Orient Saatin Sapma Problemi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Orient Saatin Sapma Problemi

Mesaj nyzozan » 23 Eki 2018, 17:08

Arkadaşlar merhaba,
Koleksiyonumda olan saatimde şimdiye kadar hiç karşılaşmadığım bir sorunla karşı karşıyayım. :o Saatimi farklı pozisyonlarda tabletteki uygulamayla ölçtüğümde +5 ile +15 sn arasında sapma değerleri görüyorum ama kolumda 24 saat boyunca +50 sn sapıyor. Bu durumdan emin olmak için iki gün üst üste saati gün boyu kullanıp günün sonunda ölçüm yaptığımda durum değişmedi ve yaklaşık günde 50 sn ileri gitti. Saatin garantisi olduğu için servise bıraktım. Saat ayarlanıp geri geldi ama problem aynı. Saat kadran yukarı gelecek şekilde uygulama ile ölçtüğümde +5 sn sapma gösteriyor fakat kolda 24 saatte 50 sn ileri gidiyor. Tekrar servise gönderdim. Bugün yetkili servisle görüştüğümde saatin balansında ve sapmasında herhangi bir problem olmadığı söylendi. Ayar makinasında farklı pozisyonlarda normal değerler gösterdiği söylendi. Saat herhangi bir darbeye ve manyetik alana maruz kalmadı (diğer saatlerimde hiçbir problem yok). Buna benzer bir olayla karşılaşan arkadaşlar ve teknik açıdan bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Re: Orient Saatin Sapma Problemi

Mesaj nyzozan » 27 Eki 2018, 19:49

Arkadaşlar daha önce yok mu böyle durumla karşı karşıya gelen?
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Mesaj Okanito » 27 Eki 2018, 20:01

Yaşadığınız durumda bir problem yok zira kullanılan mekanizma kronometre sertifikalı değil sapmaların yüksek olması çok normal. Sapmanın farklı pozisyonlarda artması veya azalması da yer çekimiyle alakalı bir durum. Benim de bir saatim uzun süre koldayken 2 saniye geriye gidiyorken daha sabit durduğu pozisyonlarda da 2 saniye ileriye gidiyor.. Endişelenecek bir durum yok kesinlikle, boşuna servise göndermeyin. :champ:

Edit: Hatta yerçekiminden zamanında cep saatleri çok etkilendiği için tourbillion geliştirildi Breguet tarafından. Normal bir olay yani :D
Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj Maradona » 27 Eki 2018, 21:35

Kahrolsun yer çekimi... God damn it... :-P
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj nyzozan » 28 Eki 2018, 11:29

Brera yazdı:Yaşadığınız durumda bir problem yok zira kullanılan mekanizma kronometre sertifikalı değil sapmaların yüksek olması çok normal. Sapmanın farklı pozisyonlarda artması veya azalması da yer çekimiyle alakalı bir durum. Benim de bir saatim uzun süre koldayken 2 saniye geriye gidiyorken daha sabit durduğu pozisyonlarda da 2 saniye ileriye gidiyor.. Endişelenecek bir durum yok kesinlikle, boşuna servise göndermeyin. :champ:

Edit: Hatta yerçekiminden zamanında cep saatleri çok etkilendiği için tourbillion geliştirildi Breguet tarafından. Normal bir olay yani :D

Hocam teşekkür ederim. Ama bahsettiğiniz durumda çok aşırı fark yok. Benim karşılaştığım durumda kolda 50 saniye ileri giderken sabit durumda 8 saniye ileri gidiyor. 42 saniye fark var. Diğer 7 saatimde böyle bir şey yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Mesaj Okanito » 28 Eki 2018, 15:05

nyzozan yazdı:
Brera yazdı:Yaşadığınız durumda bir problem yok zira kullanılan mekanizma kronometre sertifikalı değil sapmaların yüksek olması çok normal. Sapmanın farklı pozisyonlarda artması veya azalması da yer çekimiyle alakalı bir durum. Benim de bir saatim uzun süre koldayken 2 saniye geriye gidiyorken daha sabit durduğu pozisyonlarda da 2 saniye ileriye gidiyor.. Endişelenecek bir durum yok kesinlikle, boşuna servise göndermeyin. :champ:

Hocam teşekkür ederim. Ama bahsettiğiniz durumda çok aşırı fark yok. Benim karşılaştığım durumda kolda 50 saniye ileri giderken sabit durumda 8 saniye ileri gidiyor. 42 saniye fark var. Diğer 7 saatimde böyle bir şey yaşamadım.

Saati yeni mi aldınız? Benim bahsettiğim o saatim ilk başta skalası -20..+20 arasında seyrediyordu, zamanla azaldı. Yeni bir saatse en azından 6 ay verin derim..
Kullanıcı avatarı
Okanito

Mesaj nyzozan » 28 Eki 2018, 15:36

Brera yazdı:
nyzozan yazdı:

Saati yeni mi aldınız? Benim bahsettiğim o saatim ilk başta skalası -20..+20 arasında seyrediyordu, zamanla azaldı. Yeni bir saatse en azından 6 ay verin derim..

Evet yeni aldım. Dediğiniz gibi zamana bırakıcaz artık.
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Mesaj nyzozan » 28 Eki 2018, 15:37

nyzozan yazdı:
Brera yazdı:
nyzozan yazdı:

Evet yeni aldım. Dediğiniz gibi zamana bırakıcaz artık.

Yeni derken aslında 2 ay oldu.
Kullanıcı avatarı
nyzozan

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners