Saat Mekanizması Çark Üretimi Hakkında Mühendislerden Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Saat Mekanizması Çark Üretimi Hakkında Mühendislerden Bi

Mesaj sedir » 14 Oca 2017, 23:21

Şu anda arşivi karıştırıp bulamayacağım ama benzer gayretler daha önce de olmuştu. Zevk için bir duvar saati yapmaktan bahsediyorum. Böyle bir istek için, elde imkan da varken 20-25 dolara satılan bir modelle başlamak ve daha sonra isteniyorsa onu geliştirmek neden "pahalı" diye düşündüğünüz bir yol anlamadım. Yaptığınız parçalar, kullandığınız cihazlar, bu arada çöpe giden ve gidecek olan üretimler daha mı ucuz?
Kısaca önerim, bir model alınız, ona göre yaptığınız mekanizmanın çalıştığını görünüz. Hem gayretiniz artar, bir ürün oluşturduğunuz için mutlu olursunuz, hem de ilerleyip gelişmek için bir başlangıç noktanız olur.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj sedir » 14 Oca 2017, 23:24

Sanırım konulardan biri şuydu:
viewtopic.php?f=49&t=7496&p=97007&hilit=+ahşap+saat+#p97007
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Re: Ciddi anlamda saat yapımı(mühendisler gelsin)

Mesaj ozanozi » 16 Oca 2017, 10:13

YoldasM yazdı:
ozanozi yazdı:size ancak şu konuda fikir verebilirim iyi düzeyde bir catia kullanıcısından kafanızda tasarladığınız parçaların similasyonunu yapmasını isteyebilirsiniz. tabiki önce mühendislik hesaplamalar ve buna uygun tasarım çalışmaları yapılmalı. ancak yukarıdaki yorumlarda olduğu gibi horoloji bilimine hakim olmadan yada bir saatin kopyasını çıkartmadan(ki siz kopyaya yönelmek istemiyorsunuz ) buna ulaşmak çok zor. siz şuanda var olan bir sistemi sıfırdan kendinize özgün bir tasarım olarak yapmak istiyorsunuz. iş sadece dişliyi çarkı üretip onların uyum içinde çalışmasından mütevvellid değil. sistem her ne kadar duvar saati büyüklüğünde tasarlanmış dahi olsa ; yerçekim etkisi , sürtünme etkisi , parçaların manyetiklenme etkisi, ve daha aklıma gelmeyen bir sürü fiziksel etki her bir parçanın mühendislik anlamda hesaplanması ve tasarımında çok büyük sorunlar çıkartacaktır. yani buradan bulunan bir kaç mühendisin öyle bi kaç günlük hesap kitap yapmasıyla ortaya çıkacak bir sistem değil ciddi manada üzerinde çalışmak gerekir. 0.3 hata payı yazmışsınız bu hata payıda iyi bir saat değil normalbir saat üretmek için fazla gibi. buda hesap kitap işini ciddi manada saptırır. bir parçada 0.3 lük bir sapma onlarca dişlinin birbirine sürtünerek çalıştığı bir sistemde nasıl bir sonuç verir siz düşünün. fakat siz bir saat değil çalışan bir sistem yapıp üzerinde zamanla revizyon yapmak isterseniz bişey diyemem. oda yıllar alır. hafife alınacak bir iş değil düşüncenizi tebrik ediyorum.
ayrıca;
-metalurijist
-fizikçi
-makina mühendisi
-iyi bir konstruktör ' e ihtiyacınız olacaktır...

Şu an için kusursuz bir saatten çok çalışan bir saat yapmaya uğraşıyorum ama anladım ki forum ortamında bir ortakla olacak iş değilmiş hele birde benim gibi hobi olarak uğraşılıyorsa. Yazımda hatam payım 0.3 demedim. 0.3 ayrıntıya girebilecek bir makina kullanıyorum dedim.

yolunuz açık olsun başarılı olacağınıza inanıyorum. :champ:
Her zaman doğruyu söyle, ama her zaman her doğruyu değil.
Kullanıcı avatarı
ozanozi

Mesaj rtalhaustun » 16 Oca 2017, 15:34

Bir makine mühendisi adayı olarak şunu diyebilirim, aslında dişli konusu bir bakıma sadece hesaplama. Yani şema şöyle; GÜÇ KAYNAĞI > DİŞLİ MEKANİZMASI > KADRAN. En zor kısmı dişli hesaplaması, güç kaynağının bir çok alternatifi olabilir. Dişli mekanizma hesaplamasından kastım tahvil oranı, çap, diş sayısı, verim vb. gibi hesaplamalar bunlar yapıldığında işin en ağır kısmı bitmiş oluyor.
in love w/ Cartier
Kullanıcı avatarı
rtalhaustun

Mesaj YoldasM » 17 Oca 2017, 16:40

rtalhaustun yazdı:Bir makine mühendisi adayı olarak şunu diyebilirim, aslında dişli konusu bir bakıma sadece hesaplama. Yani şema şöyle; GÜÇ KAYNAĞI > DİŞLİ MEKANİZMASI > KADRAN. En zor kısmı dişli hesaplaması, güç kaynağının bir çok alternatifi olabilir. Dişli mekanizma hesaplamasından kastım tahvil oranı, çap, diş sayısı, verim vb. gibi hesaplamalar bunlar yapıldığında işin en ağır kısmı bitmiş oluyor.

Mantıkta dişli sistemini çözdüm ama büyük bir problem var ki o da gücün kaynağı değişkeni tüm sistemi değiştirebiliyor.
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj YoldasM » 17 Oca 2017, 16:45

Resim

Evet arkadaşlar ikinci saatimi tasarlıyorum. İlkinide göre başarılı olmayı umut ediyorum. Şu an üretim aşamasındayım daha sonra fotoğrafları paylaşacağım. En keyif aldığım kısım çarkalrı ve hesaplamarı yaptıktan sonra onları kafama göre dizip bir motif oluşturmak. Yalnız şöyle bir sıkıntı var 24saat kadran için gerekli hesaplamayı yapamadım o yüzden şimdilik 12saat yapıyorum :) Sayılar daha olağan olduğundan hesaplamar basit oluyor. Sarkaç sistemini başka bir örnekten çaldım :) Gerisi bana ait...
Kullanıcı avatarı
YoldasM

Mesaj SeiKinetic » 17 Oca 2017, 19:53

Başaracağınıza eminim. Tebrikler, iyi çalışmalar. Tüm güncel ilerlemeyi merakla bekliyorum :champ:
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Mesaj Maybek » 17 Oca 2017, 23:06

Izliyorum ve tebrik ediyorum azminizden oturu, basarilar

Sent from my SM-G900FQ using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Maybek

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 40 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners