri gidip gece tepe üstüne bırakınca -1sn geri kalarak saatin totalde neredeyse hiçbir sapma yapmadığını fark ettim. Bu nedenle servis işine girmekten vazgeçip beklemeye karar verdim, zaten araya corona da girmişti. Yani sonuç olarak saat aslında uyması gereken sertifikanın dışında ancak bu sayede bana bu kullanım şekli ile mükemmel bir dakiklik tanıyor. Bu iyi bir şey mi kötü mü hala kararsizım [emoji1]

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Mesaj Okivan » 14 Haz 2020, 08:14

Althor yazdı:Benim eta ve sellita mekanizmalarindan aldığım performans şu ana kadar sürekli kullanımda olumlu oldu fakat tam olarak Eyimen beyin dediği gibi uzun ara sonrası saçmaladılar. Saat +2sn gidiyor 1-2 ay kullanmadan durduktan sonra +6-7 sn görebiliyordum. Zaman geçtikçe bunun kötüleşmesi muhtemel. Bu mekanizmalarda performans biraz da şans işi, uyması gereken bir sertifika olmadığı için kalibrasyonu zayıf modeller denk gelebilir.

Öbür yandan kullanmakta olduğum omega smp metas sertifikasına sahip. Kağıt üstünde 0/+5sn olması gerekiyor günlük sapmanın. Yani geri kalamaması gerekiyor, fakat benim saatim bazı pozisyonlarda -2sn değer veriyor. Bunun için garanti ile servise götürmeyi düşündüm; fakat kullanımımda saat bilekteyken +1sn ileri gidip gece tepe üstüne bırakınca -1sn geri kalarak saatin totalde neredeyse hiçbir sapma yapmadığını fark ettim. Bu nedenle servis işine girmekten vazgeçip beklemeye karar verdim, zaten araya corona da girmişti. Yani sonuç olarak saat aslında uyması gereken sertifikanın dışında ancak bu sayede bana bu kullanım şekli ile mükemmel bir dakiklik tanıyor. Bu iyi bir şey mi kötü mü hala kararsizım [emoji1]

gece tepe üstüne bırakmayla düz yatırma arasında fark mı oluyor?
Kullanıcı avatarı
Okivan

Mesaj Althor » 14 Haz 2020, 12:50

Evet, mekanizmanın pozisyonuna göre performansı değişir.

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Althor

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners