Otomatik ve Quartz Mekanizma Sesi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Otomatik ve Quartz Mekanizma Sesi

Mesaj tumen » 18 Eki 2016, 23:12

Merhabalar,

Bir kaç zamandır otomatik saatlere olan ilgimin biri de mekanizma sesleri olduğunu fark ettim (çarkların çıkardığı ses özellikle)

Elimde olan otomatik (orient-seiko) ve pilli saatlerin(seiko-tw steel-casio g.-momentus-timex) biri hariç, hepsi kulağıma yaklaştırmadan sesleri duyulmamaktadır.

O biri TIMEX! böyle bir mekanizma sesi yok, tek başına duvar saati ile yarışacak düzeyde sesi çıkıyor yaramazın :o aynı kasa ve arka kapak tasarımında bir başka saatimi karşılaştırıyorum (camlı ve çelik kasa) diğerinde ses yok.

Merak ettiğim;

1. (otomatik-pilli) Mekanizma seslerini önlemek için özel bir yalıtım mı uygulanıyor kasalara? değilse bu ses nasıl yüksek duyuluyor?
2. (otomatik) Etaların,japonlara göre daha sesli çalıştığı biliniyor. Özellikle güncel model olup ya da adını pek duymadığımız markalardan; mekanizması biraz gürültülü çalışan saatler hangileridir ?

Kullanıcısı ve fikri olanların yorumlarını bekliyorum...
"I guess I'll always be A soldier of fortune "
Kullanıcı avatarı
tumen

Re: Otomatik ve Quartz Mekanizma Sesi

Mesaj asymptote » 19 Eki 2016, 01:11

Tick tock sesinin ilki arşak maşa çatalına değdiğinde, ikincisi ise maşa eşapman çarkını kilitlediğinde duyulur. Bu ses olayında balansın çalıştığı genlik (amplitude) önemli diye hatırlıyorum. Her mekanizmanın çalışma genliği farklıdır. Doğal olarak gürültü seviyeleri de farklı oluyor. Gürültü seviyesinde etkili olan bir diğer parametre de kalkış açısı (lift angle)..

Resim
Gürültülü çalışan güncel modelleri bilmiyorum. Tecrübesi olan arkadaşlar yazarlar.. :thumbup:

Bu arada imzasından ötürü Caner'in bu konuyla ilgili yazacağını düşünüyorum.. :)
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj mevsuf » 21 Eki 2016, 22:10

Saat sesini ben de çok seviyorum. Başlığa yazılacak cevapları merakla bekliyorum.

G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mevsuf

Mesaj asymptote » 21 Eki 2016, 22:27

Masa saati düşünüyorsanız bu arada Peter masa saati oldukça sesli çalışıyor.. ;)
Resim
image credit: kethuda57
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj mevsuf » 22 Eki 2016, 23:10

Cevap için teşekkürler asymptote

G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mevsuf

Mesaj MrJingles » 27 Mar 2018, 13:01

asymptote yazdı:Masa saati düşünüyorsanız bu arada Peter masa saati oldukça sesli çalışıyor.. ;)
Resim
image credit: kethuda57

Bizde aynısı vardı. Ne güzel tik-tok sesler çıkarıyordı. :)
Gerçek bir saat enerjisini pilden ve ışıktan değil sahibinden alır.
Kullanıcı avatarı
MrJingles

Mesaj coolfire » 27 Mar 2018, 13:40

Tissot prs 516 modeli, eta 2824 mekanizmalı saatim çok güzel çınlama sesiyle çalışırdı. Bu mekanizma her kasada aynı sesi vermiyor tabi. Şimdiyse odamda tik tak yapan bir koruyucum var. Bu satırları yazarken radiohead ile yarışıyorlar bir birlerini bastırmak için :)Resim

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
coolfire

Mesaj Ankthas » 27 Mar 2018, 22:26

Su geçirmezlik özelliği de ses yalıtımına neden oluyor(ses yalıtımı sağlıyor?) saatlerde, özellikle WR arttıkça çıkan ses de ters orantılı olarak azalır.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners