Saat Kal覺nl覺k Rehberi

Saat Mekanizmalar覺 ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla覺m B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Mekanizmalar覺 B繹l羹m羹nde Bir癟ok Mekanizma reticisi Firman覺n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl覺 Fotoraflar覺 ile Ulaabilirsiniz. Ayr覺ca Saatlerde Kullan覺lan Teknolojileri A癟覺klayan Detayl覺 Bilgilendirme Konular覺n覺 Okuyabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Saat Kal覺nl覺k Rehberi

Mesaj eyimen » 07 Mar 2017, 10:03

Bildiiniz 羹zere saatlerin kasa 癟aplar覺 resmi sitelerinde 繹zellikler aras覺nda net bir ekilde belirtiliyor. Ancak kasa kal覺nl覺覺 bilgilerini 羹reticilerin kendi sitelerinde 癟ok ender olarak g繹rebiliyoruz. Sebebi tart覺覺l覺r tabi ki ama bence bu bilginin kesinlikle m羹teriye sunulmas覺 gerekir. 羹nk羹 癟ap kadar, kal覺nl覺k da saatin koldaki g繹r羹nt羹s羹n羹 ve kullan覺m覺n覺 etkileyen 繹ncelikli fakt繹rlerden biri. rnein g繹mlek giydiinizde -tabi giydiiniz g繹mlee g繹re deiir- saatin 癟ap覺n覺n ve kal覺nl覺覺n覺n belirli deerler alt覺nda olmas覺 gerekiyor. Ben genelde slim model g繹mlekler kullan覺yorum, manetler de ayn覺 繹l癟羹de daral覺yor. 41mm 癟ap覺n 羹st羹ndeki saatler ne kadar ince olsa da manetin alt覺na girmekte zorlan覺yor. 41 ve alt覺nda ise kal覺nl覺k 繹n plana 癟覺k覺yor, 13-14mm 羹st羹 kal覺nl覺klar yine kullan覺m覺 zorlat覺r覺yor.
Maalesef her saati deneme ans覺n覺 bulam覺yoruz veya denerken 羹zerimizde istediimiz k覺yafetler olmayabiliyor. 襤te bu y羹zden bu tarz ger癟ek 繹l癟羹mlere dayanan bir bal覺k a癟may覺 d羹羹nd羹m. A癟覺l覺覺 da elimde bulunan saatlerin kal覺nl覺klar覺n覺 繹l癟erek yap覺yorum :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Re: Saat Kal覺nl覺k Rehberi

Mesaj eyimen » 07 Mar 2017, 10:03

Omega Speedmaster Moonwatch Professional 311.30.42.30.01.005
ap: 42 mm
Kal覺nl覺k: 14,4 mm
Mekanizma: Lemania 1861
Moonwatch bir mekanik kronograf olarak makul 繹l癟羹lere sahip. 14,4 mm'ye yak覺n bir kal覺nl覺k 繹l癟t羹m. Ama kozmetik olarak daha ince g繹r羹nd羹羹n羹 belirtmek laz覺m, 癟羹nk羹 cam hari癟 kal覺nl覺覺 12 mm. Yani kal覺nl覺覺n 2,4 mm'si cama ait :lol:
Resim
Resim

Tag Heuer Carrera Calibre 1887 car2111.fc6266
ap: 41 mm
Mekanizma: Calibre 1887
Kal覺nl覺k: 15,5 mm
Kasa yap覺s覺 sebebiyle olduundan da kal覺n g繹r羹nen saatin kal覺nl覺覺 繹l癟羹m羹mde 15,5 mm 癟覺kt覺. Pek ince say覺lmaz :D
Resim
Resim

Hamilton Khaki Field Day Date H70695735
ap: 42mm
Mekanizma: Powermatic 80
Kal覺nl覺k: 11 mm
Simsiyah olmas覺 sebebiyle olduk癟a ince g繹r羹nen bir saat. 10 mm civar覺 hissettirmiti bana ama ger癟ekte 11 mm imi :D
Resim
Resim

Skagen
Mekanizma: Quartz
Kal覺nl覺k: 7,7 mm
Listeye bir de, inceliiyle tan覺nan -elimde de bulunduundan- Skagen bir saat ekledim. Kasa yap覺s覺 sebebiyle daha da ince g繹r羹nen saatin ger癟ekte ise kal覺nl覺覺 yakla覺k 7,7 mm.
Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
eyimen

Ya: 43
Kay覺t: 13 Tem 2015, 22:54

Mesaj TSayiR » 07 Mar 2017, 10:12

Khaki field kolunuza cok yakismis. Hepsi guzel ama onu cok begendim. Black ayri bir guzelmi. Gule gule kullanin.
@WatchesTNC
Kullan覺c覺 avatar覺
TSayiR

Ya: 38
Kay覺t: 18 ub 2016, 14:17

Mesaj mturann » 07 Mar 2017, 15:55

TISSOT PRC 200 POWERMATIC 80
Model No: T055.430.11.047.00

Kal覺nl覺k 11.9 mm
Fakat saatin eklinden dolay覺 biraz daha kal覺n gibi g繹r羹n羹yor.
Saat 200mt su ge癟irmezlik ve vidal覺 tepe ile hem Diver gibi d羹羹n羹lm羹 hem de Dress gibi tasarlanm覺 olduundan herhalde 癟ok estetik durmuyor. Bu da normal g繹r羹n羹te biraz kal覺n gibi g繹r羹nmesine sebep oluyor.

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
mturann

Kay覺t: 13 Kas 2014, 18:00

Mesaj coolfire » 07 Mar 2017, 16:25

Benimde merak ettiim bir konu. Internette en ince modeller bulunabiliyor ama hep ula覺lamaz durumda olan modeller (ortalama ekomomide bir saatsever i癟in ). Bug羹n kolumda ise kendi otomatik saatlerim i癟erisinde en ince olan覺 var: SARY025, kal覺nl覺k 11.1 (webden al覺nma bilgi, kendim 繹l癟medim)

Resim

SM-N920C cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
En son coolfire taraf覺ndan 07 Mar 2017, 16:30 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj coolfire » 07 Mar 2017, 16:28

Bunlarda bu konuda ki rekortmenler (g羹ncel olmayabilir)

http://www.watchtime.com/blog/7-record- ... n-watches/
Kullan覺c覺 avatar覺
coolfire

Ya: 47
Kay覺t: 16 Mar 2013, 14:53

Mesaj MertYe » 10 Mar 2017, 03:15

eyimen yazd覺:Bildiiniz 羹zere saatlerin kasa 癟aplar覺 resmi sitelerinde 繹zellikler aras覺nda net bir ekilde belirtiliyor. Ancak kasa kal覺nl覺覺 bilgilerini 羹reticilerin kendi sitelerinde 癟ok ender olarak g繹rebiliyoruz. Sebebi tart覺覺l覺r tabi ki ama bence bu bilginin kesinlikle m羹teriye sunulmas覺 gerekir. 羹nk羹 癟ap kadar, kal覺nl覺k da saatin koldaki g繹r羹nt羹s羹n羹 ve kullan覺m覺n覺 etkileyen 繹ncelikli fakt繹rlerden biri. rnein g繹mlek giydiinizde -tabi giydiiniz g繹mlee g繹re deiir- saatin 癟ap覺n覺n ve kal覺nl覺覺n覺n belirli deerler alt覺nda olmas覺 gerekiyor. Ben genelde slim model g繹mlekler kullan覺yorum, manetler de ayn覺 繹l癟羹de daral覺yor. 41mm 癟ap覺n 羹st羹ndeki saatler ne kadar ince olsa da manetin alt覺na girmekte zorlan覺yor. 41 ve alt覺nda ise kal覺nl覺k 繹n plana 癟覺k覺yor, 13-14mm 羹st羹 kal覺nl覺klar yine kullan覺m覺 zorlat覺r覺yor.
Maalesef her saati deneme ans覺n覺 bulam覺yoruz veya denerken 羹zerimizde istediimiz k覺yafetler olmayabiliyor. 襤te bu y羹zden bu tarz ger癟ek 繹l癟羹mlere dayanan bir bal覺k a癟may覺 d羹羹nd羹m. A癟覺l覺覺 da elimde bulunan saatlerin kal覺nl覺klar覺n覺 繹l癟erek yap覺yorum :champ:

Bence faydal覺 bir bal覺k olmu. Tabi yinede bi saati bilekte canl覺 incelemeden karar vermemekte fayda olduunu d羹羹n羹yorum. Mesela yak覺n zamanda kutu a癟覺l覺覺n覺 yapt覺覺m Blancpain FF in kal覺nl覺覺 15.5mm olarak ge癟iyor kendi resmi sitesinde. Bir aralar internette fotoraflar覺n覺 g繹r羹p inan覺lmaz beendiim Roger Dubuis Easy Diver ise kal覺nl覺k olarak 15mm olarak ge癟iyor. A癟覺k癟as覺 eer Blancpain FF 15.5mm ise kal覺nl覺k olarak Roger Dubuis g繹r羹n羹 itibariyle 25mm gibi geliyor. Burda tasar覺mdaki fakt繹rlerinde devreye girdiine inan覺yorum. Blancpain biraz daha yuvarlak hatlara sahipken Roger Dubuis d羹md羹z kasa gibi duruyor hatta bezel bile d羹md羹z bal覺 gibi duruyor kasaya ge癟ileri tamamen d羹z. Kald覺 ki 癟ap olarakta sadece 1mm daha fazla 癟aptan dolay覺 b繹yle bir izlenim verdiine de inanm覺yorum.

Konuyu biraz toplamam gerekirse teknik verilere g羹venerek saat alma giriiminde bulunmak 癟ok doru deil bence. Kesinlikle bunu konuyu baltalamak i癟in s繹ylemiyorum dediim gibi internette bulunmayan bilgileri bulabilmek ad覺na ger癟ekten faydal覺 bir bal覺k olmu ama m羹mk羹n mertebe saatleri canl覺 incelemekte kesinlikle fayda g繹r羹yorum. Bana bunu 繹rettii i癟inde Roger Dubuis'e teekk羹r羹 bir bor癟 biliyorum :D

Bahsettiim saatte tam olarak uydu :

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
MertYe

Ya: 30
Kay覺t: 14 Au 2014, 19:13

Mesaj asymptote » 10 Mar 2017, 09:03

G羹zel bal覺k.. :champ: Kal覺nl覺k eer bir kriter olarak ele al覺nacaksa kasa 繹l癟羹leriyle birlikte cam覺n bombeli olup olmamas覺 da mutlaka g繹z 繹n羹nde bulundurulmal覺.. rnein Tissot Visodate 11.6 mm kal覺nl覺a sahip ancak bombeli cam覺yla en az 14 mm g繹steriyor..
"Evrende en b羹y羹k ziyan, sorgulama yeteneini yitirmi bir beyindir." - A. Einstein
Kullan覺c覺 avatar覺
asymptote

Kay覺t: 11 Ara 2010, 14:28

Sonraki

D繹n TSF Saat Mekanizmalar覺 & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 30 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners