Grand Seiko ve Kinetic Modelleri Hakkinda Bilgi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Grand Seiko ve Kinetic Modelleri Hakkinda Bilgi

Mesaj erenedip » 12 May 2016, 17:40

herkese iyi forumlar,
uzun zamandir arastirmalarim sonucunda anlamadigim teknik bir konu hakkinda bilginizi rica ediyorum. Kinetic teknolojisinin haraket ederek rotor sayesinde pili sarj ettigini biliyorum. anlamadigim seiko saatlerinde genel pazarlamayi neden hep kinetic ve direct drive uzerine kuruyor. yani gran seiko gibi yuksek butceli saatlerinde bile bu teknolojiye yer veriyor? sizce biri o kadar parayi neden kinetic bir saate versin? atladigim kacirdigim birseymi var ogrenmek istedim. kinetic saatlerin quartzlara gore artisi var midir?

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
erenedip

Re: grand seiko ve kinetic modelleri hakkinda bilgi

Mesaj mertk » 12 May 2016, 17:49

Grand Seiko'lar kinetic değil, spring drive ayrı bir olay, saatin dakik olması Quartz kristali var diye biliyorum.

Onun dışında kinetic saatlerde rotor yok diye biliyorum, onlarda elektronik aksamdan ibaret tamamen.

Spring drive'lar elektronik aksama dair pek bir materyal yok, bildiğimiz mekanik aksama eklenmiş bir kaç komponent mevcuttur herhalde.
IVAN BEBEK BİR GÜN TÜRKİYE'YE YOLUN DÜŞECEK!!!
Kullanıcı avatarı
mertk

Mesaj erenedip » 12 May 2016, 18:12

mertk yazdı:Grand Seiko'lar kinetic değil, spring drive ayrı bir olay, saatin dakik olması Quartz kristali var diye biliyorum.

Onun dışında kinetic saatlerde rotor yok diye biliyorum, onlarda elektronik aksamdan ibaret tamamen.

Spring drive'lar elektronik aksama dair pek bir materyal yok, bildiğimiz mekanik aksama eklenmiş bir kaç komponent mevcuttur herhalde.

benim kinetik te o arkada rotor var en azindan benzer bir sistem sanirsam. ama pili sarj ediyor mekanik bir durum yok. grand seiko daki olayi tam anlamadim yabanci bir siteden okudugum kadariyla quartz modelleri de varmis

Kullanıcı avatarı
erenedip

Mesaj erenedip » 12 May 2016, 18:13

Resim

Kullanıcı avatarı
erenedip

Mesaj mertk » 12 May 2016, 18:16

Hmm, kineticler hem pilli hem rotorlu herhalde.Yani herşey elektronik aslında ama kinetic olunca rotor'da pilin bitmesini engelliyor sanırsam.

Spring Drive tamamen mekanik aksam üzerine kurulu artı bir kaç başka komp. ibaret.

Quartz Gs'de olabilir, seiko'lara pek hakim değilim, daha iyi bilenler yorum yaparlar herhalde.
IVAN BEBEK BİR GÜN TÜRKİYE'YE YOLUN DÜŞECEK!!!
Kullanıcı avatarı
mertk

Mesaj erenedip » 12 May 2016, 18:25

mertk yazdı:Hmm, kineticler hem pilli hem rotorlu herhalde.Yani herşey elektronik aslında ama kinetic olunca rotor'da pilin bitmesini engelliyor sanırsam.

Spring Drive tamamen mekanik aksam üzerine kurulu artı bir kaç başka komp. ibaret.

Quartz Gs'de olabilir, seiko'lara pek hakim değilim, daha iyi bilenler yorum yaparlar herhalde.

tesekkur ederim aynen ben de merakla bekliyorum[emoji1]

Kullanıcı avatarı
erenedip

Mesaj eyimen » 12 May 2016, 18:33

Bildigim kadariyla Grand Seiko hem mekanik, hem quartz hem de spring drive olarak uretiliyor. Mekanik zaten bildigimiz rotorla yayin kuruldugu model, quartz malumunuz pilli, Spring Drive ise rotor ile kurulan, quartz kristali ile calisan ama pili olmayan bir saat. Kinetic'ler ise rotorla uzerlerindeki pili sarj ediyorlar.
Kullanıcı avatarı
eyimen

Mesaj Khan » 12 May 2016, 18:54

Grand seikolarin çok çeşidi var, bunlardan ikisini anlatacağım...

1) Spring Drive
Spring drive kısmen mekanik saat, ama quartzin zaman tutmasını ele almıştır, kinetige biraz benzer, isim biraz daha cancanli :) favorim değil...

2) Otomatik Hi-Beat
Bu modeller genelde diğer otomatiklerden farklı olarak 1 saat için 21600 değil de 36000 vuruş yapar, bu da saatin zaman tutmasını (zaman hassasiyetini) oldukça yüksek tutar.
Örnek vermek gerekirse 21600 de bir saniye için 6 vuruş yapar. 36000 (hi beat) olanlar ise 1 saniye için 10 vuruş yapmaktadır.

Bu şu demek oluyor. Herhangi bir fiziksel sebepten dolayı (sallama, hareketsizlik, çarpma vb) bu vuruşlar etkilendiğinde, 36000 vuruşlu bir mekanizma 10da 1 etkilenirken 21600 vuruşlu bir saat 6 da 1 oranında bir sapma gösterir.

Karışık olaylar bunlar, umarım anlatabilmişimdir, bu kadar üstadın olduğu bir yerde nacizane klavyemi kullandığım için kusura bakmayın. :)

God is good.
God is good! Eski Kullanıcı Adı Nethuistr
Kullanıcı avatarı
Khan

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 91 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners