Casio G-Shock GA-1100 pil değişimi (resimli anlatım)

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Casio G-Shock GA-1100 pil değişimi (resimli anlatım)

Mesaj justaguy » 17 Tem 2019, 13:51

Arkadaşlar merhaba,

Geçen gün Casio G-Shock GA-1100 saatimin pilini değiştirdim ve ileride ihtiyaç duyan olursa diye reimlerini çektim.

Yeni pillerimiz

Resim

Saatimizi açıyoruz.

Resim

Pillerin üzerindeki çıkartmayı kaldırmaya gerek yok. Pillerin üzerindeki kapak ile birlikte kalkıyorlar.

Kapağı kaldırmak için, kapağı tutan tırnağı cımbız veya ince bir uç ile ileri doğru itmek gerekiyor (Aşağıdaki resimde açıdan dolayı çok anlaşılmıyor. Saat 12 yönünde, iki pil arasında bir tırnak var) Çok itmezseniz kapatırken tırnağı tekrar geri eğmek zorunda kalmazsınız :thumbup:

Bir de, resimde görülen yayı düşürüp kaybetmeyin. Saatinizin alarmı bir daha çalmaz :lol:

Resim

Burada "ac-reset" denen bir olay var. Pilleri taktıktan sonra "ac diye gösterilen noktayı cımbız ile (-)'ye değdiriyorsunuz. Mekanizmanın üzerindeki bütün metal (-)"

Saatin arkasındaki beyaz plastik halkayı çıkarmanıza gerek yok. Ben çıkarmış bulundum. Eğer çıkarırsanız, geri takarken tüm metal pinlerin yukarı baktığından emin olun. Bu pinler sayesinde saat kapağın açık veya kapalı olduğunu anlıyor. İlk pili taktığınızda, arka kapak açıkken ekranda "open" yazısı çıkıyor.

Saatin pillerini taktıktan sonra, dijital gösterge ile akrep/yelkovan farklı saatler gösteriyor. Paniklemeyin. "Hreset" yani "Hand reset" yapmanız gerekiyor. Saati ayarlama tuşuna (saat 10 yönündeki) 5 sn basılı tutunca "Hreset" moduna geçiyor. Bu modda, saat 2 ve saat 4'deki tuşları kullanarak akrep ve yelkovanı 12'ye getirmenizi istiyor.

Resim
Resim

Bunu da bitirince saatimiz bilek için hazır 8-) Bu saatin benim gözümde ayrı bir yeri var. Kızımın en sevdiği saatim. Anaokuluna servis ile gitmeye başladığında, servisi beklerken sıkılmasın diye pusula ile "hadi kuzeye gidelim", "hadi güneye yürüyelim" diye oyunlar oynardık.

Not: Pusulayı da deneyeyim dedim. Bir baktım cep telefonu ve saatin pusulaları birbirinin zıt yönlerini gösteriyor. Dedim pusulayı da calibre edeyim (öye bir modu var). Ama nafile. Tam hay Allah derken, pencereden görünen yolun kuzeye baktığını ve saatin bunu gösterdiğini farkettim. Google maps'ten de kontrol edince aslında saatin doğru yönü gösterdiğini farkettim. Telefonun arkasına metal telefon tutucu yapıştırdığım ve telefonun yanlış yönü gösterdiği sonradan kafama dank etti :lol:

Resim
Resim

Herkese selamlar :champ:
Kullanıcı avatarı
justaguy

Re: Casio G-Shock GA-1100 pil değişimi (resimli anlatım)

Mesaj mturann » 17 Tem 2019, 14:16

:thumbup:
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj dogodenizli » 17 Tem 2019, 14:46

Șu pil değiştirme işlemini bile yapamayan onlarca ''usta'' var.
Yararlı bir paylaşım. Teşekkürler.

Saatte yanlış olmaz canım,telefon yanlış gösteriyordur dedim okurken :D Keza sonuçta öyle çıktı :D
Kullanıcı avatarı
dogodenizli

Mesaj justaguy » 17 Tem 2019, 15:49

dogodenizli yazdı:Șu pil değiştirme işlemini bile yapamayan onlarca ''usta'' var.
Yararlı bir paylaşım. Teşekkürler.

Saatte yanlış olmaz canım,telefon yanlış gösteriyordur dedim okurken :D Keza sonuçta öyle çıktı :D

Katılıyorum :thumbup:
Kullanıcı avatarı
justaguy

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners