ETA G.10 Quartz Chronograph Mekanizma Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

ETA G.10 Quartz Chronograph Mekanizma Bilgi

Mesaj alihoca » 16 Kas 2016, 21:42

Merhaba değerli arkadaşlar!
Almaya niyetlendiğim Certina ds action chronograph saatte eta g.10 mekanizma kullanıldığını öğrendim. Forumda aramama rağmen quartz chronograph mekanizmalar ile ilgili doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Bu mekanizma hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bunlar uzun ömürlü müdür, onarımları ekonomik mıdır kısacası evladiyelik mi yoksa kullan at mıdır acaba?
Tempus erit auri pretium!
Kullanıcı avatarı
alihoca

Re: Eta G.10 Quartz Chronograph Mekanizma

Mesaj SeiKinetic » 16 Kas 2016, 21:56

G10 quartz kullanıldığına emin misiniz? Ya da farklı bir modele bakıyor olabilirsiniz. Chrono DS'lerde 7753 otomatik makine mevcut.
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Re: Eta G.10 Quartz Chronograph Mekanizma

Mesaj alihoca » 16 Kas 2016, 22:01

SeiKinetic yazdı:G10 quartz kullanıldığına emin misiniz? Ya da farklı bir modele bakıyor olabilirsiniz. Chrono DS'lerde 7753 otomatik makine mevcut.

Yabancı bir siteden saatin bilgilerine baktım eta g.10 yazıyor hatta mekanizma fotosunu da koymuşlar. Benim baktığım quartz olanı
Kullanıcı avatarı
alihoca

Re: ETA G.10 Quartz Chronograph Mekanizma Bilgi

Mesaj alihoca » 17 Kas 2016, 20:00

Dünden beri bu mekanizma ile ilgili yerli ve yabancı sitelerde araştırmalar yapıyorum ve bazı bilgilere ulaştım. Bu bilgileri, merak edecek arkadaşlar için paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki ulaştığım ve paylaşacağım bilgileri benim gözlemlerim ve tecrülerimden çok derleme niteliğindendir.
Eta G.10 211 mekanizma İsviçrede üretilen chronograph bir mekanizma. Bu mekanizmanın bazı parçaları plastikten olup, mühürlü bir yapısı vardır yani onarılamaz. Mekanizma bozulduğu taktirde değiştirilmelidir. Değişim aynı mekanizma ile olabileceği gibi yeni nesil Eta G.10 212 mekanizma ile de yapılabiliyor çünkü bunların boyutları tamamen aynı. Maliyetine gelince piyasada bolca bulunan bu mekanizma 50-60 dolar civarı bir şey el yakmıyor sizin anlayacağınız. Bu nedenle kullanıma bağlı olarak gayet uzun ömürlü de olabilecek (Tissot prc200 saatimi on yıla yakın kullandım mekanizma taş gibiydi) bu mekanizma başarılı ve ekonomik sayılabilir. Bozuldu mu değiştirirsiniz yenisiyle olur biter hatta yeni nesil 212 ile bile değiştirme şansımız var ;) Otomatik saatlerin 4-5 yılda bir bakım gerektirdiği ve bakım masrafı düşünülürse 15 yıl ve belki de çok daha uzun ömürlü olan bir quartz mekanizma yabana atılmamalıdır. Otomatiğin verdiği his quartzta yoktur tabiki. Eta'nın kurumsal sitesinde Eta G.10 211 aşağıdaki gibi tanıtılıyor:
Saat ve ölçülen zamanı analog olarak görüntüler.
2 basmalı düğmeli kronograf.
Saatler, dakikalar, saat 6'da küçük atlama.
Mekanik tarih.
Sayaçlar 1/10 saniye, 60 saniye, 30 dakika. İşlevler: ADD, SPILLED.
Funktionen: ADD, SPLIT.
4 Mücevher.
Varyasyonlar.
Bu mekanizma Tissot, Certina gibi markaların pek quartz chronograph modelinde kullanılmaktadır.
Saathane adlı siteden Betül ZER ustamızın aşağıdaki yazısı da oldukça faydalı olacaktır:
ETA G10.211 ve ETA G10.212 Makinelerin Farkı Nedir?
Yazılarımdan aşina olduğunuz bir makine var; ETA G10.211. Daha çok Swatch saatlerle ilgili yazılarda bahsediyorum. Bildiğiniz üzere Swatch saatlerin fonksiyonlu (krono veya alttan saniyeli) modellerinde bu mekanizma kullanılmakta.

Bu makine ETA firmasının ürettiği Swiss made bir makine. Çoğu parçasının plastik olması, blok bir yapıda olması handikaplarından ama yine de Swiss made olması ve tabiki ETA damgası onu değerli kılmakta :)

Bu makine sadece Swatch saatlerde kullanılmıyor, Swiss made olan çoğu marka bu makineyi kullanıyor -ki Tissot da bunların başına geliyor. Yani efenim buraya kadar ki mevzunun özeti şu; Swatch saatlerde kullanılıyor hem de plastik makine diye ne makineyi ne de saatinizi hor görmeyiniz. Bunu söylemek elzem oldu çünkü, genelde Swatch tamir için fiyat almak isteyenler yıllar önce saate verdikleri paraya bakıp değer biçmeye çalışıyorlar. Oysa ki kullanılan makine kalitesiz sıradan bir makine değildir. Tissot gibi üst seviye saatlerde de kullanılmaktadır. En önemlisi yedek parçalar döviz ile alınıp satılmaktadır. Yani 5-10 yıl önce aldığınız herhangi bir ürün nasıl aynı fiyatta kalmadıysa bunları da 5-10 yıl öncesine göre düşünmemek gerekir.

Bu mevzuyu ayrı bir konuda daha detaylı açarım belki ama şimdi asıl meseleye gelelim. 211 ve 212 makineler arasındaki farkı göstermek istedim ki 211 modeller artık az bulunur oldu, 212 modeller de kullanılmaya başlandı.Görünüm ve ölçüler açısından hiçbir farkı yok. Sadece krono özelliğinde bir fark bulunuyor. 212 modelde sağ üstteki gösterge bir dakika boyunca durmadan dönüyor, bir dakika sonunda duruyor. Krono sıfırlamada da çok az bir fark var ve benim hoşuma gitti.

211 modelin çalışmasını ve krono sıfırlamasını daha önce çekmiştim, en alta onu ekliyorum. Bir de 212 model makine takılmış bir Swatch saat ile çalışma ve krono sıfırlama videosu çektim. Hemen alttaki videodan izleyebilirsiniz. BETÜL ZER
https://www.youtube.com/watch?v=fK7HGk2Mu40
SAATHANE.COM ADRESİNDEN ALINTI YAPILMIŞTIR.
Kullanıcı avatarı
alihoca

Mesaj İzmirden » 21 Kas 2016, 02:01

@alihoca
Detaylı açıklamalarınız için teşekkürler, bendede bir tane tissot chrono var,211 mekanizmalı
Ne mutlu Türküm diyene
Kullanıcı avatarı
İzmirden

Mesaj alihoca » 21 Kas 2016, 20:59

İzmirden yazdı:@alihoca
Detaylı açıklamalarınız için teşekkürler, bendede bir tane tissot chrono var,211 mekanizmalı

Rica ederim. Forum genelinin aksine otomatik kadar quartz saatleri de severim. Başlığı da bu nedenle açtım.
Kullanıcı avatarı
alihoca

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners