Longines Elegant Serisi İleri Gitme Bilgi ve Öneri

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Longines Elegant Serisi İleri Gitme Bilgi ve Öneri

Mesaj bulent60 » 14 Kas 2016, 17:56

Herkese merhaba,
Benim Longines Elegant serisinden arka kapağı şeffaf olan bir saatim Var. Aldığımdan beri 20 günde veya ayda bir 4~5 dakika ileri gidiyor. İki kez servisine verdim. Gitti geldi fakat durumda değişme yok. Ne önerirsiniz ?
Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
bulent60

Re: Longines saatim ileri gidiyor

Mesaj sedir » 14 Kas 2016, 19:51

Ayda 5 dakika, günde 10 sn eder. Normal veya normale yakın bir değer diye düşünüyorum.
Birinci seçenek iki üç günde veya haftada bir ayar yapmanız.
İkinci seçenek, bu değerler sizi çok rahatsız ediyorsa, COSC sertifikalı bir saat deneyebilirsiniz, ancak yine de günlük 5-6 saniye sapma normal sınırlarda kabul edilir. Bu da ayda 2-3 dakika demektir.
Çok hassas saat isteniyorsa, ufukta yılda 15 saniye sapma gösteren kuartz saatler görünüyor demektir.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Re: Longines saatim ileri gidiyor

Mesaj SeiKinetic » 16 Kas 2016, 01:18

Günde 10 saniye gayet normal bir durumdur hocam, ki olması gereken budur. Referans numarası nedir saatinizin? Ya da model kodu diyeyim. L ile başlayıp sayılarla devam etmesi lazım. Yahut fotoğraf eklerseniz daha detaylı bilgi paylaşabiliriz.
Tutto ha una maniera.
Kullanıcı avatarı
SeiKinetic

Re: Longines Elegant Serisi İleri Gitme Bilgi ve Öneri

Mesaj alihoca » 17 Kas 2016, 08:18

Çok normal bir sapma değeri. Bir forumda okuduğum bilgiyi de sizinle paylaşayım söz açılmışken. Saati gece kolunuzdan çıkardıktan sonra yan yatar konumda bırakmak saatin ileri gitmesine neden oluyormuş. En iyisi kapak üstü bırakmakmış.
Tempus erit auri pretium!
Kullanıcı avatarı
alihoca

Mesaj bulent60 » 17 Kas 2016, 23:51

Saatimin kodu L4.910.4
Fakat bir saatin ileri gitmesinin normal karşılanması bana çok acayip geliyor ne yalan söyleyim. Basit saatlerin bile dakika sapmadan gitmesi karşısında böyle bir saatin, marka saatin ileri gitmesi geri kalması gibi durumları anlamaya çalışıyorum. Bunun mantığını da anlatırsanız çok sevinirim.
Tesekkurler
Kullanıcı avatarı
bulent60

Mesaj sedir » 18 Kas 2016, 06:04

Mekanik saatler, marka ve modeline, biraz da şansa bağlı olarak bir miktar ileri gider veya geri kalırlar. Sıcaktan soğuktan etkilenebilirler. Kolunuza takmaz veya kurmalı ise kurmazsanız iki gün sonra hep durur, size zamanı göstermekten vazgeçerler. Zaman içinde belki üç-beş belki sekiz-on yılda bir bakım isterler. Sizin kabul edemediğiniz bu günlük on saniyelik sapmayı yaparken bile bir günde 86400 saniye olduğundan %99,988425... hassasiyet göstererek [1-(10:86400)] çalışırlar. Çünkü herşey mekaniktir. İsterseniz yüzbin ₺ ödeyerek bir saat alın bir miktar sapması olacaktır.
Ancak bu durumun sizi üzdüğü görülüyor. Siz 100 ₺'nin bile altında bir bedel ödeyerek daha hassas bir saat sahibi olabilirsiniz.Ya da birkaç bin ₺ ile GPS kontrollü, size her gittiğiniz ülkede kendiliğinden doğru zamanı bulup gösteren bir saat de alabilirsiniz. Bu tamamen tercih meselesidir. Forumdaki mekanik saat nasıl çalışır gibi konu başlıkları size daha ayrıntılı bilgi verecektir.
Mekanik saati sevmek, kullanmak ve kabullenmek için mikro makinelerden hoşlanıyor olmanız gerekir.
Vakit nakittir.
Kullanıcı avatarı
sedir

Mesaj serdarktp » 18 Kas 2016, 11:25

Selamlar...Bende Tissot Le Locle vardı 24 saatte 13 sn ileri gidiyordu,şimdi FC 325 bir saatim var,24 saatte 6 sn ileri gidiyor.Forumda satılık Zenith vardı +1 sn yazıyordu.Mekanik saatler için normal bir durum ancak ne kadar dakik olursa o kadar iyi diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
serdarktp

Mesaj eyimen » 18 Kas 2016, 11:47

Daha ust seviye saatler 5-6 pozisyona gore daha hassas ayarlaniyor. Dolayisiyla 3 farkli pozisyonda ayarlanan Tissot, Certina vb. saatlere gore daha dakik olmalari cok normal. Fakat kullanilan pozisyona gore aldiginiz bir Tissot da +1-2 sn hassasiyet verebilir ki bu sans meselesi. Ornegin Omega alirsaniz ki -zaten COSC sertfikasi olmasina ragmen Omega'nin bu konuda COSC'dan da hassas oldugunu biliyoruz- sapma 1-2 sn'den fazla olmayacaktir.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners