Clock Tuner / Saat Frekans Tespiti ve İnce Ayar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Clock Tuner / Saat Frekans Tespiti ve İnce Ayar

Mesaj CptOz » 05 Kas 2019, 16:35

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda hem bir uygulamayı tanıtacağım hem de başıma gelenleri kısa bir özet geçeceğim. Umarım sizleri sıkmam ve faydalı olur.
Komandirskie klasik saatimin kadran ve kol değişimini yaptıktan ve pirinç kasasına da tuz ruhu uygulamasından sonra nedense saatin fazlasıyla ileri gittiğini tespit ettim (günlük 5-8 dk) . Biliyorsunuz resimde olduğu gibi 1 nolu kol ince ayarlar için kullanılıyor ama 2 nolu kola hiç müdahale etmemek lazım. Muhtemelen saati söküp takarken bu kola da temas ettiğimden saat bir türlü ayar tutmuyordu. (+300, - 500 saniye arasında ayar tutturamadım) 2 nolu kol saatin frekansını (beat error) etkileyen bir kol ve timegrapher olmadan ölçüm yapıp ayarlamak da zor. Internette araştırma yaparken '' clock tuner'' adlı android uygulamasının da basit ölçüm yapabileceğini tespit ettim ve telefonuma kurdum. 21600 bph atan seiko, orient saatlerde ve 19800 luk Vostoklarda değerleri sorunsuz gösterdi. Sıra komandirskieye gelince 19800 bph yerine 19500 gördüm ve bu kolu hafif hafif kaydirarak ölçüm yaparak ayarladım. Şu an 19805 civarlari ve ince ayar sonrası da (2-3 gün) hata yaklasik +10-15 sn civarlarına geldi. Tabii ki bu yaptıklarım tamamen amatör bir uygulama olup profesyonel bir sonuç beklemedim. Eksik veya yanlış bilgi de varsa kusura bakmayın...

Kısaca program; '' Clock Tuner'' kurulumdan sonra tek yapmanız gereken saati (arkasını) sessiz bir ortamda telefonun mikrofonuna dayayıp ölçüm yaptırmak. Saatin frekansını ve vuruş hatasını görebiliyorsunuz. Tavsiyem en az 30-40 sn tutarak ölçümü belirlemek. Basit ama faydalı bir program. Kısıtlı süre (30 dk) kullanıma izin veriyor ama silip kurarsanız tekrar aktif olur. (veya ayarlar-programlardan datalarını silip tekrar çalıştırın) Beğenirseniz tam sürüm yaklaşık 19 TL.
'' Watchcheck'' android uygulaması da saatlerdeki sapmayı bulmak için güzel bir program ve her mekanik saat meraklısına tavsiye ederim.
Ayrıca' 'Magnet-meter' ' programını da saatinizin magnetize olup olmadığını görmek için kullanabilirsiniz.
Hepinize güzel saatler dilerim...

ResimResimResimResimResimResim
En son CptOz tarafından 05 Kas 2019, 21:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Re: Clock tuner (saat frekans tespiti, ince ayar)

Mesaj Xhantos » 05 Kas 2019, 16:46

Faydalı paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Xhantos

Mesaj Maradona » 05 Kas 2019, 17:07

Clock Tuner'ı Mako saatim için indirip kullanmıştım ama daha beter edip bırakmıştım... Üstelik mekanizmayı da bozmuştum, sağ olsun Güngenci Saat'ten Mustafa Abi düzeltmişti... [emoji39]

Sözün özü; eliniz böyle hassas işlere yatkın değilse benim gibi, aman diyeyim... Dikkatli olmakta fayda var...
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj CptOz » 05 Kas 2019, 17:50

Maradona yazdı:Clock Tuner'ı Mako saatim için indirip kullanmıştım ama daha beter edip bırakmıştım... Üstelik mekanizmayı da bozmuştum, sağ olsun Güngenci Saat'ten Mustafa Abi düzeltmişti... [emoji39]

Sözün özü; eliniz böyle hassas işlere yatkın değilse benim gibi, aman diyeyim... Dikkatli olmakta fayda var...
Evet haklısınız, ama benimki gibi ayarı komple gitmiş ucuz bir saat için denemeye değer ve benim saatte işe yaradı. Test etme ve kontrol maksatlı bence güzel bir uygulama ama güvenip de saate dalmayı tavsiye etmem... [emoji12][emoji48]
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj raven » 05 Kas 2019, 19:11

güzel bir deneyim olmuş. Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Belki de hepimiz ucuz saatler üzerinde bu tip tecrübeler edinmeliyiz. Böylece otomatik saatlerin gerçekten yaşayan mekanizmalar olduğunu tecrübeyle idrak ederiz. :thumbup:
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Mesaj SelAc » 05 Kas 2019, 20:21

Eline sağlık Özgür abi. Güzel paylaşım. Watchchek i senden görüp kurmuştum. Kullanmayı beceremedim.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj CptOz » 05 Kas 2019, 21:32

SelAc yazdı:Eline sağlık Özgür abi. Güzel paylaşım. Watchchek i senden görüp kurmuştum. Kullanmayı beceremedim.
Teşekkür ederim Selahattin... Aslında anlayınca kolay bir program;
kurulum sonrası bir saat tanıt. ( Bir çok saati ayrı ayrı yapabilirsin) Ingilizce: (1)Add watch ve sonra save. Daha sonra saatin sayfası açılır, sağ alt köşede + tıkla (2) ve kayıt yapma ekranı gelir. (3)Bu ekranda üstte gps açıksa gps den veya hat üzerinde gerçek saati gösteren bölüm var. ( telefon saati hattan guncelliyecek şekilde olmalı, veya gps açık) Altta ise senin saatini gösteren kısım, bu kısımda dk yı saatine göre ayarla. Mesela saatin 21:35:15 diyelim bunu 21:36 yap ve saatin tam 21:36:00 olunca an alttaki yeşil measure tuşuna bas. Boylece ilk kayıt olur. (4-5)Sapmayı öğrenmen icin en az 2-3 saat sonra tekrar aynı şekilde ölçüm yap ve kaydet. (6)
Tabii ki bu sekilde her gün ölçerek o saatin ortalama ne kadar saptığını bulursun ( 3-4 gün içinde yaptığın ölçümlerle kabaca belli olur, tabii saatin bu periyotta hiç durmayıp, ayarlanmaması lazım. İlgili saatin sayfasında en altta '' average rate'' saatin o periyottaki sapmasını verir. Yanlış ölçüm yaparsan silme imkanın da var, hatta saatin hangi pozisyonda ne kadar saptığını bile kayıt altına alabilirsin. Umarım faydası olur... [emoji16]ResimResimResimResimResimResim
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj cengawer42 » 05 Kas 2019, 23:02

İlginç ve güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners