Otomatik Saat İçin Yağ Markaları Bilgi ve Öneri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj sailor1932 » 26 Şub 2017, 22:37

Merhaba degerli forum úyeleri.Baska bi konu acttim ama görünmüyor yeniden açmak istedim.Amatör olarak yavas yavas saat mekaniğiyle ilgileniyorum.Siz değerli üyelerimize sorum şu piyasada kaç çeşit yağ var.Otomatik bi saat'i yağlamak için kaç çesit yağ almam lazim?Bazi yağlar için 20 ml 140tl bazilari 15-20 tl arasi hangisi?Marka ceşitleri yazarsaniz bu fukarayi çok mutlu ederseniz.Amatör olarak ilgilendiğim için küçük tüpler işimi görür diye düşünüyorum tabi varsa.Cevablariniz. için şimdiden teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
sailor1932

Re: otomatik saat icin yağ

Mesaj sailor1932 » 27 Şub 2017, 18:36

Değerli dostlar hiç bir fikri olan yokmu?Novostar isimli bi marka daha var.Fiyatlari daha uygun kullanan varmi?Yorumlarinizi bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
sailor1932

Mesaj Thevenin » 27 Şub 2017, 19:24

Standart ETA mekanizmalar icin 3-4 cesit olmakla beraber, ornegin AP kalibre 2121 icin 7 farkli ozellikte yag kullanildigini biliyorum. Nitekim onlarca farkli parca temas noktasi icin ayni tip yag kullanildigini dusunmek oldukca naif olur herhalde.

:arrow: http://www.ofrei.com/page434.html

:arrow: http://www.ofrei.com/page951.html

Ilave fikri olan yazar mi bilinmez :D zira bunun her mekanizma, hatta her parca icin ayni olmasi mumkun degil, dolayisiyla ilginin de amator olarak uzun surdurulebilecegini pek sanmiyorum.
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj asymptote » 27 Şub 2017, 20:01

Oiling chart'lara kaldıysa işimiz koca bir vitrini yağ şişeleriyle doldurmamız gerekir Thevenin reyiz.. :D

Temel olarak kullanılan yağlar şöyle (elbette bunların alternatifleri mevcut):

Moebius 9010 oil (raf ömrü 6 yıl) eşampan sisteminde ve ince yataklarda
Moebius Microgliss D-5 oil (raf ömrü 3 yıl) zemberek, tulumba mili ve kalın yataklarda
Moebius 9501 grease (raf ömrü 6 yıl) keyless work ve cannon pinion gibi yüksek sürtünme ve basınç oluşan bölgelerde

Bu yağları aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz:
https://www.cousinsuk.com/category/oils

Ayrıca yağ çubuklarınız yoksa onları da yine cousin'den alabilirsiniz. Bergeon Swiss Carded Set almanızı öneririm.
https://www.cousinsuk.com/product/oilers-sets

İhtiyaca göre farklı boylarda birkaç tane de yağ kapağı almanızı öneririm:
https://www.cousinsuk.com/product/oil-pots-single-cups

Doğru yağı doğru yere uygulamak önemli ama belki bundan da önemlisi yağı ne kadar uygulayacağınız. Bunu kitaptan ya da videodan öğrenmek pek kolay olmasa gerek. Bir ustanın yanında çıraklık yapmak lazım.. ;)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Thevenin » 27 Şub 2017, 20:32

Ben Baran'i kastetmistim ilave ile ama bu da enteresan :D Gerci hic vitrine falan gerek yok, zaten bunlar yaziyor semalarda.

Semalardan baska nereye bakilacak onu da bilemiyorum. Nizami sekli bu; ama varsa baska kutsal bir yemek kitabi faideli olur :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj asymptote » 27 Şub 2017, 20:51

Yüzlerce farklı şema var. Hepsinin birleşim kümesini alsak vitrin de yetmeyebilir.. :D Servisler şemalara uysunlar (ki onların da uyduğundan şüpheliyim) ancak köşebaşı saatçileri ve amatörler çorba+kuru+pilavla bitiriyorlar işi.. Yanında salata ve baharat tercihe kalmış.. ;) Yine de en iyisini Baran bilir tabi.. :D
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Thevenin » 27 Şub 2017, 20:54

Ben yine Baran'a havale ediyorum :D
Thevenin
Kullanıcı avatarı
Thevenin

Mesaj sailor1932 » 27 Şub 2017, 22:06

Sayin Asymptote ve Sayin Thevenin cevablariniz için teşekkür ederimBi ustanin yaninda boş vakitlerde çiraklik yapmayi isterdim ama Usta yapacak yer yok kismet artik.Sevgili üstatlar novostar isimli yağ kullandimiz kalite açisindan nasil?İyi geceler
Kullanıcı avatarı
sailor1932

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 39 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners