Moonphase Neye Yarar ?

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Moonphase Neye Yarar ?

Mesaj mturann » 31 Ağu 2016, 14:03

Ayın ilk günlerinde (Yeni ay ve İlk Dördün) saç traşı olunursa saç dökülmesi için çaredir derler.
Kadim bilgilerdendir.
Kesinliği test edilmediğinden net bilgi değildir yaymaya gerek yoktur :)
Moonphase özellikli bir saatiniz varsa ve saçlarınız dökülüyorsa saç traşı olmak için saatinizin bu özelliğini kullanabilirsiniz.
En son mturann tarafından 31 Ağu 2016, 14:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj Star » 31 Ağu 2016, 14:04

Forumda boş boş gezinirken bu tarz bilgileri görünce Mutlu oluyorum. Kerem abi :champ: teşekkürler.
Do something instead of killing Time. Because Time is killing you !!!
*Paulo Coelho*
Kullanıcı avatarı
Star

Re: Moonphase neye yarar ?

Mesaj asymptote » 31 Ağu 2016, 19:03

afl yazdı:Andreas Strehler ise işi abartıp 2.060.000 ( evet 2 milyon altmışbin ) yılda bir gün sapma yapacak hassasiyete ulaşıp Guiness rekorlar kitabına girmiş. :o :shock:

Abi, ay dünyanın dönüş hızını düşürüyor biliyorsun. Bundan 2 milyon yıl sonra günler 6 dakika daha uzun olacak. Ayrıca ay bizden sürekli uzaklaştığı için küsüratıyla birlikte verdiğin ay periyodunun da belki virgülden sonraki ikinci ya da üçüncü rakamı değişmiş olacak. Bütün bunları hesaba katmış mı acaba bu manyak herif? Eğer hesaba katmış ise gerçekten şapka çıkartırım.. :super:
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj Anesthesia » 31 Ağu 2016, 20:14

Mesela ben şimdi çıkardım o şapkayı :D :D :D

E5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Özgür kalana kadar imza mimza yok
Kullanıcı avatarı
Anesthesia

Mesaj afl » 31 Ağu 2016, 20:14

asymptote yazdı:
afl yazdı:Andreas Strehler ise işi abartıp 2.060.000 ( evet 2 milyon altmışbin ) yılda bir gün sapma yapacak hassasiyete ulaşıp Guiness rekorlar kitabına girmiş. :o :shock:

Abi, ay dünyanın dönüş hızını düşürüyor biliyorsun. Bundan 2 milyon yıl sonra günler 6 dakika daha uzun olacak. Ayrıca ay bizden sürekli uzaklaştığı için küsüratıyla birlikte verdiğin ay periyodunun da belki virgülden sonraki ikinci ya da üçüncü rakamı değişmiş olacak. Bütün bunları hesaba katmış mı acaba bu manyak herif? Eğer hesaba katmış ise gerçekten şapka çıkartırım.. :super:

Asymptote seninle detaya inmek zevk :champ:
Aslında hikaye şöyle, Andreas Strehler Sauterelle a lune perpetuelle isimli bir saat yapıyor ertesi yıl ay fazını geliştirmek için çalışıyor ve bu perpetual takvimi eğer 14,189.5383 yılda (yaklaşık 14.189 yıl 6 ay diyelim) bir kez ayarlarsan sadece 2,060,757 yılda bir kez ay fazı ayarı gerekecek hale getiriyor. Ve bunu sadece 4 komponent ilave ederek beceriyor.

Bu hassas ayarları yapmak için Profesör Robert Baggenstos dan yardım alıyor. Profesör dişli oranlarını hesaplıyor Strehler de onları gerçeğe dönüştürüyor. Bu profesör Baggenstos ise sadece matematik değil aynı zamanda astronomi profesörü. Bu sebeple dediğin değişimleri ve sapmaları biliyor olduğunu varsaymak lazım. Ayrıca bu hesapları yaparken asal sayıları ve tam sayıları baz almış. Şimdi kaynağını bulamadığım bir yerde de integral formüllerden yararlanmış olduğunu okumuştum ki bu da zamanın mesafeye göre değişimini hesapladığını düşündürttü bana. Bence hesaba katmıştır demek istiyorum ama sonuçta bu hesapları kontrol edebilecek adam sayısı da sınırlıdır herhalde :D
Kullanıcı avatarı
afl

Mesaj asymptote » 31 Ağu 2016, 20:49

afl yazdı:Bence hesaba katmıştır demek istiyorum ama sonuçta bu hesapları kontrol edebilecek adam sayısı da sınırlıdır herhalde :D

Yaşayıp görelim o halde.. :D :thumbup:

Bu arada dişli sistemleri ve hesaplamalarından söz edilmişken zandar'ın vaktinde derlemiş olduğu "Saat Mekanizmasındaki Dişliler ve Dişli Sistemleri Üzerine" isimli yazıya göz atmanızı öneririm. Çok değerli bir çalışma:
http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=49&t=10782&hilit=zandar+di%C5%9Fli#p182004
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners