raketa big zero durma sorunu

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

raketa big zero durma sorunu

Mesaj kirpi » 03 Mar 2020, 09:58

Merhaba, konuyu buraya mı açmalıyım emin olamadım ama uygun herhalde

6 ay kadar önce bir instagram satıcısından aldığım ve o zamandan beri çok severek ve sorunsuzca kullandığım Raketa Big Zero saatimi 2 hafta kadar önce sertçe yere düşürdüm.

O tarihten sonra zaman zaman kendi kendine durduğunu gördüm. şöyle ki mesela saatimi kurdum, tepeyi klik diye yerine geri yerleştirdiğimde saat durabiliyor bazen. Benzer başka bir sarsıntı yaratınca da tekrar çalışıyor, sallayınca ya da parmağımla saate bir kere vurunca. ya da kolumdayken bazen durmuş olduğunu görüyorum, Benzer şekilde tekrar çalıştırıyorum. saati güzelce kurup çalışır vaziyette iken düz bir yere bıraktığımda ise hiçbir sorun olmadan kurgusu bitene kadar stabil şekilde çalışmaya devam ediyor. Bunlar her zaman olmuyor, bazen oluyor.

Saatimin ne tür bir sorunu var, sıradan bir kullanıcı olduğum için mekanizmalar hakkında bilgi sahibi değilim ama saatin içinde bu tür bir soruna yol açacak, yere düşmesi ile ayarı bozulacak/yerinden oynayacak vb. parça var mıdır(merakımdan sordum bunu)? Düzeltilebilir mi saatim?
Kullanıcı avatarı
kirpi

Re: raketa big zero durma sorunu

Mesaj cengawer42 » 03 Mar 2020, 12:11

sanırım balans salınımı ile ilgili. belki mil zarar görmüştür.
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj ozzlegrand » 18 Mar 2020, 17:15

Sorun balansta gibi. Açıp görmeden bir şey söylemek zor ama big zero'nun mekanizması iyi bir saat tamircisi için yabancı değil. Kolaylıkla çözülebileceğini düşünüyorum.
Never trust a pretty face...
Kullanıcı avatarı
ozzlegrand

Mesaj kirpi » 03 Ağu 2021, 00:56

Konuyu hortlatıyorum, pandemi sebebiyle evden 1 buçuk yıldır pek çıkmadığım için çok sevdiğim saatimi bir türlü alıp tamirciye götürememiştim. Geçen gün yine çıkardım saatimi, kurdum, çalışmıyor, saati ters çevirince ise çalışıyor :lol: Nasıl bir bozulmaysa benim Big Zero'daki, sertçe yere düşürünce mekanizmasındaki bir şey yerinden mi çıktı artık her ne ise, saati düz koyunca çalışmıyor, yüzükoyun çevirip hafifçe sallayınca çlik çlik çlik diye meşhur sesiyle çalışmaya başlıyor, durmuyor veya geri kalmıyor.

Neyse, bulunduğum yerdeki küçük bir saatçiye götürdüm, dedim ki kurmalı saat tamiri yapıyor musunuz, saate bir bakayım dedi, verdim, Rus saati bu, bu tamir olmaz, bunun parçası bulunmaz, kapağını açmam bile gereksiz dedi, geri verdi saati, kolay gelsin deyip çıktım ben de.

Saat cidden tamir edilmez durumda mı sizce, dediğim gibi kadran yere bakarken tıkır tıkır çalışıyor saat, bunun mekanizmasında hasar gören bir parça hiç mi temin edilemez acaba?
Kullanıcı avatarı
kirpi

Mesaj hlkshnr » 03 Ağu 2021, 22:05

Durması saatin arıza anlamına gelir. Rus saatine bakmayan esnaf duydum ama usta bir saatçi bakar ve tamir eder.

Usta tavsiyeleri diye bir başlık vardı oraya bir bakın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Mesaj kirpi » 07 Ağu 2021, 22:24

Herkese tekrar merhabalar,

Bugün saatimi İzmir Karagöz Saat'e götürdüm, İzmir'de bilindik ve güvenilir bir saatçi olduğunu duymuştum, daha önce de eşime Hislon marka bir saat almıştım hatta. Saat tamir hizmeti de veriyorlar hatta yedek parçacı olarak geçiyor internette.

Ustaya problemimi anlattım ve saatimi gösterdim, kapağını klik diye açıp şöyle bir baktı. Ben şu an tam hatırlamıyorum, doğru anladığımdan da emin değilim zaten, direk ya onun gibi bir parça ismi söyledi, orası kırılmış dedi, malesef bu saat olmaz, yedek parçası bulunmaz dedi. Çöktüm, saatimi alıp çıktım.

Keşke orada sorsaydım da o an aklıma gelmedi, bu yüzden forumda size sorayım;

1-Bu mekanizmaya ait bu parça (doğru anladıysam direk diye bir parça) hiç mi bulunmaz. Neticede bu saatçiler daha güncel ve bilindik mekanizmaların (atıyorum mesela eta 2824) parçalarını temin edebiliyorlar ve bu parçalarla tamir işlemlerini halledebiliyorlar. Ben İzmir'deyim, İstanbul'da bu tür saatlerin parçalarını bulabilecek saatçiler var mıdır bildiğiniz? Kargo ile gönderim ve tamir imkanı olur mu?

2-Bu saat instagram üzerinden bir 2. el saat satıcısından alınmıştı. Benzer Rus saatlerini sıklıkla satmaya devam ettiklerini görüyorum çeşitli satıcıların, bu mekanizmanın da sırf Big Zero'da değil başka Raketa saatlerde de kullanıldığını tahmin ediyorum (mesela Raketa Kopernik ya da isimsiz başka bir Raketa modeli olabilir). Ben bu mekanizmaya sahip bir saat daha bulsam ve satın alsam, iki saati de saatçiye götürsem ve bu saatin hangi parçası kırık-bozuksa diğer saatten alıp ötekisine tak diye rica etsem tamir imkanı olur mu?

3-Hatta bu mekanizmaya sahip saatten buldum diyelim, o saatteki komple sağlam mekanizmayı alıp diğer kasanın içine monte etmenin imkanı var mıdır? Yeter ki Big Zero'm çalışsın. Zira Big Zero saatimi hem çok seviyorum hem de zaten çok sevdiğim için bana hediye edilmişti (bana hediye edilecek saati ben seçip almış oldum yani). Bir tane daha Big Zero bulup almaktansa elimden geldiği kadar benim için değerli olan bu saati yaşatmaya çalışmamın sebebi budur.

Bu sebeple fikri olan herkes zahmet olmazsa fikrini hatta tamir tecrübesini paylaşabilir, bana yardımcı olmuş, yol göstermiş olursunuz.

Evde ben de merak edip kapağını açıp içine bakayım dedim, internetteki raketa mekanizmalarıyla kıyaslayarak kırık parçayı görebilmek istedim ama tabi ki haliyle bir mucize gerçekleşmedi ve hiçbir fark tespit edemedim. Canım saatimin içi böyledir.
Resim
Kullanıcı avatarı
kirpi

Mesaj Zamanölçer » 08 Ağu 2021, 19:13

@Kirpi

Saatiniz tamir edilebilir, en kötü ihtimal direk yeniden cekilebilir, ama gerek yok parca bulunabilir, Izmirde oldugunuz icin size;

Kardesler saatcilik
Adnan ustaya basvurabilirsiniz.......

Kendisi Balcovada Ata caddesi no 104/c

Tel.: +232 279 14 50

O gerekli islemleri yapicak, saatinizi tamir edicektir......

Selamlar
Turcarum horologica artifex.
Kullanıcı avatarı
Zamanölçer

Mesaj kirpi » 23 Eyl 2021, 23:14

İzmir'deki diğer saatçilerden umudumu kesince en son saatimi Balçova Kardeşler Saatçilik'e götürdüm, o da parçası kolay bulunmaz, araştırmak lazım dedi, gerekirse başka bir mekanizma alalım içinden gerekli parçayı (balans direği imiş) buna nakledelim falan dedim, ben size haftaya bilgi veririm dedi, saatimi orada bıraktım. İlk hafta parçayı bulamadık, araştırmaya devam ediyoruz dedi usta, tamam hiç acelesi yok dedim. Daha sonraki hafta usta bu sefer parça buldum, 500e olur, bakımı da yapılacak dedi, bana biraz pahalı geldi, neredeyse saatin fiyatı bu kadar zaten ama kabul ettim çünkü İzmir içinde yapmaya yanaşan, bu saatle uğraşmayı düşünen başka usta yok. En son, bugün, saatimi bıraktıktan 3 hafta sonra saatimi tamir edilmiş çalışır vaziyette teslim aldım. Yorum yapan, mesaj atan, akıl veren herkese teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
kirpi

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners