A. Lange & Söhne Kalibreler

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: A. Lange & Söhne Kalibreler

Mesaj Modern60 » 07 Mar 2011, 23:25

Adolf Lange, Glashütte de ilk saat okulunun kurucusudur. Bu okul ilk kurulduğunda Glashütte Uhrmacher schule fakat 10 sene sonra damadı ile kurduğu firmanın adı Glashütte Original dir. Ama damadı ile olan anlaşma devam etmeyince oğlu ile A.Lange&Söhne yi kuruyor. Dolayısıyla mekanizma çapları yani kalibreleri yada düzenekleri kök olarak benzemektedir. Günümüzde de ayrı olan bu iki marka 1938 de tekrar birleşmiş. Ama bu sefer de Almanya savaşı kaybedince tamamen batmışlar. 1970 lerde doğu alman bir ailenin eline geçen markalar daha sonra A.Lange& Söhne yi Richemont Group alınca tekrar ayrıldılar. 1990 ların başında da Glashütte Original i Swatch group aldı.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj Thevenin » 07 Mar 2011, 23:59

Tesekkurler hocam.

A.Lange&Söhne cok bizden beyler, Lange ve Ogullari. Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları, Seyitogullari Apt. ya da Kardesler Dugun Salonu gibi :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj winterdrops » 08 Mar 2011, 16:21

modern60 yazdı:Adolf Lange, Glashütte de ilk saat okulunun kurucusudur. Bu okul ilk kurulduğunda Glashütte Uhrmacher schule fakat 10 sene sonra damadı ile kurduğu firmanın adı Glashütte Original dir. Ama damadı ile olan anlaşma devam etmeyince oğlu ile A.Lange&Söhne yi kuruyor. Dolayısıyla mekanizma çapları yani kalibreleri yada düzenekleri kök olarak benzemektedir. Günümüzde de ayrı olan bu iki marka 1938 de tekrar birleşmiş. Ama bu sefer de Almanya savaşı kaybedince tamamen batmışlar. 1970 lerde doğu alman bir ailenin eline geçen markalar daha sonra A.Lange& Söhne yi Richemont Group alınca tekrar ayrıldılar. 1990 ların başında da Glashütte Original i Swatch group aldı.

Bir internet sitesinde makale okumuştum, yazarı saat endüstrisinde sözü dinlenir ünlü biriydi ismini hatırlayamadım ama adamın dediğine göre almanlar teknik anlamda aslında isviçrelilerden daha fazla saat endüstrisine katkı sağlamışlar. Yazarın anlattığına göre Almanlar sayı olarak patentini aldıkları bazı mekanizma yeniliklerinde de tarih boyunca önde olmuşlar. Ama nedense hep İsviçre konuşuluyor teknik manada. Belki Alan abi bu konuda biraz bilgi verebilirsin bize.
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj winterdrops » 08 Mar 2011, 16:26

Almanların mekanik konudaki tarihsel başarılarına bakıldığında banada mantıklı gelmişti bu aslında. Langeninde yaptığı mekanizmalara bakarak (1000 parça ne demek yaaa, kocaman endüstriyel bir cihazı geride bırakır cinsten) hayranlık duymamak elde değil. Langenin mekanizmalarına görsel olarak bakınca bile bende İsviçreli mekanizmalardan önde olduğu hissi uyandırıyor. Bilmiyorum doğrumu düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
winterdrops

Mesaj asymptote » 08 Mar 2011, 16:50

winterdrops kesinlikle katılıyorum. mekanizmalar hakkında fazla bilgim yoktur, dolayısıyla değerlendirme yada karşılaştırma yapmak bana düşmez ama şunu kesin olarak biliyorum ki görsel olarak duygularını okşama konusunda isviçre saatlerinden çok üstün. bir başka Lange..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj o2o » 28 Oca 2016, 00:25

Yazdığımızı unutuyoruz belki ama, bilgilerden yaklaşık 5 sene sonra faydalanan olduğu gibi x5 seneler boyunca da faydalanana olacak Teşekkürler :lol:
Kullanıcı avatarı
o2o

Mesaj feanorrin » 26 Eyl 2016, 00:40

o2o yazdı:Yazdığımızı unutuyoruz belki ama, bilgilerden yaklaşık 5 sene sonra faydalanan olduğu gibi x5 seneler boyunca da faydalanana olacak Teşekkürler :lol:

kesinlikle öyle, değerli bilgiler için teşekkürler. :champ:
Kullanıcı avatarı
feanorrin

Mesaj Khan » 26 Eyl 2016, 06:37

Aydınlandım sabah sabah :D
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 61 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners