TSF ├ťyelerine ├ľzel ─░ndirimli Sat─▒l─▒k Oris Modellerini ─░ncelemek ─░├žin T─▒klay─▒n─▒z

Zaman tutumunda iddial─▒ mekanizma ├Ânerileri

Saat Mekanizmalar─▒ ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla┼č─▒m B├Âl├╝m├╝
Forum kurallar─▒
Say─▒n ├ťyeler TSF'ye Ho┼č Geldiniz, Saat Mekanizmalar─▒ B├Âl├╝m├╝nde Bir├žok Mekanizma ├ťreticisi Firman─▒n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl─▒ Foto─čraflar─▒ ile Ula┼čabilirsiniz. Ayr─▒ca Saatlerde Kullan─▒lan Teknolojileri A├ž─▒klayan Detayl─▒ Bilgilendirme Konular─▒n─▒ Okuyabilirsiniz.

─░yi Forumlar Dileriz

TSF

Zaman tutumunda iddial─▒ mekanizma ├Ânerileri

Mesaj maviplnet » 28 May 2020, 00:02

Otomatik saatle tan─▒┼čmadan ├Ânce oto. ya a┼č─▒r─▒ hevesli idim.Eskiden seiko 5 classic kullanm─▒┼čt─▒m ve ciddi sapmalar yap─▒yordu 20-25 y─▒l ├Ânce.ilerleyen zaman ve teknoloji sayesinde baz─▒ ┼čeylerin daha ├žok oturdu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yor ve otomati─če hevesleniyordum.ama dakik zaman tutma hassasiyetimin oldu─čunuda bilmiyordum. 6R15 mekanizmal─▒ bir saatim var ve makul seviyelerde sapmalar yapsada(piyasada ki hatr─▒ say─▒l─▒r mekanizmalardan die biliyorum) seiko quarz mekanizman─▒n milim ┼ča┼čmadan zaman tutmas─▒n─▒n yeri malesef bende ba┼čka bir olay olu┼čturdu.i┼č ko┼čullar─▒da ├╝st├╝ne binice(otomatik olan seikom beyaz kadranl─▒ ve nazik bir duru┼čuda olunca) takmaya k─▒yamaz oldum. merak etti─čim konu zaman tutu┼ču sertifikal─▒ olanlar hari├ž(├Âzel saatler konumuz d─▒┼č─▒ zira onlar ├žok pahal─▒lar) 10k n─▒n alt─▒nda zaman tutumu olarak en iyi mekanizmlar hangileridir acaba.├╝lke ├╝lkede s─▒ralama yapabilirsiniz.mesela Rus-Alman-Japon- Swess made gibi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
maviplnet

Ya┼č: 42
Kay─▒t: 23 Mar 2016, 21:21

Re: Zaman tutumunda iddial─▒ mekanizma ├Ânerileri

Mesaj Reczebb » 28 May 2020, 18:05

Merhaba, cok geni┼č bir soru olmus bence. Cosc sertifikasi olmayanlar ve belli bir bantin uzerindeki saatler haric genelleme yapmak zor gibi. Kendi tecrubeme g├Âre eta2824 ve sw200 den memnun kaldim isvicre olarak. Seiko 6r15 iki saatim var onlarda iyi. Asagi yukari 5sn lik sapmalar ya┼čad─▒m saydigim mekanizmalarda. Nomos Alpha caliber var bir de o 2-3 sn falan.
Ama kar┼č─▒la┼čt─▒rma yapacak kadar konuya hakim degilim. ├ťlke olarak genel ortalama alirsak (belirtilen fiyat bandinda) Isvicre-Alman-Japon-Rus derim[emoji846] Biraz hissi olabilir.
Ama dedigim gibi cok genis bir konu. ├ľzellikle belirtilen fiyat bandinda algi daha etkili olacaktir yorum yaparken bence.

SM-M205F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
ÔÇťSaatin kendisi mek├ón, y├╝r├╝y├╝┼č├╝ zaman, ayar─▒ insand─▒r.ÔÇŁ
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Reczebb

Kay─▒t: 27 May 2018, 17:46

Mesaj cagatay1903 » 28 May 2020, 18:39

Zaman tutma konusuna ├žok tak─▒lan biri olmama kar┼č─▒n kulland─▒─č─▒m baz─▒ saatler beni rahats─▒z etmi┼čti.

Seikolar─▒n zaman tutmas─▒ndan memnunum, tudor ise ┼ču ana kdr kulland─▒klar─▒m i├žerisinde en dakik olan. Bu kadar hassas bir saat g├Âzlemlememi┼čtim.

Memnun kalmad─▒─č─▒m Omega SMP olmu┼čtu biraz. O da y─▒l─▒ndan vs kaynakl─▒ olabilir biraz eskiydi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
cagatay1903

Ya┼č: 39
Kay─▒t: 10 Mar 2014, 15:52

Mesaj Reczebb » 28 May 2020, 19:02

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... source=app

Bu ba┼čl─▒kta bayagi bir bilgi var.

SM-M205F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
ÔÇťSaatin kendisi mek├ón, y├╝r├╝y├╝┼č├╝ zaman, ayar─▒ insand─▒r.ÔÇŁ
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Reczebb

Kay─▒t: 27 May 2018, 17:46

Mesaj eyimen » 28 May 2020, 21:57

10k band─▒ de─čil tabi ki ama ┼ču ana kadar g├Ârd├╝─č├╝m en dakik(1 saniye alt─▒nda) ve stabil mekanizma Rolex'de, sonra Omega'da derim. Bunun haricindeki orta s─▒n─▒ftaki Tag-Breitling gibi markalarda -4s+6s'lik COSC de─čerleri sertifika olmasa bile yakalan─▒yor genelde. Bir de ├Ârnek vermek gerekirse giri┼č seviye saatlerde, ald─▒─č─▒n─▒zda +3-4 sn sapma oluyor, vay be iyiymi┼č diyorsunuz. Aradan 6 ay ge├žiyor, bir tak─▒yorsunuz 5sn geri kal─▒yor. Mevsim de─či┼čiyor yaz geliyor, bakm─▒┼čs─▒n─▒z 8-9 sn geri kalmaya ba┼čl─▒yor. Yani havadan-sudan etkileniyor :D Ama Omega Aqua Terra'y─▒ bir bu├žuk sene kulland─▒m. Ald─▒─č─▒m g├╝n sapma 2 sn idi, 6 ay sonra, 1 sene sonra virg├╝l├╝ ┼ča┼čmadan yine 2 sn idi.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
eyimen

Ya┼č: 40
Kay─▒t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj Althor » 28 May 2020, 22:14

Benim eta ve sellita mekanizmalarindan ald─▒─č─▒m performans ┼ču ana kadar s├╝rekli kullan─▒mda olumlu oldu fakat tam olarak Eyimen beyin dedi─či gibi uzun ara sonras─▒ sa├žmalad─▒lar. Saat +2sn gidiyor 1-2 ay kullanmadan durduktan sonra +6-7 sn g├Ârebiliyordum. Zaman ge├žtik├že bunun k├Ât├╝le┼čmesi muhtemel. Bu mekanizmalarda performans biraz da ┼čans i┼či, uymas─▒ gereken bir sertifika olmad─▒─č─▒ i├žin kalibrasyonu zay─▒f modeller denk gelebilir.

├ľb├╝r yandan kullanmakta oldu─čum omega smp metas sertifikas─▒na sahip. Ka─č─▒t ├╝st├╝nde 0/+5sn olmas─▒ gerekiyor g├╝nl├╝k sapman─▒n. Yani geri kalamamas─▒ gerekiyor, fakat benim saatim baz─▒ pozisyonlarda -2sn de─čer veriyor. Bunun i├žin garanti ile servise g├Ât├╝rmeyi d├╝┼č├╝nd├╝m; fakat kullan─▒m─▒mda saat bilekteyken +1sn ileri gidip gece tepe ├╝st├╝ne b─▒rak─▒nca -1sn geri kalarak saatin totalde neredeyse hi├žbir sapma yapmad─▒─č─▒n─▒ fark ettim. Bu nedenle servis i┼čine girmekten vazge├žip beklemeye karar verdim, zaten araya corona da girmi┼čti. Yani sonu├ž olarak saat asl─▒nda uymas─▒ gereken sertifikan─▒n d─▒┼č─▒nda ancak bu sayede bana bu kullan─▒m ┼čekli ile m├╝kemmel bir dakiklik tan─▒yor. Bu iyi bir ┼čey mi k├Ât├╝ m├╝ hala kararsiz─▒m [emoji1]

SM-G973F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Althor

Ya┼č: 23
Kay─▒t: 28 Mar 2019, 16:25

Mesaj Okivan » 14 Haz 2020, 08:14

Althor yazd─▒:Benim eta ve sellita mekanizmalarindan ald─▒─č─▒m performans ┼ču ana kadar s├╝rekli kullan─▒mda olumlu oldu fakat tam olarak Eyimen beyin dedi─či gibi uzun ara sonras─▒ sa├žmalad─▒lar. Saat +2sn gidiyor 1-2 ay kullanmadan durduktan sonra +6-7 sn g├Ârebiliyordum. Zaman ge├žtik├že bunun k├Ât├╝le┼čmesi muhtemel. Bu mekanizmalarda performans biraz da ┼čans i┼či, uymas─▒ gereken bir sertifika olmad─▒─č─▒ i├žin kalibrasyonu zay─▒f modeller denk gelebilir.

├ľb├╝r yandan kullanmakta oldu─čum omega smp metas sertifikas─▒na sahip. Ka─č─▒t ├╝st├╝nde 0/+5sn olmas─▒ gerekiyor g├╝nl├╝k sapman─▒n. Yani geri kalamamas─▒ gerekiyor, fakat benim saatim baz─▒ pozisyonlarda -2sn de─čer veriyor. Bunun i├žin garanti ile servise g├Ât├╝rmeyi d├╝┼č├╝nd├╝m; fakat kullan─▒m─▒mda saat bilekteyken +1sn ileri gidip gece tepe ├╝st├╝ne b─▒rak─▒nca -1sn geri kalarak saatin totalde neredeyse hi├žbir sapma yapmad─▒─č─▒n─▒ fark ettim. Bu nedenle servis i┼čine girmekten vazge├žip beklemeye karar verdim, zaten araya corona da girmi┼čti. Yani sonu├ž olarak saat asl─▒nda uymas─▒ gereken sertifikan─▒n d─▒┼č─▒nda ancak bu sayede bana bu kullan─▒m ┼čekli ile m├╝kemmel bir dakiklik tan─▒yor. Bu iyi bir ┼čey mi k├Ât├╝ m├╝ hala kararsiz─▒m [emoji1]

gece tepe ├╝st├╝ne b─▒rakmayla d├╝z yat─▒rma aras─▒nda fark m─▒ oluyor?
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Okivan

Kay─▒t: 14 Eki 2019, 18:40

Mesaj Althor » 14 Haz 2020, 12:50

Evet, mekanizman─▒n pozisyonuna g├Âre performans─▒ de─či┼čir.

SM-G973F cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
Althor

Ya┼č: 23
Kay─▒t: 28 Mar 2019, 16:25

Mesaj hknmtn » 18 Haz 2020, 02:21

2.5-3 ayd─▒r Hamilton H-10 mekanizmal─▒ bir saat kullan─▒yorum sapmas─▒ +2sn ile stabil gidiyor.
10k 'n─▒n alt─▒nda hali haz─▒rda Tissot Ballade Powermatic 80 COSC modelleri mevcut hocam. Ayr─▒ca silikon balansl─▒.
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
hknmtn

Kay─▒t: 24 A─ču 2018, 23:47

Mesaj fokyay » 04 Kas 2020, 23:21

Yakla┼č─▒k 1 ay ├Ânce ald─▒─č─▒m orient fag00001s0 saatim ilk ba┼čta +15 saniye civar─▒ sapmas─▒ vard─▒. Saati 2 defa hareketsiz b─▒rakarak durmas─▒n─▒ sa─člad─▒m ve yeniden kurarak koluma takt─▒m. 12 saniyeye d├╝┼čt├╝. Ak┼čam saat 6 dan sonra saati kolumdan ├ž─▒kar─▒p kurma kolu altta kalacak ┼čekilde b─▒rakt─▒m. Her sabah 8 civar─▒ saati koluma tak─▒yorum. 5 g├╝nl├╝k son ├Âl├ž├╝m├╝mde saatin toplam 32 saniye ilerde oldu─čunu g├Ârd├╝m. Buda g├╝nl├╝k +6 saniye demek. Asl─▒nda 10-12 saniye sapmaya ├žok sevinecektim ama bu sonu├ž beni ger├žekten ┼ča┼č─▒rtt─▒.

MI 8 Lite cihaz─▒mdan Tapatalk kullan─▒larak g├Ânderildi
Kullan─▒c─▒ avatar─▒
fokyay

Kay─▒t: 16 Tem 2012, 17:33

Sonraki

D├Ân TSF Saat Mekanizmalar─▒ & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler ├ževrimi├ži

Bu forumu gezen kullan─▒c─▒lar: Hi├ž bir kay─▒tl─▒ kullan─▒c─▒ yok ve 5 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners