Kristal Safir / Sentetik Safir Cam Farkı Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Mesaj Umutt » 06 Eki 2016, 13:08

arkadaşlar merhaba,bir konuda bilginizi rica ediyorum sentetik safir ile kristal safir in farkı nedir ? Bakıyorum luxury segmentteki bir çok saatte sentetik safir kullanılabiliyorken,daha düşük fiyat aralığındaki saatlerde kristal safir kullanılabiliyor makbul olan kristal safir değil mi ? aradaki fark nedir kullanım açısından? saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
Umutt

Re: kristal safir sentetik safir cam farkı

Mesaj hlkshnr » 09 Eki 2016, 19:05

Kristan safir diye bisi yok bence kristal ( hardlex) yada sentetik safir olabiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hlkshnr

Re: kristal safir sentetik safir cam farkı

Mesaj raven » 09 Eki 2016, 19:48

hlkshnr yazdı:Kristan safir diye bisi yok bence kristal ( hardlex) yada sentetik safir olabiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

http://us.tagheuer.com/en/avant-garde/i ... re-crystal
Düşünüyorum öyleyse varım, düşünemiyorum öyleyse malım!
Kullanıcı avatarı
raven

Re: Kristal Safir / Sentetik Safir Cam Farkı Bilgi

Mesaj darksider » 09 Eki 2016, 20:22

Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullanıcı avatarı
darksider

Mesaj Umutt » 09 Eki 2016, 20:33

bazı saatlerde safir kristal bazılarında sentetik safir yazıyor.sanırım kristal safir daha makbul ama 5 bin tl üzeri saat modellerinde bile sentetik safire rastlıyorum ben.sorum şu ki acaba arada kalite farkı varmıdır ve varsa bu fark kayda degermidir ?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
Umutt

Mesaj darksider » 09 Eki 2016, 21:45

Wiki linkini yukarıda koymuştum ama üzerine biraz daha açıklama yapayım.

"Safir" diye tabir edilen şey aslında bir "mineral"dir. Alüminyum ile oksijen elementleri reaksiyona girerek "Alüminyum Oksit" (corundum) yani "safir"i oluşturur. Kapalı formülü de Al2O3'tür.
Kristal oluşumu esnasında etrafta bulunma ihtimali olan Krom, magnezyum, demir, Titanyum gibi malzemeler eser miktarda yapıya "bulaşarak" Safire bilinen mavi rengini verir. (Krom burada biraz istisna zira krom Safire sarı renk verirken bir diğer Alüminyumum Oksit (corundum)türevi olan "Al2O3:Cr" ise kırmızı rengi sebebi ile "safir" olarak değil "yakut" olarak adlandırılır.

Safirin saat camı olarak tercih edilmesinin sebebi sertlik değerinin Mohs skalasına göre 9 olması yani Elmas (10) ve moissanit (9,5)'Den sonra en sert "mineral" olmasıdır. Dolayısı ile sadece Elmas veya moissanit ile çizilebilir "yorumu" buradan gelir. (Burada yine bir parantez, "sertliğin" bir tanımı "fracture" (parçalanma) iken diğer tanımı kendinden daha "sert" sivri bir malzeme ile uygulanan sürtünmeye direnç olarak açıklanabilir)

Son olarak ise "sentetik" veya "natürel" Safire gelirsek, yukarıda açıkladığım üzere "her ikisi de kristal" olmakla birlikte, natürel safir;adı üzerinde doğada bulunabilen (toprak altından maden olarak elde edilen). Sentetik safir ise laboratuvar ortamında sentezlenen safirdir.
Bizi ilgilendiren kısım olan "sertlik" bakımından aralarında herhangi bir fark yoktur. (Örnekleme gerekirse basit sofra tuzu "NaCl"düşünülebilir, doğada sıklıkla bulunabilmesinin yanı sıra, en basit laboratuvarda sodyum hidroksit "NaOH" ve hidroklorik asit "HCl" reaksiyonu ile sentezlenebilir. Doğal olanın da sentetik olanın da tadı aynıdır ve "tuzlu"dur, bu arada NaCl de bir "mineral kristaldir")

Safirin doğal ve sentetiğinin farkı; yukarıda yazdığım, doğalında bulunan eser miktardaki diğer elementler (safsızlıklar)dır ve bunların etkisi de ana olarak rengedir.

Safir konusunu geride bırakıp;

"Hardlex kristal" veya "mineral kristal" malzemelere gelirsek, bunlar ise yine reaksiyon sonucu çeşitli elementlerden elde edilen "kristal" malzemeler olmakla birlikte sertlik değerleri daha düşük (genellikle 7) ama bunun yanında esneklikleri daha yüksek malzemelerdir. Esnekliklerinin yüksek olması saat camı olarak kullanımlarının (üretim veya işleme anlamında) daha kolay olmasını sağlamaktadır ve tercih edilmelerinin bir sebebi de budur yorumu yapılabilir. (Not: "Hardlex kristal" Seiko tarafından bulunan-kullanılan-isimlendirilen bir "mineral kristaldir")
Nothing lasts forever, and we both know hearts can change...
Kullanıcı avatarı
darksider

Mesaj Bahas » 09 Eki 2016, 22:53

darksider yazdı:Wiki linkini yukarıda koymuştum ama üzerine biraz daha açıklama yapayım.

"Safir" diye tabir edilen şey aslında bir "mineral"dir. Alüminyum ile oksijen elementleri reaksiyona girerek "Alüminyum Oksit" (corundum) yani "safir"i oluşturur. Kapalı formülü de Al2O3'tür.
Kristal oluşumu esnasında etrafta bulunma ihtimali olan Krom, magnezyum, demir, Titanyum gibi malzemeler eser miktarda yapıya "bulaşarak" Safire bilinen mavi rengini verir. (Krom burada biraz istisna zira krom Safire sarı renk verirken bir diğer Alüminyumum Oksit (corundum)türevi olan "Al2O3:Cr" ise kırmızı rengi sebebi ile "safir" olarak değil "yakut" olarak adlandırılır.

Safirin saat camı olarak tercih edilmesinin sebebi sertlik değerinin Mohs skalasına göre 9 olması yani Elmas (10) ve moissanit (9,5)'Den sonra en sert "mineral" olmasıdır. Dolayısı ile sadece Elmas veya moissanit ile çizilebilir "yorumu" buradan gelir. (Burada yine bir parantez, "sertliğin" bir tanımı "fracture" (parçalanma) iken diğer tanımı kendinden daha "sert" sivri bir malzeme ile uygulanan sürtünmeye direnç olarak açıklanabilir)

Son olarak ise "sentetik" veya "natürel" Safire gelirsek, yukarıda açıkladığım üzere "her ikisi de kristal" olmakla birlikte, natürel safir;adı üzerinde doğada bulunabilen (toprak altından maden olarak elde edilen). Sentetik safir ise laboratuvar ortamında sentezlenen safirdir.
Bizi ilgilendiren kısım olan "sertlik" bakımından aralarında herhangi bir fark yoktur. (Örnekleme gerekirse basit sofra tuzu "NaCl"düşünülebilir, doğada sıklıkla bulunabilmesinin yanı sıra, en basit laboratuvarda sodyum hidroksit "NaOH" ve hidroklorik asit "HCl" reaksiyonu ile sentezlenebilir. Doğal olanın da sentetik olanın da tadı aynıdır ve "tuzlu"dur, bu arada NaCl de bir "mineral kristaldir")

Safirin doğal ve sentetiğinin farkı; yukarıda yazdığım, doğalında bulunan eser miktardaki diğer elementler (safsızlıklar)dır ve bunların etkisi de ana olarak rengedir.

"Hardlex kristal" veya "mineral kristal" malzemelere gelirsek, bunlar ise yine reaksiyon sonucu çeşitli elementlerden elde edilen "kristal" malzemeler olmakla birlikte sertlik değerleri daha düşük (genellikle 7) ama bunun yanında esneklikleri daha yüksek malzemelerdir. Esnekliklerinin yüksek olması saat camı olarak kullanımlarının (üretim veya işleme anlamında) daha kolay olmasını sağlamaktadır ve tercih edilmelerinin bir sebebi de budur yorumu yapılabilir. (Not: "Hardlex kristal" Seiko tarafından bulunan-kullanılan-isimlendirilen bir "mineral kristaldir")

Bilgilendirme için teşekkürler.[emoji106]
Kullanıcı avatarı
Bahas

Mesaj Khan » 09 Eki 2016, 23:29

darksider yazdı:Wiki linkini yukarıda koymuştum ama üzerine biraz daha açıklama yapayım.

Mükemmel açıklama, teşekkürler, ağzınıza sağlık!
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Sonraki

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners