Saatin kadrani yerinden oynadi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saatin kadrani yerinden oynadi

Mesaj cemark » 20 Eki 2017, 17:48

Victorinox Dive Master 500 saatimi 4 yildir sorunsuz sekilde kullaniyordum. 3 hafta once saatin pilini degistirdim. Dun saata bir baktigimda saatin kadraninin yerinden oynadigini gordum. 12 gostergesi 5.30 civarlarindaydi. Saati salladigimda da icindeki kadran yerinden oynuyor. Bir saat magazina sordugumda pili degistiren iyi kapatmamistir dedi. Pili degistirdigim yere goturdugumde icinde baska bir parca kirilmis tarzinda bir seyler soyledi. Yaparim ama arada sirada biraz yerinden oynar gibi bir sey sacmaladi. Bu saatci otomatik saatlere bile laf eden ne gerek var o tarz saat almaya diyen yasi gecmis bir adam. Saati ordan direk aldim ve bir daha donmemek uzere ciktim. Baska bir saatciye gidicem ama bana cok pahaliya mal olur mu yada sorun nedir onceden bir fikir sahibi olmak icin burda size danismak istedim. Sizce cozumu nedir bu sorunumun?

Resim
Kullanıcı avatarı
cemark

Re: Saatin kadrani yerinden oynadi

Mesaj SeiKinetic » 22 Eki 2017, 14:59

Bazı modellerde arka kapak mekanizma kenarlarına baskı uygulayarak kadranın ve mekanizmanın dönmesini/oynamasını engeller. Bazı modellerde genelde mekanizma plastik benzeri bir dış çepere sabitlenir, bu çeper kasaya yapıştırılmıştır veya kasada bulunan iğne benzeri çıkıntıyla sabitlenmiştir ve bu yolla mekanizma kasaya tutturulur; ancak bu yöntem mekaniklerden ziyade Quartzlarda görülebilir. Sizin Ronda kullanıcısı Dive Master'da da bu yöntem kullanılmaktadır diye düşünüyorum, mekanizmanın küçüklüğünden ve saat çapının büyüklüğünden dolayı. Sanıyorum, pil değiştirirken bobinin yanındaki kolu fazla çekip mekanizmayı oynattılar ve kapağın baskısıyla beraber yanlış oturan mekanizma etrafındaki plastik çeperin bir klipsini kırmış olabilir. Kırık (ortasından, ikiye vs.bölünecek şekilde değilse) olsa da doğru işlemle birlikte sorunsuz çalışmaya ve oynamamaya devam edecektir. Bulunması çok zor parçalar değil. Elinde saat parçaları bulunduran geleneksel saatçilere bakmak gerekiyor. Öncelikle kırık parçayla beraber doğru şekilde oturtarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Oynamaya, dönmeye devam ediyorsa çeper değiştirilebilir. Diğer bir sorun daha var ki; mekanizma mı döndü yoksa sadece kadran mı? Bu mesajı yazdıktan sonra aklımda bu soru oluştu. Çünkü tij bir şekilde mekanizmayı tutacaktır, bu kadar dönemez. Belki 2-3 dk değişecek kadar sağa-sola oynar. Saati ayarlamaya çalıştığınızda yelkovan sorunsuz hareket ediyor mu? Evetse, mekanizma değil kadran dönmüştür. Sebebi yine mekanizmanın yerinden oynamış olmasıdır tabii. Kadran mekanizmadan ayrılmış olabilir, vida yoluyla tutturulmuşsa gevşemiş olabilir ya da vidasız ise mekanizma yerinden kaldırıldığı için kadran kanalından çıkmış olabilir. Normal bir usta halledecektir her türlü ihtimalde. Kolay gelsin. Saatçiler konusunda da sabır diliyorum :champ:
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Mesaj cemark » 23 Eki 2017, 23:21

SeiKinetic yazdı:Bazı modellerde arka kapak mekanizma kenarlarına baskı uygulayarak kadranın ve mekanizmanın dönmesini/oynamasını engeller. Bazı modellerde genelde mekanizma plastik benzeri bir dış çepere sabitlenir, bu çeper kasaya yapıştırılmıştır veya kasada bulunan iğne benzeri çıkıntıyla sabitlenmiştir ve bu yolla mekanizma kasaya tutturulur; ancak bu yöntem mekaniklerden ziyade Quartzlarda görülebilir. Sizin Ronda kullanıcısı Dive Master'da da bu yöntem kullanılmaktadır diye düşünüyorum, mekanizmanın küçüklüğünden ve saat çapının büyüklüğünden dolayı. Sanıyorum, pil değiştirirken bobinin yanındaki kolu fazla çekip mekanizmayı oynattılar ve kapağın baskısıyla beraber yanlış oturan mekanizma etrafındaki plastik çeperin bir klipsini kırmış olabilir. Kırık (ortasından, ikiye vs.bölünecek şekilde değilse) olsa da doğru işlemle birlikte sorunsuz çalışmaya ve oynamamaya devam edecektir. Bulunması çok zor parçalar değil. Elinde saat parçaları bulunduran geleneksel saatçilere bakmak gerekiyor. Öncelikle kırık parçayla beraber doğru şekilde oturtarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Oynamaya, dönmeye devam ediyorsa çeper değiştirilebilir. Diğer bir sorun daha var ki; mekanizma mı döndü yoksa sadece kadran mı? Bu mesajı yazdıktan sonra aklımda bu soru oluştu. Çünkü tij bir şekilde mekanizmayı tutacaktır, bu kadar dönemez. Belki 2-3 dk değişecek kadar sağa-sola oynar. Saati ayarlamaya çalıştığınızda yelkovan sorunsuz hareket ediyor mu? Evetse, mekanizma değil kadran dönmüştür. Sebebi yine mekanizmanın yerinden oynamış olmasıdır tabii. Kadran mekanizmadan ayrılmış olabilir, vida yoluyla tutturulmuşsa gevşemiş olabilir ya da vidasız ise mekanizma yerinden kaldırıldığı için kadran kanalından çıkmış olabilir. Normal bir usta halledecektir her türlü ihtimalde. Kolay gelsin. Saatçiler konusunda da sabır diliyorum :champ:

Detayli cecabiniz icin cok tesekkur ederim. Benim bildigim kadari ile mekanizma plastik bir ceperle kasaya yapistirildi ve pil degistirildiginde o plastik ceper sanirim yerine geri konmadi. Saatci pili degistirirken bisikletim kilitsiz dukkanin disinda oldugu icin aklim bisiklette oldugunda cok dikkat ededim. Ayni saatcinin ilgisizligi ve otomatik saatlere karsi olan tavrini gordukten sonra direk ciktim ordan. Saati ayarlamaya calistigimda sorunsuz sekilde yelkovan sorunsuz sekilde hareket ediyor. Tarih gostergesi de. Etrafimda tanidiklara sorup guvenilir bir saatci bulup yaptiricam.
Kullanıcı avatarı
cemark

Mesaj SeiKinetic » 24 Eki 2017, 00:08

O durumda kadran ayrılmış belli ki. Kolay gelsin.
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 31 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners