Saat Mekanizması Çark Üretimi Hakkında Mühendislerden Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Saat Mekanizması Çark Üretimi Hakkında Mühendislerden Bilgi

Mesaj YoldasM » 11 Oca 2017, 12:47

Merhaba;
Ben bir firmada lazer, cnc makinalarını kullanan bir operatörüm. Kendi dişli saat sistemimi yapmak istiyorum. Ama istediğm saaat 24 saat kadranlı ve ters yönde haraket edecek ve saniye göstergesi olmayacak bir saat. Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra bu işin altından tek başıma çıkamayacağımı anladım.
Çizimleri bilgisayar ile yapacağımdan bana çarkların çalışma mantığını (24Saat kadran için) değerleriyle birlikte verebilecek bir mühendise ihtiyacım var.
Esasında eski sistemlerde ki gibi sarkaçlı, bilyeli vs bir saat yapmak isterdim ama bilgi birikimim olmadığından onları hiç anlayamayacağımı farkettim.
Son olarak yapacağım saaat kendi şahsıma ait olacağından bana çark sistemi ile ilgili yardımcı olacak arkadaşa da bir tane saat yapıp göndereceğim (İstanbul içindeyse elden teslim edebilirim)
NOt: Yaratıcı fikirlere açığım. Lütfen bana git araştır basit değil vs demeyin basit olmadığını biliyorum. Benim elimde 0,3mm aralığında ayrıntı verebilecek bir makine var ve bir mühendisinde bilgi birikimini talep ediyorum.
Saygılar...
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Re: Ciddi anlamda saat yapımı(mühendisler gelsin)

Mesaj neperliva » 12 Oca 2017, 18:06

desteklenmeli :thumbup:
kekse zamaninda bu islere giren insanlar olsaymis bugun tum dunyaya satsaymisiz...
"Hata yapmayan kişi aslında genel olarak hiçbir şey yapmıyor demektir".
Kullanıcı avatarı
neperliva

Mesaj YoldasM » 12 Oca 2017, 18:27

neperliva yazdı:desteklenmeli :thumbup:
kekse zamaninda bu islere giren insanlar olsaymis bugun tum dunyaya satsaymisiz...

Teşekkür ederim. Umarım bana yardımcı olacak bir mühendis ya da saatçi çıkar umuduyla hergün 5-6 kez girip kontrol ediyorum konuyu :)
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj YoldasM » 13 Oca 2017, 23:04

Eğer konuyu takip eden varsa diye belirtmek isterim ki bir saat modeli buldum. Biraz karışık ama anlamamda bana yardımcı oldu üstelik motor gücü (RPM) gibi bir değişken olmadan serbest salınım gücüyle çalışacak bir saat. Yarın parçalarınn fotoğraflarını konuya ekleyeceğim. SAnırım saati toparlamam bikaç haftamı alacak gibi gözüküyor. Şimdilik sadece bilinen mantıkla 12saat kadranlı bir saat yapıyorum, malum konuyu henüz 3 gündür araştırıp öğrendiğim kadarıyla hakimim o yüzden basitten başlamak gerektiğini düşündüm. Hala bana teknik konularda yardımcı olabilecekleri beklemekteyim.

Not: Günlerdir şunu gördüm ki tüm tasarım işlemleri yabancılar tarafından yapılıyor biz Türklerden birşeyler yapmaktan ziyade yapılanı anlamaktan başka bir icarati olduğunu göremedim ki bu çok üzücü bir durum. Örnek vermek gerekirse adamın birisi sadece saat şablonları çizip bunların .dxf dosyalarını satıyor, hemde 20dolardan ve yaklaşık 11 senedir bir katkı sağlamamış 11 senedir aynı şeyleri satıyor. Ülkemizde ki doların durumu çok yüksek olduğundan alamadım (En ucuzu 100Tl gibi bir rakam ve açıkçası o paarayı şimdilik vermeyeceğim). Keşke bizden de bu tarz konularda Yaratıcı Örnekler olsaydı...
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj Ground » 13 Oca 2017, 23:14

Bu aceleniz neden anlamadım.

Biraz horoloji konusunda denimlemenizi arttırsanız olmazmı?

Örneğin bol bol ucuz rus saatleri parçalamanız ya sa saat tamircisi birinin yanında söküp takma ile mekanizmaları tanımanız uygun olmaz mı?

Tabi desteklenmenizi isterim ama böyle kervan yolda düzülür mantığıyla bir kaç yerde tıkanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Ground

Mesaj SeiKinetic » 14 Oca 2017, 04:04

Teknik konuda yardımcı olabilecek birilerini beklemektense, teknik konulara da olabildiğince hakim olabilmek adına kendimize yeni bir şeyler katmanın daha doğru olabileceğini düşünüyorum. O "teknik konulara hakim mühendis", zaten kendi saatini tasarlayacak teknik bilgiye sahipse, sırf üretim için neden karsız bir ortaklık peşinde olsun? Ya da neden gereken çoğu şeyi o sağlayıp, sizin sadece makinenizi, ya da operatörlüğünüzü kullanarak ikinci planda kalsın ki? Yanlış anlamayın, iyi dileklerin ve birkaç tavsiyenin ötesine gidemeyecek olsa da tabii ki projenizi desteklemek isterim. Ancak, hem acelenizi hem de tavrınızı -üzülerek söylüyorum ki- anlayamıyorum. Haddi aşmak istemem ancak; sanırım teknik konularda, özellikle hayal ettiğiniz parçanın tekniği, çalışma prensibi, çalışma ekipmanları, yardımcı ekipmanlar, eklenebilecek veya çıkarabilecek diğer ekipmanlar konusunda teknik bilgi çalışması yararınıza olacaktır. Bu mecrada yapılacak, yapılmış, yapılmakta olan her türlü faaliyete müteşekkir olacak, olabildiğince destek verebilecek yüzlerce insan mevcut. "Başkası yapınca takdir ediliyor ancak biz bir şey yapmaya kalkışınca hareket yok" şeklinde bir serzenişiniz olmuş. Burada şunu belirtmek isterim ki, takdir edilen çoğu parça, çoğu model; uzun yıllar süren, ciddi tasarım ve mühendislik aşamalarından geçmiş, onlarca teste tabi tutulmuş ürünler. Bizlere ulaşmadan önce bir çok tecrübeden, yorumdan, eleştiriden yola çıkılarak, esinlenilerek ortaya 'iyi' bir ürün çıkarılmaya çalışılmış ürünler. Serzenişinizi anlıyorum, ancak sitem etmektense gerekebilecek teknik terimleri, açıklamaları, sizin için yararlı olabilecek her türlü argümanı -en azından- ansiklopedik bilgi olarak edinmeniz projenizin verimliliği açısından yararınıza olur diye düşünüyorum. Umarım projenizde istediğiniz ürünü, istediğiniz yoldan ortaya koyabilir ve bizlere belki ön ayak, belki bir esin kaynağı olursunuz. Size bu meşakkatli yolculuğunuzda moral, motivasyon, enerji, bol eğlence ve kolaylıklar diliyorum.
Saygılar.
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017, 10:28

Ground yazdı:Bu aceleniz neden anlamadım.

Biraz horoloji konusunda denimlemenizi arttırsanız olmazmı?

Örneğin bol bol ucuz rus saatleri parçalamanız ya sa saat tamircisi birinin yanında söküp takma ile mekanizmaları tanımanız uygun olmaz mı?

Tabi desteklenmenizi isterim ama böyle kervan yolda düzülür mantığıyla bir kaç yerde tıkanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Öncelikle çevremde saatçi yok o yüzden bu tarz bir girişim yapamıyorum. Üstelik ben o kadar ufak bir saat zaten yapamam, duvar saati yapmaya çalışıyorum. Acelem yok esasında sadece hevesim var. Üstelik ben saatçi değilim olmaya da çalışmıyorum ben bir cnc operatörüyüm sadece işime yarayacak şeyleri öğreniyorum.
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj YoldasM » 14 Oca 2017, 10:32

SeiKinetic yazdı:Teknik konuda yardımcı olabilecek birilerini beklemektense, teknik konulara da olabildiğince hakim olabilmek adına kendimize yeni bir şeyler katmanın daha doğru olabileceğini düşünüyorum. O "teknik konulara hakim mühendis", zaten kendi saatini tasarlayacak teknik bilgiye sahipse, sırf üretim için neden karsız bir ortaklık peşinde olsun? Ya da neden gereken çoğu şeyi o sağlayıp, sizin sadece makinenizi, ya da operatörlüğünüzü kullanarak ikinci planda kalsın ki? Yanlış anlamayın, iyi dileklerin ve birkaç tavsiyenin ötesine gidemeyecek olsa da tabii ki projenizi desteklemek isterim. Ancak, hem acelenizi hem de tavrınızı -üzülerek söylüyorum ki- anlayamıyorum. Haddi aşmak istemem ancak; sanırım teknik konularda, özellikle hayal ettiğiniz parçanın tekniği, çalışma prensibi, çalışma ekipmanları, yardımcı ekipmanlar, eklenebilecek veya çıkarabilecek diğer ekipmanlar konusunda teknik bilgi çalışması yararınıza olacaktır. Bu mecrada yapılacak, yapılmış, yapılmakta olan her türlü faaliyete müteşekkir olacak, olabildiğince destek verebilecek yüzlerce insan mevcut. "Başkası yapınca takdir ediliyor ancak biz bir şey yapmaya kalkışınca hareket yok" şeklinde bir serzenişiniz olmuş. Burada şunu belirtmek isterim ki, takdir edilen çoğu parça, çoğu model; uzun yıllar süren, ciddi tasarım ve mühendislik aşamalarından geçmiş, onlarca teste tabi tutulmuş ürünler. Bizlere ulaşmadan önce bir çok tecrübeden, yorumdan, eleştiriden yola çıkılarak, esinlenilerek ortaya 'iyi' bir ürün çıkarılmaya çalışılmış ürünler. Serzenişinizi anlıyorum, ancak sitem etmektense gerekebilecek teknik terimleri, açıklamaları, sizin için yararlı olabilecek her türlü argümanı -en azından- ansiklopedik bilgi olarak edinmeniz projenizin verimliliği açısından yararınıza olur diye düşünüyorum. Umarım projenizde istediğiniz ürünü, istediğiniz yoldan ortaya koyabilir ve bizlere belki ön ayak, belki bir esin kaynağı olursunuz. Size bu meşakkatli yolculuğunuzda moral, motivasyon, enerji, bol eğlence ve kolaylıklar diliyorum.
Saygılar.

Tüm yazınızı saygıyla okudum öncelikle görüşleriniz önemli benim için. Ama ben bir saatçi ya da mühendis değilim. Cnc operatörüyüm sadece imkanım var hevesim var. Amacım ticari bir başarı elde etmek değil kendi keyif alabileceğim bir şey tasarlamak. Seri üretim yapmayacağım. Yapmaya çalıştığım şeyleri yabacnı sitelerde 1000lerce TL gibi rakamlara satıldığını gördüm. Eğer konuya yeteri kadar hakim olursam puzzle gibi parçaları üretip ticari anlamda birşeyler yapmaya çalışabilirim ama şimdilik (bi kaç yıl) böylr bir durum söz konusu değil. Acele etmemin sebebi hevesim var elimde imkanım var ve deneme yanılma yöntemi ile birşeylere başlamak istemem. Başarısız olursam -ki ilk denemem olduğundan buna şüphe yok- tecrübe edeceğim. Teknik bilgiler okunur anlaşılır ama ama asıl tecrübe deneme yanılma yöntemi ile sağlanır. Teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners