Demanyetizasyon hakkında

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Demanyetizasyon hakkında

Mesaj Ufkynl » 02 Oca 2019, 16:33

Merhaba sayın forum üyeleri.
Daha önce başıma gelmediği için manyetize olmuş saat konusunda bir bilgim yoktu. Son aldığım legend diver ise bana geldiğinde her 1 saatte yaklaşık 4 saniye kadar hızlı gidiyordu. Konu ile ilgili yaptığım araştırmalardan sonra demanyetize edilmesi gerektiğini, sorun çözülmezse saati açmak gerekeceğini anladim. Tabiki bu her saat sever için istenmeyen bir durum.
Demanyetizasyon için aliekspress tarzı sitelerde ucuz bir aparat mevcut. Lakin bunu almak kargosunu beklemek falan baya bir is. Yaşadığım yerde de saat ustası olmadığından bir elektrikciye gittim. Ona demanyetizasyon dediğimde durumu pek anlamadığını gördüm :) Dedim siz bana bir mıknatıs verebilir mısınız?
Vel hasil mıknatısi saate bir kaç kez yaklaştırıp uzaklastirdim ve artik sapma normal seviyelerde.
Aynı sorunu yaşayabilecek kimseler için paylaşmak istedim.
Sevgiler.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Re: Demanyetizasyon hakkında

Mesaj cbmad » 02 Oca 2019, 21:55

Bilgim yok, daha kötü sonuçlar doğurabilir diye korkarım herhalde, tebrikler :champ:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj Ufkynl » 02 Oca 2019, 23:06

cbmad yazdı:Bilgim yok, daha kötü sonuçlar doğurabilir diye korkarım herhalde, tebrikler :champ:

Açıkçası ben de ilkin yapıp yapmama konusunda ikilemde kaldım. Fakat arka kapak acilicaksa zaten ne kadar bozarsam bozayım saat ustası yapar. Ama ise yararsa ne arka kapak açılır ne ustaya gidilir. Denemek mantıklı geldi :champ:
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Mesaj manil » 02 Oca 2019, 23:24

Merhaba,

Konuyla ilgili olarak sizinle ayrıca yazışmıştık, sıkıntınızın geçtiğine sevindim. Bu durum aslında çok ihmal edilen bir konu, bu açıdan bilmekte fayda var.

İlk olarak Aliekspresteki ürüne pek fazla güvenmeyin derim çünkü o ürünlerin sağlayacağı demanyetizasyon, saat aksamı dikkate alındığında çok cılız kalıyor. Demanyetizasyon, esasında n-s olarak kutuplanan durumu eskisi gibi karışık hale getirmek. Bunu da yine bir manyetik kaynakla yapıyoruz. Bununla birlikte, burada kantarın topuzu kaçarsa saatte yine manyetizasyon olacaktır.

Teknolojik aletlerin hepsi, özellikle laptoplar, kullanıcının avuç içlerine ya da bileklerinin cihaza temas eden kısımlarında kuvvetli mıknatıs aksamına sahip olduklarından, ofis kullanıcılarının saatleri genelde manyetize oluyor. Aynı şey, cep telefonu, saç kurutma makinesi vs için de geçerli. Saat üreticileri de bu durumdan kaçınmak için artık saat malzemelerinde farklı alaşımlara yöneliyorlar. Bu açıdan bakıldığında, Rolex ve GS ciddi anlamda manyetizasyona dayanıklı saatler.

Sent from my E6633 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj Ufkynl » 03 Oca 2019, 09:46

manil yazdı:Merhaba,

Konuyla ilgili olarak sizinle ayrıca yazışmıştık, sıkıntınızın geçtiğine sevindim. Bu durum aslında çok ihmal edilen bir konu, bu açıdan bilmekte fayda var.

İlk olarak Aliekspresteki ürüne pek fazla güvenmeyin derim çünkü o ürünlerin sağlayacağı demanyetizasyon, saat aksamı dikkate alındığında çok cılız kalıyor. Demanyetizasyon, esasında n-s olarak kutuplanan durumu eskisi gibi karışık hale getirmek. Bunu da yine bir manyetik kaynakla yapıyoruz. Bununla birlikte, burada kantarın topuzu kaçarsa saatte yine manyetizasyon olacaktır.

Teknolojik aletlerin hepsi, özellikle laptoplar, kullanıcının avuç içlerine ya da bileklerinin cihaza temas eden kısımlarında kuvvetli mıknatıs aksamına sahip olduklarından, ofis kullanıcılarının saatleri genelde manyetize oluyor. Aynı şey, cep telefonu, saç kurutma makinesi vs için de geçerli. Saat üreticileri de bu durumdan kaçınmak için artık saat malzemelerinde farklı alaşımlara yöneliyorlar. Bu açıdan bakıldığında, Rolex ve GS ciddi anlamda manyetizasyona dayanıklı saatler.

Sent from my E6633 using Tapatalk

Haklısınız. Manyetigin gücü önemli. Ilkin evde bulduğum buzdolabı magnetleri ile denedim fakat sonuç alamadim. Çünkü zaten zar zor dolaba yapışıyor alanları çok zayif. Daha sonra elektrikciue gidip yuvarlak 4 5 cm çaplı bir mıknatıs bularak denedim o mıknatıs sonuç verdi.
Daha önce hiç-bir saatimde yaşamadığım bir sorun sapma meselesi. Gerçekten çok can sıkıcı oluyormuş öğrenmiş olduk. Günlük 50 60 sn yi geçtiği zaman tüm hevesiniz kaçıyor.
Konu ile ilgili forumda da aramalar yaptim net bir bilgiye ulaşamayınca en azından konuya ait bir başlık olsun istedim.
Kullanıcı avatarı
Ufkynl

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners