Valjoux 7750 Tarih Değiştirme Problemi Hk.

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Valjoux 7750 Tarih Değiştirme Problemi Hk.

Mesaj barkazak » 20 Tem 2018, 21:45

Selamlar;

Yakın zamanda Valjoux 7750 mekanizmalı saat aldım. Ancak saatim numaratörü saat 21.30da günü de ertesi gün öğlen 12 gibi değiştirmektedir. Konu ile ilgili saatimdeki sorun nedir? Konuyla ilgili yardımcı olursanız çok memnun olurum. İlginiz için şimdiden çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
barkazak

Re: Valjoux 7750 Tarih Değiştirme Problemi Hk.

Mesaj Zamanölçer » 22 Tem 2018, 12:02

@barkazak muhtemelen gün ve takvim atlattirici carklilarda bir kayma sorununuz var. Valjoux 7750 mekanizmalarda takvim carklilari sabit disliler tarafindan döndürüldügü icin, atlattirma zamani olan, saat 22-02 ye kadarki zamanlarda takvim ve gün göstergeleri asla ayarlanmamalidir. Bu zamanlarda sabit atlattirici disliler diger dislilerle temasda oldugu icindir. Bu tür ayarda bir zorlama oldugu icin yerlerinden atlamislardir, Saatinizin ibreleri ve kadrani cikartmak suretiyle üsttende ilk kat sökülerek bu dislilerin kontrol edilmesi, hasar yok ise ayarli bir sekilde tekrar takilmasi gerekir. Yaptiracaginiz ustayada bir tavsiyem, o isi üstlenen iki disliyi en az 1-2 disli araliklarla islemi yapmasini saglamasidir, ayni zamanda kavrama sekliyle takarsa bir anda cok güc kullanma olusmakdadir. Mekanizma icin aralikli olmasi daha iyidir. Örnegin takvim yaklask 24 sularinda atlayip, gün göstergeside 1-2 dis farkiyla takildiginda, 0030-0100 sularinda atliyacak dolayisiyla mekanizma fazla zorlanmadan islemini sürdürecektir. Bazi kullanicilar bu islemin mümkün oldugunca birbirine yakin zamanda olmasini istemektedir, ben mekanizma acisindan bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum, bilgilerinize.
Resimde görmüs oldugunuz sari renkli carklilarinizda bir sorun veya atlattirma kaymasi var.
Resim
resim alman saat forumu üyesi lukas98 e aittir.
Turcarum horologica artifex.
Kullanıcı avatarı
Zamanölçer

Mesaj barkazak » 22 Tem 2018, 12:22

İlginiz için çok ama çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
barkazak

Mesaj acarlar » 27 Tem 2018, 18:04

:D başarılı acıklama teşekkürler
Kullanıcı avatarı
acarlar

Mesaj barkazak » 29 Tem 2018, 10:16

Tarihi yaptırdım sonrasında saniye yelkovana çarpmaya başlamıştı saniye gevşemiş onu da yaptırdım krono da problem başladı. Kısa ve uzun ölçümlerde sıfırlama yapabiliyordu. Saatçiden geri aldığımda kısa ölçümlerde defalarca sıfırlama yaptım sıkıntı olmadı. Uzun ölçüme başladım şimdi geri sıfırlamıyor. Sıfırlama için bastığımda başlat durdur kolunun üstüne kayıyor direk. Tarih hariç hiçbir problemim yoktu. Bir sürü problem çıkardı. Keşke hiç bulaşmasaydım. Değerli ustalarım İstanbuldayım. Oluşmuş ve oluşabilecek sorunlarımla ilgili benimle kim ilgilenebilir? Çok sevdiğim saatimden iyice soğumaya başladım.iyi günler dilerim.
Kullanıcı avatarı
barkazak

Mesaj hlkshnr » 29 Tem 2018, 10:41

barkazak yazdı:Tarihi yaptırdım sonrasında saniye yelkovana çarpmaya başlamıştı saniye gevşemiş onu da yaptırdım krono da problem başladı. Kısa ve uzun ölçümlerde sıfırlama yapabiliyordu. Saatçiden geri aldığımda kısa ölçümlerde defalarca sıfırlama yaptım sıkıntı olmadı. Uzun ölçüme başladım şimdi geri sıfırlamıyor. Sıfırlama için bastığımda başlat durdur kolunun üstüne kayıyor direk. Tarih hariç hiçbir problemim yoktu. Bir sürü problem çıkardı. Keşke hiç bulaşmasaydım. Değerli ustalarım İstanbuldayım. Oluşmuş ve oluşabilecek sorunlarımla ilgili benimle kim ilgilenebilir? Çok sevdiğim saatimden iyice soğumaya başladım.iyi günler dilerim.

Bengi saat cengiz usta ile görüşmeni öneririm.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Mesaj barkazak » 29 Tem 2018, 10:55

Cevabınız ve öneriniz için teşekkürler. Hafta içi uğramaya çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
barkazak

Mesaj Zamanölçer » 30 Tem 2018, 10:54

Mekanizmadaki sorunun giderilmesi icin, yukaridada bahsettigim gibi, kadranin altindanda calisma yapilmasi lazim, bu nedenle ibreler söküldügünde, Krono saniye sayar takilma borusu yalama olabiliyor, veya saniye cubuguna percinlendigi yerdeki percin gevsiyor ve dolayisi ile saniye muhtelif yerlerde sifirliyor. Sorununuz bundan dolayi, yeni bir saniye kolu temin edilebiliyorsa onu takdirin veya yukarida bahsettigim sorunun profesyonelce cözülmesi lazim.
Sogumaniza gerek yok, gittiginiz servis atölyesini iyi secmeniz gerek.
Maalesef Istnabulda tanidigim bir usta yok, ama kargolamayi göze alirsaniz Izmirde bir bir Ustayi tavsiye edebilirim, kendisi ayni zamanda valjoux 7750 ile herdaim hasir nesir olan bir ustadir. Bana özel mesajdan adres bilgileri icin ulasabilirsiniz.
Turcarum horologica artifex.
Kullanıcı avatarı
Zamanölçer

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners