Ronda 3520 D Mi Seiko 7T62 Mi?

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Ronda 3520 D Mi Seiko 7T62 Mi?

Mesaj alihoca » 20 Mar 2017, 19:34

Quartz mekanizmalara karşı bir empati var maalesef. Ben bu konuda pek çok arkadaşa katılmıyorum. Quartz mekanizmalar her ne kadar basit makineler olsalar da asla yabana atılacak bir şey değillerdir. Bu mekanizmalar hem dakik hem sorunsuzdurlar. Bakıma ihtiyaç duymazlar, şoklardan ve manyetik alanlardan etkilenmezler.Bunun dışında ucuz olmaları saatleri daha ulaşılabilir hale getirmiştir. Tabiki dez avantajları da var. Mesela daha kısa ömürlüdürler. Bozulunca genelde tamir edilmeyip değiştirilmeleri tercih edilir. Lakin tamir ve değişimmaliyetleri de düşüktür. Bana göre quartz mekanizmaların, mekanik saatlerden tek eksiği, mekanikler kadar zevk verememeleridir.
Arkadaşın sorusuna gelince Ronda kullanmadım ama Seiko mekanizmanın sorun çıkardığını görmedim.
Tempus erit auri pretium!
Kullanıcı avatarı
alihoca

Mesaj zkozani » 24 Mar 2017, 23:17

alihoca yazdı:Quartz mekanizmalara karşı bir empati var maalesef. Ben bu konuda pek çok arkadaşa katılmıyorum. Quartz mekanizmalar her ne kadar basit makineler olsalar da asla yabana atılacak bir şey değillerdir. Bu mekanizmalar hem dakik hem sorunsuzdurlar. Bakıma ihtiyaç duymazlar, şoklardan ve manyetik alanlardan etkilenmezler.Bunun dışında ucuz olmaları saatleri daha ulaşılabilir hale getirmiştir. Tabiki dez avantajları da var. Mesela daha kısa ömürlüdürler. Bozulunca genelde tamir edilmeyip değiştirilmeleri tercih edilir. Lakin tamir ve değişimmaliyetleri de düşüktür. Bana göre quartz mekanizmaların, mekanik saatlerden tek eksiği, mekanikler kadar zevk verememeleridir.
Arkadaşın sorusuna gelince Ronda kullanmadım ama Seiko mekanizmanın sorun çıkardığını görmedim.

Genwl itibaritle seiko nun pilli makinelerinde sorun yaşayan olmamış.
Kullanıcı avatarı
zkozani

Mesaj zkozani » 24 Mar 2017, 23:20

Quartz mekanizmalar uygun fiyatlı bakım gerektirmeyen sorunsuz mekanizmalardır. Aynı zamanda oldukça dakiktirler. Eğer birden fazla saatten oluşan bir koleksiyon yapacaksanız araya bir kaç tane quartz mutlaka sıkıştırmanız gerekiyor. :thumbup:[/quote]
Tamamen katılıyorum ek olarak ta bence saatte görsellik arayan biri için pilli chronolu seiko lar gayet mantıklı...
Otomatik chronolu saatler hem çok pahalı hem de chrono çok kullanana rastlamadım genellikle görsellik için tercih edildiği bnm i düşünüyorum chrono saatlerin
Kullanıcı avatarı
zkozani

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners